8 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 8 tydzień życia dziecka?
Co potrafi 8 tygodniowe dziecko? Jak wygląda 8 tydzień życia dziecka? Jaka powinna być waga 8 tygodniowego niemowlaka? Jak wygląda skok rozwojowy w 8 tygodniu życia dziecka? Jak widzi 8 tygodniowe niemowlę? Ile je 8 tygodniowe dziecko? Ile śpi 8 tygodniowe niemowlę? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

8 tydzień życia dziecka – rozwój
8 tygodniowe niemowlę wielkimi krokami zbliża się do swojego trzeciego miesiąca życia, a każdy mijający dzień obfituje w nowe niespodzianki dotyczące jego rozwoju. Jak zmienia się dziecko pod względem fizycznym w ósmym tygodniu swojego życia?
- często wkłada dłonie do buzi
- coraz częściej stara się utrzymywać głowę, będąc w pozycji pionowej – jednak wciąż potrzebuje w tym twojej stałej pomocy
- zaczyna odwracać główkę w kierunku, z którego dochodzi znajomy dźwięk lub głos – na tym etapie rozwoju niektóre niemowlęta robią to od razu, inne chwilę zwlekają, a są też takie, które muszą usłyszeć dany dźwięk kilka razy i absolutnie nie ma w tym niczego złego
- unosi głowę podczas leżenia na brzuszku i próbuje chwytać przedmioty, które znajdują się w odległości maksymalnie 15 – 20 centymetrów od jego twarzy
- we śnie zaczyna prostować rączki, które do tej pory były podkurczone tak jak podczas okresu płodowego
- wyciąga rączki w kierunku interesujących przedmiotów, jednak nie potrafi ich jeszcze swobodnie chwytać
Dziecko w drugim miesiącu swojego życia łaknie kontaktu z innymi, dlatego entuzjastycznie reaguje nie tylko na twój widok. Niemowlę może uśmiechać się także na widok cienia na ścianie lub pluszowego misia. Zauważa również, że rzeczy znikają i myśli, że już nigdy nie wrócą. Dlatego warto pokazywać mu, że tak nie jest, stosując opisane w dalszej części tekstu sposoby na zabawę z takim maluchem.
8 tygodniowe dziecko potrzebuje niemal stałego kontaktu z innymi, dlatego tak ważne jest, aby poświęcać mu tyle uwagi, ile potrzebuje. Dzięki temu dasz mu odczuć, że jest dla ciebie najważniejsze, co będzie miało ogromny wpływ na jego przyszłe poczucie własnej wartości.
Jak wspomagać rozwój 8 tygodniowego dziecka?
- odpowiadaj uśmiechem na jego uśmiech
- nie przerywaj mu, gdy wydaje dźwięki – oznacza to, że próbuje ci coś powiedzieć
- rozmawiaj z nim, śpiewaj kołysanki i czytaj bajki oraz proste wierszyki
- nie odwracaj głowy w momentach, w których na ciebie patrzy
Twoje niemowlę potrafi coraz więcej, a co za tym idzie, może istnieć coraz więcej powodów do niepokoju. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, postaraj się nadmiernie nie stresować, ponieważ twoje emocje i nastroje rezonują wprost na twoje dziecko.
8 tydzień życia dziecka – co może wydać ci się niepokojące na tym etapie?
- zezowanie – zmysł wzroku tak małego dziecka wciąż się rozwija. Na tym etapie niemowlę zyskuje umiejętność widzenia obuocznego, jednak nie jest ona jeszcze doskonała. To powoduje, że dziecko wciąż może lekko zezować. Jego aparat okołoruchowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały, a co za tym idzie, dość skomplikowany system mięśni, które okalają gałkę oczną, nie zawsze potrafi zsynchronizować poruszanie obiema gałkami w taki sposób, aby w tym samym momencie widziały dokładnie to samo. W drugim miesiącu życia dziecka zezowanie jest jeszcze naturalnym zjawiskiem, jednak w kolejnych miesiącach może już świadczyć o istniejącej wadzie wzroku.
- zanoszenie się od płaczu – 8 tygodniowe dziecko cechuje się jeszcze nie do końca rozwiniętym układem nerwowym, a to sprawia, że od czasu do czasu może pojawić się u niego taki rodzaj bezdechu. Staraj się nie dopuszczać do tego, aby twoje dziecko aż tak intensywnie płakało, a jeśli już do tego dojdzie delikatnie dotknij go w policzek lub lekko dmuchnij mu w twarz. To powinno rozwiązać problem.
Kiedy zatem udać się z niemowlakiem do lekarza?
Zrób to jeśli dziecko:
- jest nadmiernie senne, a kontakt z nim jest utrudniony
- wymiotuje i ma wyraźne problemy z oddychaniem
- ma temperaturę przekraczającą 38 stopni Celsjusza
- przechodzi drgawki, będące wynikiem gorączki
- złapało wysypkę, której dotychczas nie było
- ma biegunkę, a dodatkowo nie chce pić
8 tygodniowe dziecko – jak się z nim bawić?
8 tydzień życia dziecka to etap, w którym zaczyna się ono prawdziwie i głośno śmiać. Warto rozwijać tę umiejętność, rozbawiając malucha, na przykład zbliżając się do niego, a następnie oddalając, wydając przy tym radosne odgłosy.
Podczas zabawy warto pokazać dziecku, że przedmioty nie znikają na zawsze. Jak to zrobić? Pokaż mu ulubioną zabawkę, na przykład misia, a następnie go ukryj, pytając „gdzie jest miś?”. Następnie ponownie pokaż go dziecku, wydając radosny okrzyk, że miś się znalazł. Innym sposobem takiej zabawy może być na przykład zakrywanie i odkrywanie twarzy niemowlaka za pomocą pieluszki, mówiąc „nie ma mamy?” – „jest mama!”. Dla ośmiotygodniowego dziecka to świetna zabawa!
Bawiąc się z dzieckiem, możesz wspierać jego rozwój fizyczny. W jaki sposób?
- umieszczaj w jego rączkach miękkie zabawki, gryzaki i grzechotki (nie zapominaj o tym, aby regularnie je czyścić) jak najczęściej przekładaj je na brzuszek, aby mogło ćwiczyć podnoszenie główki – pamiętaj jednak, aby nie robić tego zaraz po karmieniu
- połóż się z niemowlakiem na podłodze i w momencie, w którym uniesie głowę, zrób to samo – to sprawi, że twoje kolejne ruchy maluch będzie chciał naśladować
8 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
Jakie symptomy sygnalizują skok rozwojowy?
- niespokojny sen i trudności z zasypianiem
- nadmierny apetyt lub jego całkowity brak
- płaczliwość
- intensywna potrzeba bliskości rodziców
Na przestrzeni siódmego, ósmego i dziewiątego tygodnia życia dziecka ma miejsce jego drugi skok rozwojowy. To trudny etap dla niemowlaka, dlatego warto go w tym wspierać, często go przytulając, nosząc na rękach, a także zadbać o momenty całkowitego wyciszenia. Podczas skoków rozwojowych dziecko szczególnie potrzebuje twojej bliskości, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Jakie zmiany przynosi drugi skok rozwojowy?
- dziecko próbuje podnosić główkę i utrzymywać ją nawet wtedy, gdy znajduje się w pozycji pionowej (potrzebuje w tym jednak twojego wsparcia)
- ekspresyjnie wymachuje rączkami i kopie nóżkami
- coraz dłużej i częściej przygląda się z zainteresowaniem i fascynacją różnym przedmiotom oraz twarzom
- wyciąga rączki po zabawki i potrafi je utrzymać
- wydaje odgłosy o zróżnicowanym tonie
- zaczyna dostrzegać istnienie rytmu dnia i nocy
- zauważa powtarzające się schematy, takie jak na przykład sen po wieczornej kąpieli
8 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?
Ósmy tydzień stanowi drugą połowę drugiego miesiąca życia dziecka.
