Bykowe 2020. Czy będzie podatek dla singli? Prezydent odpowiedział

Jeszcze przed drugą turą wyborów prezydenckich 2020 Andrzej Duda został zapytany o to, co ma do zaoferowania młodym dorosłym, którzy nie mają dzieci. Odpowiedział też na pytanie o bykowe. Czy podatek dla singli wróci w 2020 roku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Mianem bykowego określa się podwyższoną kwotę podatku dochodowego dla osób bezdzietnych, niezamężnych i nieżonatych.
  • Bykowe obowiązywało w Polsce od 1946 do 1973 roku. Obecnie "podatek dla singli" nie istnieje.
  • Podczas sesji AMA na portalu Wykop.pl prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że nie podpisze ustawy wprowadzającej bykowe.
  • Eksperci uważają, że w Polsce mamy do czynienia z "bykowym odwróconym", bo bezdzietni nie dostają 500+ i nie mogą uwzględnić dzieci w rozliczeniu PIT.

Czym jest bykowe? Czy w Polsce obowiązuje podatek od braku dzieci?

Tak zwane bykowe to koncepcja znana w Polsce od lat. Po II wojnie światowej mianem tym określano podwyższoną kwotę podatku dochodowego. Obowiązywała ona osoby bezdzietne, nieżonate i niezamężne. W latach 1946-1956 bykowe obejmowało osoby powyżej 21. roku życia, a od 1956 do 1973 roku  – osoby powyżej 25. roku życia. W tych czasach bykowe w znaczący sposób obciążało domowy budżet i motywowało obywateli do tego, aby podjęli decyzję o posiadaniu dziecka. Po zmianie ustrojowej koncepcja bykowego wracała wielokrotnie, było o niej głośno m.in. w 2019 roku, ale po 1989 roku żaden z rządów nie zdecydował się na to, aby podwyższyć kwotę podatku dochodowego dla bezdzietnych.

Bykowe 2020. Prezydent Andrzej Duda złożył deklarację na temat podatku dla singli

Temat bykowego powrócił w czasie kampanii prezydenckiej. 8 lipca, a więc pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów, prezydent Andrzej Duda wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na portalu Wykop.pl. Jeden z uczestników tego internetowego wydarzenia zapytał go, co ma do zaoferowania osobom po 26. roku życia, które nie mają dzieci i chcą się rozwijać. Padło też pytanie dotyczące bykowego.

Wzrost wynagrodzeń w naszym kraju, a w związku z tym wzrost zamożności w naszym kraju. Jeszcze niedawno nie było pracy, a dzisiaj mamy taki stan, że od 2015 roku obniżyliśmy bezrobocie o połowę, średnie wynagrodzenie od 2015 roku wzrosło o ponad 20 proc., a płaca minimalna o 850 zł. Do tego obniżony podatek w pierwszej grupie podatkowej z 18 proc. na 17 proc., i CIT obniżony dla małych firm najpierw do 15 proc. a później do 9 proc. Chcę dalej realizować taką politykę – odpisał prezydent Andrzej Duda.

Zapewnił także, że nie podpisze ustawy, która wprowadzałaby bykowe.

Eksperci: W Polsce mamy “bykowe odwrócone”

Choć w Polsce nie ma obecnie bykowego, bezdzietni i tak płacą wyższe podatki. Na łamach portalu Bankier.pl wyjaśnił to redaktor Adam Torchała.

“Bykowe” de facto już w Polsce funkcjonuje i to na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to możliwość uwzględnienia w rozliczeniu PIT dziecka, co sprawia, że posiadający dzieci płacą niższe podatki niż bezdzietni. Druga to program 500+, czyli wypłacanie, od lipca już na każde dziecko, dodatku w postaci 500 zł. Być może powyższe przykłady nie są „bykowym” w klasycznym rozumieniu tego zagadnienia, jednak efekt jest ten sam. Bezdzietni już teraz w Polsce płacą wyższe podatki od pracy i nie otrzymują też istotnych wpływów w postaci programu 500+. Następuje więc fiskalna dyskryminacja bezdzietności oraz podatkowy transfer środków od bezdzietnych do osób posiadających dzieci – czytamy w artykule o mitach na temat osób bezdzietnych.

Podobną opinię na łamach portalu Money.pl wyraził redaktor Jacek Frączyk, który nazwał obecny stan rzeczy “bykowym odwróconym”.

Źródła:

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse

Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Co przysługuje po urodzeniu dziecka?

Co przysługuje po urodzeniu dziecka? To pytanie, które zadaje sobie większość z rodziców. Okazuje się, że świadczeń pieniężnych jest tak dużo, iż z łatwością można się w nich pogubić. Poniżej...

Czytaj dalej →
Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

Jabłka w ciąży i podczas karmienia piersią

Jabłka – nasze narodowe dobro, które na stałe wpisało się w jadłospisy Polaków. To owoc uwielbiany niemal na całym świecie. Może być spożywany w wielu formach, doskonale komponuje się z...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne, Muzyka na wesele, Planowanie ślubu oraz wesela

Orkiestra

Jeszcze niedawno na Kujawach dziewczyny wkładały orkiestrze jedzenie do ust, żeby nie przestawała grać. Wierzono, że jakie wesele takie całe życie. Obecnie orkiestra nie musi grać non stop, ale odpowiednia...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general