Dzień książki dla dzieci 2022. Sprawdź pomysły na świętowanie

Dzień książki dla dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin znanego pisarza Hansa Christiana Andersena, autora wielu baśni w tym m.in. „Małej Syrenki” czy „Królowej Śniegu”. W całej Polsce organizowane są liczne spotkania, gdzie czytane są książki dla najmłodszych, zabawy i quizy. W końcu jest to święto przeznaczone właśnie dla nich.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Międzynarodowy dzień książki dla dzieci jest obchodzony co roku w urodziny Andersena;
  • Z tej okazji organizowane są liczne warsztaty, zabawy i quizy;
  • Celem tego święta jest zainteresowanie najmłodszych czytaniem książek.

Międzynarodowy dzień książki dla dzieci 2022

Dzień książki dla dzieci odbywa się co roku i obchodzi się go z racji urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena urodzonego 2 kwietnia 1805. Z tej okazji wiele polskich miast organizuje liczne spotkania dla najmłodszych w miejskich bibliotekach, domach kultury czy przedszkolach, gdzie czytana jest literatura. To święto ma na celu promowanie czytania dla najmłodszych, ponieważ jak wiadomo czytanie, jest ważne dla ich rozwoju. Najmłodsi poprzez czytanie doświadczają chęci zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie. Ponadto, uczy koncentracji oraz pomaga w zdobywaniu umiejętności słuchania. 

Międzynarodowy dzień książki dla dzieci może być również świetną okazją, aby zapoznać najmłodszych z twórczością Hansa Christiana Andersena, ale nie tylko. Istnieje wiele pomysłów, aby ten dzień spędzić kreatywnie i poznać moc słowa pisanego. W szkołach mogą być zorganizowane liczne warsztaty, quizy, zgadywanki dotyczące baśni i bajek dla najmłodszych. Pamiętajmy, aby czytać dzieciom nie tylko od święta, ale w miarę możliwości również w wolnym czasie. Nic jak czytanie książek dla najmłodszych nie jest w stanie tak pobudzić wyobraźni.

Sprawdź: Jak podpisać kartkę z życzeniami? [kartka na ślub, komunijna, urodzinowa]

Dzień książki w szkole – pomysły

Święto książki dla dzieci jest wspaniałą okazją do świętowania nie tylko w domu, ale również w szkole. Szkoły organizują liczne konkursy, zabawy i quizy dotyczące wiedzy z książek dla najmłodszych. Przykładami zabaw może być m.in. zorganizowanie krótkiego spektaklu na podstawie ulubionej sceny zaczerpniętej z książki lub praca plastyczna. Można również opowiedzieć fragment opowiadania, a celem dzieci będzie jej dokończenie, zilustrowanie okładki, wymyślenie tytułu, narysowanie postaci, o których dzieci usłyszały w opowiastce. 

Kolejną propozycją jest przeczytanie książki i na jej podstawie wcielenie się w role. Świetnym pomysłem, który na pewno przypadnie dzieciom do gustu, zwłaszcza w szkole podstawowej, jest zrobienie własnej zakładki do książki. Takie zadanie pobudzi wyobraźnię i kreatywność. Do ich wykonania mogą posłużyć rozmaite materiały. Inspiracją do ich stworzenia może posłużyć ostatnio przeczytana książka. Kolejnym ciekawym pomysłem jest zorganizowanie wycieczki, która nawiązuje do czytanej książki. Jeśli jest to książka przyrodnicza, to możemy zabrać dzieci do zoo lub do parku. Można również namówić dzieci do zrobienia własnych książek. Niech inspiracją będą obejrzane bajki, przeczytane baśni. Taki pomysł na pewno się im spodoba i uzyska ich aprobatę.

Sprawdź: Rzeżucha na Wielkanoc – kiedy i jak siać rzeżuchę wielkanocną?

Dzień książki dla dzieci – scenariusz zajęć

Dzień książki dla dzieci może być obchodzony na kilka rozmaitych sposobów. Celem zajęć jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek i poznaniem literatury. Można w tym celu zorganizować liczne zabawy. Jako wprowadzenie może nam posłużyć zabawa w ciepło-zimno, które opiera się na wyborze 3 przedstawicieli grup i odnalezieniu koperty z zagadkami. Następnie można zagrać w pudełko zagadkę, gdzie losowane są postaci z bajek, a celem dzieci jest ich odgadnięcie. W dalszej kolejności można pobawić się w układanie puzzli, które odsłaniają krok po kroku postaci bajkowe i literackie. W przebiegu zajęć można wykorzystać również zabawy dydaktyczno-językowe, które polegają na wylosowaniu fragmentu wierszyków, a zadaniem dzieci jest dokończenie cytatu np. „Na tapczanie siedzi leń…”. Kolejnymi zabawami dydaktycznymi mogą być m.in. rozwiązywanie rebusów, krzyżówek czy układanek. 

Na koniec zajęć możemy zorganizować pracę plastyczną dotyczącą ostatniej przeczytanej książki. Kiedy zajęcia się skończą, można podziękować za wspólną zabawę. Światowy dzień książki dla dzieci jest bez wątpienia okazją do licznych zabaw i spędzenia czasu w sposób kreatywny. Co więcej, dzień książki dla dzieci jest nie tylko frajdą, ale również ma na celu zapoznanie się z twórczością literacką.

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe to nieodłączny element imprez urządzanych w Andrzejki, czyli w wigilię imienin obchodzonych przez Andrzeja. Andrzejki w 2020 roku wypadają dziś, czyli w nocy z niedzieli 29 listopada na...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general