Choć czołówka listy najpopularniejszych imion damskich już od jakiegoś czasu pozostaje niezmienna, to na podstawie danych prezentowanych na stronie gov.pl, można zauważyć, że Polacy coraz chętniej sięgają po zapomniane imiona dla swoich pociech. Jedno z nich szczególnie przykuwa uwagę.
Wśród naszych prababć i babć jednym z imion, które cieszyło się wyjątkową popularnością była… Rozalia. Przez pewien czas zapomniane, ponownie zaczyna pojawiać się w spisach gov.pl. W 2021 roku otrzymało je 1031 dziewczynek, a w 2022 roku już o 41 więcej. Niegdyś mylono je z Różą, jednak ma ono zupełnie inne znaczenie.
Znaczenie imienia Rozalia. Prawdopodobnie powstało od dwóch słów
Nie jest to pewne, ale przyjmuje się, że imię Rozalia wywodzi się z języka łacińskiego i powstało w wyniku połączenia słów „róża” i „lilia”. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się prawdopodobnie w XVII w. Kobiety o tym imieniu są wulkanami energii, których wszędzie jest pełno. Nie potrafią siedzieć bezczynnie, a więc nie można w ich towarzystwie liczyć na nudę. Na pierwszym miejscu jest dla nich przede wszystkim niezależność i wolność. Potrzebują czasu, aby zaufać drugiej osobie.
Ich wadą jest fakt, że zdarza im się najpierw coś powiedzieć, a później przemyśleć. Nie zawsze potrafią zapanować nad emocjami, co doprowadza do nieprzyjemnych sytuacji. Ponadto bywają zbyt ciekawska i interesują się życiem innych.
Charakterystyka imienia Rozalia. W jakiej pracy będzie czuła się najlepiej?
Rozalia dobrze sprawdzi się w zawodach, które wymagają kontaktu z drugą osobą. Szybko przystosowuje się do zmian, nie lubi ograniczeń, a częste podróże służbowe nie stanowią dla niej problemu. Będzie zatem świetną aktorką, prezenterką telewizyjną lub dziennikarką.
Imieniny Rozalii. Kiedy wypadają?
Imieniny Rozalii wypadają 15 lipca, 4 września i 4 października. Patronką imienia jest św. Rozalia Sinibaldi, czyli pustelniczka pochodząca z Palermo, która chroni przed zarazami i epidemią.