Dodatek na dojazdy do szkoły 2023/24 to nawet ponad 100 zł miesięcznie. Można go otrzymać pod pewnymi warunkami

Rozpoczęcie roku szkolnego to nie tylko wielkie wydarzeni dla dzieci, ale także sporo nowych wydatków dla rodziców. W szkolnych miesiącach domowy budżet bywa bardzo obciążony, liczy się zatem każde możliwe wsparcie. Dlatego część rodziców może ubiegać się o specjalne świadczenie na pokrycie kosztów dojazdu dziecka do szkoły. Komu przysługuje dodatek na dojazdy do szkoły 2023/24? Jak można go otrzymać?

Dodatek na dojazdy do szkoły 2023/24 – dla kogo?

Wrześniowy powrót dzieci do szkoły oznacza zazwyczaj spore obciążenie dla portfeli rodziców. Wzrost kosztów może okazać się jeszcze większy, jeśli pociecha uczęszcza do placówki w innej miejscowości i musi dojeżdżać. W takiej sytuacji część rodziców może jednak liczyć na specjalny dodatek na pokrycie części wydatków związanych z dojazdami, np. koszt zakupu karty miejskiej czy biletu miesięcznego.

Co ważne, dodatek nie funkcjonuje jako samodzielne świadczenie i przysługuje wyłącznie osobom, które pobierają już zasiłek rodzinny. Jego wysokość zależy od konkretnego przypadku, rodzice otrzymają:

  • 113 zł miesięcznie, jeśli dziecko mieszka w innej miejscowości, w której znajduje się szkoła,
  • 69 zł miesięcznie, jeśli dziecko dojeżdża do szkoły w innej miejscowości.

Jak informuje portal Emp@tia, o dodatek może zostać przyznany:

  • mamie albo tacie dziecka,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka, tzn. osobie faktycznie się nim opiekującej, jeżeli wystąpiła do sądu rodzinnego o adopcję tego dziecka,
  • opiekunowi prawnemu dziecka,
  • osobie uczącej się, tzn. osobie pełnoletniej, która nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ oboje nie żyją albo zobowiązani są do płacenia alimentów.

Zobacz: Dni wolne od szkoły 2023/24. Uczniów czeka rozczarowanie! Wakacje potrwają dłużej, ale jesienią odpoczynku będzie niewiele

Jak ubiegać się o dodatkowe pieniądze?

Dodatek nie jest przyznawany automatycznie, a należy złożyć odpowiedni wniosek. Aby to zrobić, warto najpierw udać się do instytucji realizującej świadczenia socjalne na terenie naszej miejscowości (np. urząd gminy lub gminny ośrodek pomocy społecznej). Na miejscu otrzymamy nie tylko kompleksowe informacje, ale także formularze i dokumenty do wypełnienia.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo