Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią

Karmienie piersią i rozszerzanie diety

W 7. miesiącu życia, każde dziecko powinno otrzymywać już zróżnicowany posiłek – rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią jest ważne i zalecane przez specjalistów. Trzeba jednak uważać, żeby nie zarzucić malca zbyt dużą różnorodnością naraz.

Kiedy rozpocząć zmiany w żywieniu?

Rozszerzanie diety niemowląt karmionych piersią powinno rozpocząć się w 7. miesiącu życia, u maluszków karmionych butelką nowe potrawy można wprowadzać już miesiąc wcześniej. Każdy produkt powinien być wprowadzany do jadłospisu stopniowo, na przykład jedno-dwa warzywa tygodniowo. Pozwoli to dziecku przyzwyczaić się do nowych smaków. Stosuj również nieduże ilości, jedną lub dwie łyżeczki i obserwuj reakcje malucha. Na początku spróbuj podawać dziecku nowości tuż po karmieniu piersią, a jeśli będzie odwracać główkę, odwróć kolejność.

Jakie produkty włączyć w rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią?

Na początek, w przypadku zarówno dzieci karmionych piersią, jak i tych karmionych mlekiem modyfikowanym, najlepiej sprawdza się papka jarzynowa. Jest lekka i nie ma mocnego smaku, więc nie podrażni kubków smakowych twojego maluszka. Pierwszy przecier jarzynowy dla niemowlaka powinien być z marchewki, stopniowo możesz dodawać inne warzywa – ziemniaka, pietruszkę, kalafior, brokuły, dynię, buraka czy fasolkę szparagową. Do jarzynowej papki możesz dodać kaszkę mannę (nie więcej niż 2-3g na 100ml) a także gotowane mięso – najlepiej z królika lub indyka (nie są alergenne). W 7 miesiącu życia należy zacząć podawać dziecku co drugi dzień połówkę ugotowanego na twardo żółtka.

Schemat rozszerzania diety niemowlaka

Dziecko cały czas powinno być karmione mlekiem z piersi, dodatkowo w następujących okresach życia można wprowadzać nowe potrawy.

od 6. miesiąca (5. w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym)

  • zupa
  • przecier jarzynowy z kaszą manną

od 7. miesiąca

  • zupa jarzynowa lub przecier (opcjonalnie z mięsem) z kleikiem zbożowym i 1/2 żółtka ugotowanego jaja (raz na dwa dni)
  • kaszka zbożowa
  • sok lub przecier owocowy (maksymalnie 150g)

10. miesiąc

  • dwudaniowy obiad: zupa + przecier jarzynowy z mięsem i 1/2 żółtka ugotowanego jaja
  • kaszka zbożowa, małe ilości pieczywa lub biszkoptów
  • sok lub przecier owocowy (maksymalnie 150g)

od 11. miesiąca

  • dwudaniowy obiad: zupa z kaszką + przecier jarzynowy z mięsem lub ziemniakiem lub ryżem + jajko (3-4 razy w tygodniu)
  • produkty zbożowe (kaszki, kleiki pieczywo, biszkopty) + nabiał (mleko, twaróg, jogurt)
  • sok lub przecier owocowy (maksymalnie 150g)

Jak przeprowadzić zmiany w jadłospisie?

Pamiętaj, żeby nowe produkty podawać dziecku pojedynczo, to pozwoli ci na sprawdzenie, czy dziecku smakuje oraz czy nie występują po nim żadne niepokojące objawy, na przykład wysypka, bóle brzuszka, wymioty czy wzdęcia. Jeśli się pojawią, zrezygnuj na jakiś czas z tego produktu. Nowości unikaj również, jeśli dziecko jest przeziębione.

Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią powinno być przeprowadzane bez pośpiechu i z uwagą na zdrowie malucha.

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general