Darmowe rowery dla pierwszoklasistów. Miasto oferuje setki pojazdów jako część wyprawki

Koniec wakacji i rozpoczęcie nauki to zazwyczaj dość trudny i stresujący moment dla uczniów. Inaczej rzecz ma się w Szprotawie, gdzie dzieci wprost nie mogą doczekać się lekcji. Tamtejszy urząd miejski przygotował dla nich wyjątkową niespodziankę i podjął decyzję o ponownym zorganizowaniu w tym roku szkolnym akcji – “Rower dla pierwszaka”. W ramach wyprawki uczniowie klas pierwszych zarówno podstawówek, jak i liceum otrzymają własne jednoślady.

Pierwszoklasiści dostaną od miasta rowery

Rozpoczęcie roku w Szprotawie zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Uczniowie, którzy w tym roku pójdą do pierwszej klasy w szkole podstawowej i liceum, w ramach wyprawki otrzymają od urzędu miasta nie tylko własne rowery, ale także kaski ochronne oraz specjalne kamizelki odblaskowe. Dzięki takiej niespodziance dzieci i młodzież wprost nie mogą doczekać się startu nauki. Swoje jednoślady odbiorą już w poniedziałek 4 września.

Co istotne, nie jest to pierwsza edycja tej niezwykłej akcji. Po raz pierwszy na zakup rowerów miasto zdecydowało się już w 2020 roku, po okresie pandemii. Urzędnicy chcieli w ten sposób zachęcić dzieci do większej aktywności, która była szczególnie potrzebna po długich miesiącach spędzonych w domu. Od tego czasu co roku w okresie wakacji urząd przeznacza mniej więcej 300 tys. z budżetu na wyposażenie uczniów w jednoślady. W tym roku wydano więcej środków, blisko 400 tys., aby kupić 332 rowerów.

Jest to akcja cykliczna. Pomysł narodził się tuż po pandemii, kiedy stwierdziliśmy, że dzieci i młodzież są zmęczone ciągłym siedzeniem przed komputerem i edukacją zdalną. Stąd właśnie pomysł. Chcieliśmy zadbać o zdrowie i dobrostan psychiczny naszej młodzieży i dlatego stworzyliśmy ten program.Dorota Grzeszczak, zastępca burmistrza Szprotawy

Rowery trafią do uczniów szkół podstawowych w Szprotawie oraz w okolicznych gminach, a także do pierwszaków z lokalnego liceum.

Zobacz: Wyprawka szkolna 2023. Pieniądze z 300 plus nie starczają. Te rodziny mogą otrzymać dodatkowe środki

Jednoślady już czekają na uczniów

Uczniowie zostaną obdarowani rowerami 4 września. Przez 3 lata będą mogli z nich korzystać na zasadzie “wypożyczenia”, w trakcie którego do ich dyspozycji będzie także bezpłatny serwis. Po upływie tego okresu jednoślady przejdą na własność uczniów.

Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik przypomina, że rowery mają służyć nie tylko do celów rekreacyjnych, ale dojazdów do szkoły czy wycieczek szkolnych. Oprócz samego sprzętu szkoły organizują także lekcje z bezpiecznej jazdy i zasad poruszania się pojazdem po drogach.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo