Najlepsze napoje na upały? Już nie tylko woda! Te domowe mikstury działają jeszcze skuteczniej

Upalne dni mocno dają nam się we znaki. Na zewnątrz prawie nie da się wytrzymać, a w pomieszczeniach często panuje niespotykana duchota trwająca od samego rana aż do wieczora. W takich warunkach wszyscy pocimy się więcej i intensywniej, co oznacza że tracimy także znacznie więcej wody. Dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie. Okazuje się jednak, że sama woda może nie wystarczyć – są napoje, które odżywią nasz organizm znacznie skuteczniej.

Co pić w trakcie upałów?

Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa zdrowego funkcjonowania. Każdy z nas, niezależnie od pogody, powinien wypijać między 1,5 litra do 2 litrów wody dziennie, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie go magazynować. W czasie upałów należy jednak dostarczać jeszcze większą ilość płynów ze względu na wzmożoną potliwość i ryzyko przegrzania.

Nie każdy napój zapewnia jednak ten sam poziom nawodnienia. W gorące dni chętniej sięgamy po schłodzone, najlepiej gazowane napoje, ponieważ ich wypicie przynosi nam chwilową ulgę i przyjemność. Niestety nie jest to najlepszy wybór. Spożywanie tego typu produktów, a także picie piwa czy nawet mocnych kaw i herbat nie nawadnia organizmu w odpowiednim stopniu, w wręcz przeciwnie – może przyspieszać proces pozbywania się wody.

Wraz z wodą w czasie upałów tracimy również mnóstwo składników mineralnych oraz mikroelementów, dlatego lepszą i zdrowszą opcją będzie sięgnięcie po zwykłą wodę, ale – wysoko zmineralizowaną.

Zobacz: Idealne ciasto na pierogi? Dodaj jedną łyżkę! Po chwili będzie miękkie i elastyczne

Te domowe produkty nawadniają lepiej niż woda

Picie odpowiednich ilości wody w trakcie upałów jest niezwykle ważne i stanowi podstawę przygotowania na wysokie temperatury. Niemniej jednak warto zadbać także o uzupełnienie utraconych elektrolitów, czyli sód, wapń, magnez i potas wydalane często wraz z potem. Są odpowiedzialne m.in. za zachowanie odpowiedniego dotlenienia komórek czy utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Jak więc najlepiej przygotować się na upał? Przyrządź specjalny domowy napój izotonicznym, oto przepis:

  • wysokozmineralizowana woda,
  • odrobina miodu lub kawałki soczystych owoców,
  • wyciśnięty sok z cytryny (jedna sztuka),
  • zmiażdżone liście melisy lub mięty.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo