Czy będzie 800 plus na dziecko? Rodzice obawiają się cofnięcia podwyżki. Nowy rząd zmieni przepisy?

Zgodnie z przyjętą ustawą od 1 stycznia wzrasta kwota świadczenia 500 plus. Po podwyżce rodzice będą otrzymywać już 800 zł co miesiąc na każde dziecko. Niektórych zaniepokoiły jednak wyniki wyborów i obawiają się, że nowy rząd będzie chciał cofnąć planowaną waloryzację. Czy będzie 800 plus na dziecko?

Czy będzie 800 plus na dziecko?

Prezydent Andrzej Duda 7 sierpnia podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zgodnie z którą od 1 stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus wzrasta do 800 zł na dziecko.

Po poznaniu wyników wyborów wielu rodziców zastanawia się jednak, czy nowa władza nie wycofa się z tych planów. Wiadomo już, że Prawo i Sprawiedliwość straciło sejmową większość i politykom tej partii nie uda się stworzyć samodzielnego rządu. Szansę na to uzyskała za to opozycja, która po zawiązaniu koalicji będzie miała łącznie 248 mandatów (na 460). Stąd obawy, czy nowy rząd nie zatrzyma podwyżki 500 plus.

Rodzice mogą być jednak spokojni. Jak wynika z zapowiedzi polityków Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy, żadne z ugrupowań nie zamierza ani likwidować programu 500 plus, ani wycofywać się z podwyżki. Dokument został już oficjalnie przyjęty, a zatem 800 plus wejdzie w życie zgodnie z planem, na początku nowego roku.

Zobacz: Dodatki dla rodzin 2023. 500 plus to dopiero początek listy. O te świadczenia mogą ubiegać się rodzice

Rodzina 500 plus. Co dalej ze świadczeniami?

Według zapowiedzi przedstawicieli opozycji żadne z wprowadzonych świadczeń nie zostanie przez nich zlikwidowane. Tomasz Siemoniak podkreśla, że “co było dane, nie będzie odebrane”. Podobnego zdania jest także jeden z liderów Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia, który zaznacza, że

Mówimy jasno i wyraźnie: “Nie rozdawnictwu!” Ale bądźcie spokojni. Nikt nie zlikwiduje 500 plus, nikt nie zlikwiduje 13. emerytury, bądźcie spokojni!

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo