1 tydzień życia dziecka

Pierwsze dni noworodka? Zobacz, jak przebiega 1 tydzień życia dziecka. Dowiedz się, ile powinien jeść i spać tygodniowy noworodek. Pierwszy tydzień życia dziecka, a zwłaszcza pierwsza doba noworodka zazwyczaj jest bardzo stresujący dla rodziców. Tym bardziej, jeśli jest to ich pierwsze dziecko Jednak wcale tak być nie musi. Podpowiadamy, jak przetrwać ten okres i się nie stresować (albo przynajmniej stresować trochę mniej).

1 tydzień życia dziecka – rozwój

Noworodek w swoim pierwszym tygodniu życia cechuje się wyostrzonym zmysłem dotyku. Dzięki bliskiemu kontaktowi z mamą niemowlę czuje się bezpiecznie w swoim nowym otoczeniu. Jego zmysł słuchu oraz zmysł węchu są bardzo dobrze rozwinięte – maluch jest w stanie rozpoznać twój zapach już od pierwszego przytulania czy karmienia. Również twój oddech sprawia, że dziecko w swoich pierwszych dniach życia czuje się spokojniej. Mimo, że jego wzrok nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, maluch jest w stanie rozpoznać twoją twarz, jednak nie zauważa jeszcze różnicy między dniem a nocą. Poświęca przeciętnie 20 godzin w ciągu doby na sen i budzi się wtedy, kiedy przychodzi pora karmienia. Jak wygląda pierwszy tydzień jego życia?

Noworodek dzień po dniu

  • Pierwszy dzień życia dziecka: niemowlę, podobnie jak ty, jest zmęczone porodem, dlatego prawie całą dobę przesypia. Niezwykle ważne na tym etapie jest zachowanie bliskości z dzieckiem, ponieważ to ułatwi mu bezpieczny start i oswojenie się z nowymi, nieznanymi dotąd warunkami.
  • Drugi dzień życia dziecka: w drugiej dobie u dziecka może pojawić się żółtaczka fizjologiczna. To bardzo częsta przypadłość u niemowląt, która zazwyczaj mija sama.
  • Trzeci dzień życia dziecka: niemowlę może mieć nieco powiększone sutki, co jest całkowicie naturalne. Dodatkowo, w przypadku dziewczynek może pojawić się lekkie plamienie krwią na pieluszce – to również nie jest powodem do zmartwień.
  • Czwarty dzień życia dziecka: to etap, w którym po raz pierwszy po porodzie może pojawić się u ciebie uczucie przygnębienia i lęku. Dlatego ważne jest, aby stale zachować bliskość ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, a w razie potrzeby nie miej obiekcji, żeby poprosić o pomoc męża czy swoich bliskich.
  • Piąty dzień życia dziecka: niemowlę prawdopodobnie potrafi już prawidłowo ssać, jednak tobie karmienie cały czas może sprawiać ból. Poproś pielęgniarki o poradę laktacyjną. Jeśli to twoje pierwsze dziecko, możesz także poprosić o małe szkolenie dotyczące kąpieli, przewijania i przebierania malucha.
  • Szósty dzień życia dziecka: noworodek cały czas jest zaróżowiony i lekko pomarszczony. Ma opuchnięte powieki i nieco stożkowaty kształt głowy. Widzi mocne światło, czuje lekki chłód i słyszy hałas.
  • Siódmy dzień życia dziecka: to dobry moment na pierwszą kąpiel w wanience. Wieczorna kąpiel działa na dzieci odprężająco, a także pomaga w ustaleniu rytmu dnia i nocy.

Ile powinien jeść noworodek w pierwszym tygodniu życia?

Przeciętne, zdrowe i urodzone w czasie niemowlę potrzebuje zjadać około 95 kcal na 1 kg masy ciała na dobę. Warto jednak podkreślić, że w pierwszych trzech dobach swojego życia nie zjada zbyt wiele, a w konsekwencji traci około dziesięciu procent swojej masy urodzeniowej. W pierwszych dniach życia podczas jednego karmienia noworodek wypija nie więcej niż 20 ml mleka. Ilość spożywanego przez dziecko pokarmu systematycznie wzrasta, ponieważ wraz z upływem każdego kolejnego dnia życia jego zapotrzebowanie kaloryczne rośnie. Pod koniec pierwszego tygodnia życia maluch w trakcie pojedynczego karmienia może wypijać już nawet 60 – 70 ml mleka.

Ile pokarmu spożywa dziecko w pierwszych dniach swojego życia?

  • 1 doba noworodka – ile mleka? 5-7 ml (1-1,5 łyżeczki)
  • 2 doba noworodka – ile mleka? 5-7 ml (1-1,5 łyżeczki)
  • 3 doba noworodka – ile mleka? 20-30 ml
  • 4 doba noworodka – ile mleka? 20-30 ml
  • 5 doba noworodka – ile mleka? 20-30 ml
  • 6 doba noworodka – ile mleka? 45-60 ml
  • 7 doba noworodka – ile mleka? 45-60 ml

ile ml mleka je tygodniowy noworodek

Co ile karmić noworodka?

