9-letnia dziewczynka u której stwierdzono zakażenie wirusem grypy zmarła w zeszły poniedziałek w szpitalu w Bielsku-Białej. Według informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego 9-latka „nie była obciążona innymi schorzeniami”. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w okresie od 8 do 15 lutego odnotowano cztery zgony z powodu grypy. Wirus grypy pozbawił życia w tym sezonie już 16 osób.
W wyniku powikłań po ataku grypy 9-letnia dziewczynka zmarła.
Do Pediatrycznego Szpitala w Bielsku-Białej z roku na rok przyjmowanych jest coraz więcej dziecięcych pacjentów. Jak czytamy na stronie internetowej szpitala, tylko na sam oddział pediatryczny w 2019 roku trafiło 2495 dzieci potrzebujących medycznej opieki szpitalnej.
W miniony poniedziałek do szpitala trafiła 9-letnia dziewczynka, u której zdiagnozowano grypę. Z raportu NIZP-PZH wynika, że w okresie między 1 a 15 lutego na grypę zachorowało ponad 7000 dzieci w wieku 0-14 lat. Każdego roku na grypę zapada nawet kilka milionów Polaków.
Historia 9-letniej dziewczynki
Do Szpitala Powiatowego w Żywcu, z bardzo wysoką temperaturą oraz epizodami utraty przytomności trafiło dziecko. Była to 9-letnia dziewczynka. Lekarze dyżurni, po zbadaniu małej pacjentki, podjęli decyzję o przewiezieniu jej do innego szpitala. Stan zdrowia dziewczynki był na tyle ciężki, że trafiła ona bezpośrednio na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku- Białej. Niestety w wyniku grypy, dziewczynka zmarła. Z informacji przekazanych przez rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jana Bodara wynika, że dziewczynka nie była obciążona innymi schorzeniami.
Stwierdzono u niej zakażenie wirusem grypy typu A. Przypadek potwierdzono testami w tamtejszym szpitalu
mówi w rozmowie z TVN24.pl Urszula Mendera-Bożek, śląska inspektorka sanitarna.
Dowiedz się: Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?
Jak wygląda profilaktyka grypy?
Grypa występuje sezonie epidemicznym, w Polsce przypada on na jesień i zimę, niezwykle często. Według WHO, co roku na grypę choruje nawet 10% dorosłych i 30% populacji dzieci. Są to wirusy przenoszone drogą kropelkową. Chorobę wywołują wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Wyróżniamy trzy typy grypy: typ A, B i C1. Grypę sezonową wywołują wirusy H1N1 oraz H3N2. Każdego roku wirusy te mutują się i dlatego najskuteczniejszą profilaktyką grypy są coroczne szczepienia. W zapobieganiu grypie zalecane jest również przestrzeganie zasad higieny. Prewencyjnym zachowaniem będzie również unikanie tłumów i regularne wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa.
Sprawdź: Co robić, gdy wirus grypy atakuje podczas ciąży?
Co to jest raport NIZP- PZH
W Zakładzie Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego stworzona jednostkę odpowiedzialną za aktualizowanie informacji o zachorowaniach na choroby zakaźne i zatrucia w Polsce. Zajmuje się tym Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej. Jej pracownicy gromadzą dane, a następnie aktualizują statystyki zachorowań. Raport NIZP- PZH jest dostępny na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Informacje o zachorowaniach na choroby zakaźne i zatrucia w Polsce w 2020 roku są dostępne pod adresem: https://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2020/INF_20_02A.pdf
Czym zajmuje się Główny Inspektorat Sanitarny?
Jak czytamy na stronie internetowej GIS, główną misją tej instytucji jest “nadzorowanie i kierowanie działaniami mającymi na celu dobro i zdrowie publiczne”. Działalność tej Inspekcji powinna minimalizować skutki zdarzeń niekorzystnie wpływające na życie i zdrowie Polaków. Według zadań nałożonych na GIS, ma on informować, aktywizować i edukować społeczeństwo. Główny Inspektorat Sanitarny regularnie zamieszcza różnego rodzaju raporty, na swojej stronie internetowej: https://gis.gov.pl/.