8 tygodniowe dziecko – waga i wzrost
W ósmym tygodniu życia dziecka jego waga wzrosła prawdopodobnie o jeden lub dwa kilogramy od momentu narodzin. Pierwsze cztery miesiące życia niemowlaka to czas, w którym jego waga wzrasta w tempie od 120 do 225 gramów, a wzrost pół centymetra tygodniowo. Warto pamiętać, że są to wartości o charakterze informacyjnym i statystycznym, ponieważ na wagę i wzrost dziecka na tak wczesnym etapie jego rozwoju ma wpływ wiele czynników, na przykład takich jak:
- geny
- waga i wzrost w dniu urodzenia
- apetyt dziecka, a także ilość i jakość spożywanego pokarmu
- jego długość i jakość snu, a zwłaszcza snu w nocy
8 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść niemowlę?
8 tygodniowe dziecko wciąż żywi się jedynie mlekiem. Nadal obowiązuje również zasada karmienia na żądanie, czyli karmienia dziecka dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebuje. Jak sprawdzić czy niemowlę jest głodne? Przystaw je do piersi – jeśli zacznie ssać pokarm, oznacza to, że chce jeść. Dodatkowo, jeśli niemowlę zgłodnieje, będzie ci wysyłać odpowiednie sygnały, takie jak na przykład:
- poszukiwanie piersi
- wkładanie piąstek do buzi
- przewracanie się z jednego boku na drugi z otwartymi ustami
Karmienie piersią
Ośmiotygodniowego niemowlaka nie trzeba dodatkowo dopajać. Pokarm mamy w sposób naturalny zmienia się w czasie w taki sposób, aby dostosować się do ewoluujących potrzeb dziecka. W początkowym etapie jego życia jest wodnisty, a w kolejnych tygodniach gęstnieje, zwiększa swoją kaloryczność, a także podnosi poziom tłuszczy nasyconych, które są niesamowicie istotne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Podawanie dziecku wody jest konieczne tylko w takich problematycznych przypadkach, jak na przykład:
Podczas karmienia piersią może się zdarzyć, że z twojej drugiej piersi będzie wyciekać pokarm, dlatego warto zabezpieczyć to miejsce za pomocą specjalnie dedykowanych wkładek lub muszli laktacyjnych.
Karmienie butelką
Podając dziecku mleko modyfikowane pamiętaj o tym, aby przyrządzać je dokładnie według instrukcji, która znajduje się na opakowaniu. Jeśli twoje dziecko po takim posiłku nadal jest głodne, przygotuj niewielką dokładkę. Nigdy jednak nie zagęszczaj mieszanki dodatkową ilością proszku, ponieważ jest to prosta droga do powstania u dziecka nieprzyjemnych zaparć.
Jak widzi 8 tygodniowe niemowlę?
8 tygodniowe dziecko nie widzi zbyt wyraźnie, a jego zmysł wzroku stale się rozwija. Na tym etapie niemowlę zaczyna dostrzegać rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają. Drugi miesiąc życia dziecka to czas, w którym zyskuje ono umiejętność widzenia stereoskopowego, czyli obuocznego, dzięki czemu równocześnie jednym i drugim okiem widzi to samo, podobnie jak dorośli. Dwumiesięczne niemowlę potrafi już rozróżnić takie kolory jak czerwień oraz zieleń, jednak pod warunkiem, że cechują się one dużą intensywnością, a przedmioty w tych kolorach są odpowiednio duże.
Jakie zabawki mogą stymulować rozwój wzroku ośmiotygodniowego dziecka? Jego uwagę przykuwają głównie jednolite i intensywne kolory, dlatego warto nad łóżeczkiem malucha powiesić dość duże i nacechowane geometrycznym, prostym kształtem zabawki w intensywnych i jednolitych barwach, na przykład takie jak czerwone koło, żółty trójkąt bądź zielony kwadrat.
Ile śpi 8 tygodniowe dziecko?
Dwumiesięczne dziecko potrzebuje około szesnastu godzin snu na dobę. Co ciekawe, na tym etapie znaczna większość jego snu przypada na porę nocną. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ to właśnie w nocy wydziela się największa ilość hormonu wzrostu, dzięki któremu maluch prawidłowo się rozwija. Dodatkowo, rodzice mogą pospać trochę dłużej, jednak to jeszcze zbyt wcześnie, aby móc liczyć na przespanie całej nocy. 8 tygodniowe niemowlę w ciągu dnia śpi przez około osiem godzin, dzieląc ten sen na trzy lub cztery drzemki.
- 8 tydzień życia dziecka – rozwój
- 8 tygodniowe dziecko – jak się z nim bawić?
- 8 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
- 8 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?
- 8 tygodniowe dziecko – waga i wzrost
- 8 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść niemowlę?
- Jak widzi 8 tygodniowe niemowlę?
- Ile śpi 8 tygodniowe dziecko?
Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!
Badania przesiewowe noworodków. Jaki jest ich przebieg i jakie choroby wykrywa?
Marzanna z recyklingu. Jak zrobić ekologiczną kukłę?
Dąbrowa Górnicza. Ojciec przydusza dziecko, matka tylko się przygląda. Wszystko relacjonowali na TikToku
Co zrobić żeby ubrania się nie elektryzowały? Odkryj sprawdzone sposoby na pozbycie się irytującego efektu
Światowy Dzień Recyklingu – jak uczyć dziecko prawidłowej segregacji odpadów?
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
- 8 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 8 tydzień życia dziecka?
Ślub i wesele w niedzielę
Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...
Czytaj dalej →Śledzik Niemowlaka
Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...
Czytaj dalej →Sukienka na ślub cywilny
Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.
Czytaj dalej →- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2023
- Oceny w klasach 1-3? Literowe, punktowe, pieczątki? - Forum 2023
- konkurs recytatorski-1klasa-jaki wiersz??? - Forum 2023
- Czy ktoś miał do czynienia z tygodniową gorączką u dziecka? - Forum 2023
- Plamienia po miesiączce??? - Forum 2023
- druga kreska po godzinie od zrobienia testu - Forum 2023
- "Odrobaczanie" - Forum 2023
- Ciężki oddech, wzdychanie u dziecka: Co robić, gdy dziecko sapie przy oddychaniu? - Forum 2023
- Co na prezent dla 12-latki? - Forum 2023
- Cukrzyca ciążowa !!!! - Forum 2023
- Czy ktoś rozliczał sie przez inetrnet i dostał już zwrot podatku ? - Forum 2023
- Siusiak i odparzenie. Ratunku! - Forum 2023
- Skubanie paznokci - Co robić, gdy dziecko skubie paznokcie? - Forum 2023
- Tabletki na odchudzanie - Forum 2023
- Wysypka na dłoniach u dziecka (krostki na wewnętrznej stronie dłoni)? - Forum 2023
- wyrywanie jajników przy kichaniu czy kaszlu - Forum 2023
- Brzydka cera w ciąży: Jaka płeć dziecka (wypryski, krosty, pryszcze)? - Forum 2023
- Czy powinnam się jeszcze łudzić - brak bicia serca - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Do mam chłopców z problemem siusiaka - Forum 2023
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Bon turystyczny - lista sklepów i restauracji. Gdzie można wykorzystać środki? To już ostatni moment!
- 12 potraw wielkanocnych. Jakich dań nie powinno zabraknąć na Wielkanoc?
- Formuła spowiedzi dla dzieci (Pierwsza Spowiedź Święta) i dorosłych
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Rekrutacja do szkół średnich 2023/24. Trzeba uważnie pilnować terminów. Jak zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik?
- Rymowanki dla dzieci. Krótkie, zabawne, pierwsze wierszyki dla maluchów. Świetne na pamięć i wyobraźnię!
- Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!
- Przelicznik gramów na dekagramy: 1 dag ile to g?
- Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Niektórzy mogą zyskać nawet ponad 1000 zł
- Jak świętować pierwszy dzień wiosny? Przedszkole to jedno z najlepszych miejsc!
- Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2023. Gdzie skorzystamy ze zniżek?
- Co to jest forma gramatyczna? Jak ją określić? Sprawdź najważniejsze informacje o przykłady
- Przelicznik mg na ml. 50 mg - ile to ml syropu?
- Rozmiar buta a wiek dziecka - rozmiary butów dziecięcych