Jak oszacować czy dziecko nie je zbyt mało lub zbyt dużo? Przy karmieniu za pomocą butelki jest to bardzo łatwe do sprawdzenia, ponieważ wystarczy spojrzeć na miarkę umieszczoną na jej powierzchni i skontrolować jaka ilość mleka pozostała po każdym karmieniu, a na koniec każdego dnia zsumować te ilości i porównać z zalecanym zapotrzebowaniem kalorycznym niemowlęcia. Nieco trudniej jest oszacować te wartości w przypadku karmienia piersią, gdyż nie da się zliczyć ilości mleka, jaką wypija dziecko podczas posiłku. Jest na to jednak inny sposób. Możesz mieć pewność, że maluch karmiony piersią wypija dokładnie tyle mleka ile powinien jeśli po karmieniu sam wypluwa pierś i zasypia. Inne objawy zjadania odpowiedniej ilości pokarmu przez dziecko to kilka brudnych pieluszek w ciągu doby (przeciętnie od sześciu do ośmiu) i systematyczne przybieranie na wadze (minimum 150 gramów tygodniowo).

Sprawdź: Ile je noworodek tydzień po tygodniu?

Ile śpi noworodek w pierwszych dniach?

Pierwsze tygodnie życia dziecka mijają głównie na spaniu. Noworodek przesypia około dwudziestu godzin na dobę, stosując serie trwające po trzy lub cztery godziny.

Jak przygotować niemowlę do snu, aby zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo?

  • dziecko do snu należy ułożyć na plecach na stabilnej powierzchni wszelkie poduszki oraz pluszowe zabawki warto trzymać poza łóżeczkiem – przy niekorzystnym ułożeniu mogłyby one spowodować na przykład trudności z oddychaniem
  • śpij w pobliżu swojego dziecka, ale w osobnym łóżku
  • regularnie wietrz sypialnię malucha i staraj się utrzymać temperaturę pomieszczenia na niezbyt wysokim poziomie – najlepiej około 22 stopni Celsjusza
  • mimo, że niemowlę śpi przez większość doby, warto mu pomóc nauczyć się rozróżniać dzień od nocy – tym celu w pomieszczeniu można utrzymywać jasność w ciągu dnia i nieco przytłumione światło w trakcie nocy
  • przed położeniem dziecka do snu nakarm go i zmień pieluszkę na czystą, a dodatkowo warto wybierać pieluszki, które są komfortowe i przez dłuższy czas są w stanie zachować suchość – to sprawi, że niemowlę będzie miało wygodniejszy i spokojniejszy sen.

Tygodniowe dziecko – waga i wzrost

Zarówno wzrost jak i waga u każdego noworodka mogą się znacznie różnić, jednak przyjęto pewne normy, do których można się odnieść, aby ocenić czy niemowlę rozwija się w sposób prawidłowy. Większość dzieci przychodzi na świat mierząc od 46 do 55 cm wzrostu i ważąc od 2 800 do 3 800 gramów. Opisane normy dotyczą niemowląt, które urodziły się przynajmniej w końcowym etapie dziewiątego miesiąca ciąży – wcześniaki zwykle są oczywiście nieco mniejsze.

W drugim lub trzecim dniu życia dziecka następuje proces zwany fizjologicznym spadkiem masy ciała, podczas którego niemowlę nieco traci na wadze. Jest to proces naturalny, spowodowany wydalaniem smółki, utratą płynów i przyjmowaniem bardzo niewielkich ilości pokarmu. Normą dla donoszonego noworodka jest utrata dziesięciu procent jego masy urodzeniowej. Po upływie dziesiątego dnia życia dziecko powinno powrócić do swojej początkowej wagi.

Jak wygląda tygodniowy noworodek?

W pierwszym tygodniu swojego życia noworodek wyróżnia się specyficznym wyglądem, ponieważ cały czas nosi ślady niedawnego przeciskania się przez kanał rodny. Jest to całkowicie naturalne i absolutnie nie stanowi powodu do jakichkolwiek zmartwień.

Jak wygląda maluch w swoim pierwszym tygodniu życia? Jakie są jego cechy charakterystyczne?

  • nieco zniekształcona główka
  • silnie zaróżowiona i często pomarszczona skóra
  • opuchnięte powieki
  • krwiaki obecne zarówno na ciele, jak i na twarzy
  • jasne zaskórniki, będące konsekwencją jeszcze niedojrzałej i nieumiejętnej pracy gruczołów łojowych
  • tak zwana ciemiączka, czyli dwa miękkie miejsca na główce
  • lekko opuchnięte brodawki piersiowe, które są wynikiem działania matczynych hormonów
  • delikatne włoski, które pokrywają ciało noworodka, a czasem również jego małżowiny uszne, czyli tak zwane lanugo

1 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Pierwszy tydzień jest początkiem pierwszego miesiąca życia dziecka.

Wzrok noworodka w 1 tygodniu?

Panuje ogólnie przyjęty mit, że noworodek w swoich pierwszych dniach życia niczego nie widzi i dopiero po jakimś czasie zaczyna zauważać przedmioty. Nic bardziej mylnego! Co prawda, w pierwszym tygodniu życia niemowlę nie potrafi jeszcze reagować na takie bodźce jak na przykład zabawki czy twarze rodziców, a jego wzrok na tym etapie pozostaje najsłabiej rozwiniętym zmysłem. Ciemność nieustannie panująca w brzuchu mamy powoduje, że wzrok dziecka nie ma możliwości pełnego rozwoju w okresie prenatalnym. Jednak nie jest to równoznaczne z tym, że noworodek nie jest w stanie niczego zobaczyć w swoich pierwszych dniach po narodzinach.

Tygodniowe dziecko jest w stanie skupić wzrok na przedmiotach, które znajdują się maksymalnie 75 centymetrów dalej, jednak najlepiej widzi z odległości około 25 – 30 centymetrów. Właśnie taka odległość dzieli twarz dziecka od twarzy mamy podczas karmienia piersią. Wzrok dziecka w pierwszym tygodniu życia nacechowany jest tak zwanym widzeniem peryferyjnym. Oznacza to, że maluch znacznie lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach jego pola widzenia, a w znacznie gorszym stopniu dostrzega to, co znajduje się w centrum. Mówiąc wprost – noworodek widzi zupełnie odwrotnie niż dorośli.

Jak noworodek widzi rodziców? Badaniem tego zjawiska zajęli się naukowcy z Uniwersytetu w Oslo oraz Uniwersytetu Uppsalskiego. Posługując się nowoczesną technologią ustalili, że kilkudniowy noworodek nie tylko widzi, ale również potrafi rozpoznać wyraz twarzy rodzica z odległości nie przekraczającej 30 centymetrów. Dwa razy większa odległość, która wynosi 60 centymetrów, mogłaby sprawić, że obraz dla niemowlęcia stałby się bardzo rozmyty. Wyniki badań naukowców informują o tym, że noworodek jest w stanie nie tylko zobaczyć twarz mamy w trakcie karmienia, ale również może dostrzec jej zróżnicowane emocje, takie jak na przykład zaskoczenie, smutek, radość czy złość. Jednak profesor Svein Magnussen wyraźnie podkreśla, że umiejętność widzenia nie jest równoznaczna ze zdolnością rozumienia i interpretowania mimiki twarzy przez dziecko. Nie wyjaśniono jak dotąd co z naszego wyrazu twarzy są w stanie zrozumieć noworodki.

1 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Skok rozwojowy jest momentem w rozwoju umysłowym dziecka, w którym jego mózg tworzy dużo nowych połączeń neuronalnych, przez co zmienia się jego sposób postrzegania świata, a do układu nerwowego docierają takie informacje, których do tej pory nie był w stanie przetworzyć. Skoki rozwojowe u niemowlaka uznaje się za wyraźny przejaw prawidłowego rozwoju jego układu nerwowego. Jakie objawy świadczą o tym, że dziecko właśnie przechodzi przez skok rozwojowy?

  • częstszy niż zwykle płacz
  • potrzeba nieustannego kontaktu fizycznego z mamą
  • drażliwość
  • kłopoty z zasypianiem
  • niespokojny sen
  • problemy ze ssaniem
  • kłopoty z jedzeniem
  • bardziej intensywne niż dotychczas odbieranie bodźców

Każdy skok rozwojowy obfituje w nowe umiejętności ruchowe i poznawcze u dziecka, a także postęp w rozwoju zmysłów oraz mowy. Na etapie pierwszego tygodnia życia dziecka jest jednak na to stanowczo za wcześnie. Pierwszy skok rozwojowy u niemowlęcia pojawia się na przestrzeni czwartego i piątego tygodnia życia.

Zachowanie noworodka w 1 tygodniu

1 tydzień życia dziecka obfituje w wiele niespotykanych wcześniej przez rodziców zachowań. Można do nich zaliczyć:

  • wydawane dźwięki – stęknięcia, pojękiwania, chrząknięcia, a nawet piski i oczywiście płacz. To tylko niektóre z dziwnych i niespotykanych dotąd dźwięków może wydawać dziecko w pierwszych dniach swojego życia;
  • zez – jest on naturalny i często spotykany. W pierwszym tygodniu po porodzie nie powinien niepokoić. Warto się nim jednak zainteresować, jeśli nie zniknie zanim dziecko ukończy 2-3 miesiąc życia;
  • częste kichanie – to także naturalne zachowanie noworodka. W ten sposób oczyszcza on przewody nosowe;
  • częsta czkawka – przyczyną czkawki u noworodków (która w pierwszym tygodniu występuje bardzo często) jest niewydolność układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general