Bujne hortensje nie w każdym ogrodzie. Jeśli przeoczysz ten termin, nie ukorzenisz żadnej sadzonki

Hortensje są wspaniałą ozdobą ogrodów. Jednak zbyt późne wsadzenie ich w grunt może wyrządzić sadzonkom wiele szkody. Sprawdź, jakiego terminu nie należy przeoczyć.

Piękno i bujność hortensji są ściśle powiązane z odpowiednią porą wsadzenia jej do gruntu. Nie każdy początkujący ogrodnik o tym wie, a to bardzo ważne przy uprawie tej rośliny. Można skorzystać z dwóch terminów. Pierwszy jest termin wiosenny, drugi zaś jest terminem jesiennym i to ten czas przypada właśnie teraz. Warto zwrócić uwagę na to, że jesienny termin jest najdogodniejszy dla hortensji. Podpowiadamy dlaczego.

Sprawdź: Zanieś wodę po kiszonych ogórkach do ogrodu. Dla niektórych odpad, dla innych drogocenny płyn

Kiedy sadzić hortensje do gruntu? Jesień jest idealną porą, ale nie przeocz tego terminu

Jesień jest idealną porą na sadzenie hortensji. Roślina zdąży się swobodnie ukorzenić przed przymrozkami, więc nabierze dużej odporności na zimno, a z drugiej strony wypuści pąki już w najbliższą wiosnę. Od wysadzenia sadzonki do pierwszych kwiatów minie tylko jedna pora roku, podczas której roślina przygotuje się do nadchodzącej wiosny spokojnie zimując. Kiedy wiec sadzić hortensje? Należy pilnować pogody i zrobić to jeszcze w październiku. Najlepszy będzie do tego dzień bezdeszczowy. Może być pochmurnie i wietrznie, ważne jednak aby nie padało. Po umieszczeniu hortensji w glebie należy dokładnie zakopać korzenie i przykryć dół rośliny poprzez ściółkowanie, czyli np. okryć roślinę korą bądź skoszoną trawą. Chodzi tu głównie o ochronę rośliny przed ewentualnym zimnem, dopóki nie ukorzeni się do gleby.

Sprawdź: Jak zrobić ukorzeniacz do roślin w domu? Rozmnożysz je bez żadnego problemu

Czego nie lubią hortensje? Warto pamiętać o kilku rzeczach, aby kwiaty zachwycały cały sezon

Hortensja jest dosyć wymagająca, jeśli chodzi o uprawę. Jednak jeśli zapamiętamy kilka zasad, damy sobie z nią radę. Roślina ta lubi stanowiska bezwietrzne i poł-cieniste, czyli bez bezpośredniego nasłoneczniania, ponieważ szybko ulega poparzeniom. Dodatkowo należy zadbać o jakoś gleby. Powinna być przepuszczalna i wilgotna. Hortensja nie lubi ciężkich, gliniastych gleb, gdzie jej korzenie się nie rozrosną, a stojąca woda doprowadzi do podgnicia rośliny. Odczyn gleby powinien oscylować od 4,5 do 6,5 pH.

Sprawdź: Cebula dymka nie zmarznie, jeśli posadzić ją w dobrym momencie. Spiesz się, zaraz przeoczysz ten termin

Jak nawozić hortensje? Unikaj nawozów uniwersalnych – prowadzą do chlorozy

Ważne jest również nawożenie hortensji. Brak składników odżywczych wstrzyma rozwój rośliny, a kwiaty stracą na intensywności koloru. Uważaj jednak na dobieranie nawozów. Lepiej wybierz nawóz odpowiednio dobrany do tej rośliny. Uniwersalne saszetki bądź płyny zawierają wapń, który często prowadzi u hortensji do chlorozy. To choroba objawiająca się marnieniem liści i ich blaknięciem. Końcowym etapem jest ich żółknięcie i odpadanie. Chloroza zatrzymuje przyswajanie składników pokarmowych i powoduje, że roślina powoli obumiera.

Sprawdź: Rozgnieć pół główki, zalej wodą i podlej brązowe tuje. Dzięki taniemu środkowi ponownie się zazielenią

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo