Gry planszowe dla dzieci: sprawdź jakie są najfajniejsze gry dla dzieci (i nie tylko)!

Gry planszowe dla dzieci to rozrywka znana nie od dziś, a mimo to, zainteresowanie planszówkami wciąż rośnie. Gry to świetna zabawa dla dzieci, szczególnie, jeśli gra ma dodatkowo walory edukacyjne. Przedstawiamy najciekawsze gry, które będą odpowiednie dla dzieci w różnym wieku, ale zapewnią rozrywkę nie tylko najmłodszym, ale całej rodzinie.

Gry planszowe dla 3latka

Nawlekaj nie czekaj

„Nawlekaj nie czekaj” to gra planszowa dla dzieci, która polega na nawlekaniu na sznurek kolorowych kuleczek w takiej kolejności, jaka była pokazana na wylosowanej karcie. Ta gra zachęca do ćwiczenia pamięci oraz koncentracji, a malutkie dzieci trenują również zdolności manualne.

Potwory do szafy

Wiele dzieci boi się potworów, które mieszkają w szafie. „Potwory do szafy” to świetna gra, która może być pretekstem do porozmawiania z maluszkiem o tym, czego się boi i jakie są jego lęki. Poza tym, gra logiczna pozwoli oswoić potwory i w żartobliwy sposób rozwiązać problem dziecięcych strachów. Celem gry jest zagonienie wszystkich potworów do szafy. Gra jest doskonałym ćwiczeniem pamięci, a poza tym świetną okazją do nauki zdrowej rywalizacji i współpracy.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/gry-dla-dzieci/” limit=”12″]

Gry planszowe dla 4latka

Pytaki

„Pytaki” to gra rodzinna, która wpływa na budowanie relacji, kształtuje cierpliwość i umiejętność słuchania. Gra polega na tym, że każda z grających osób losuje żetony, na których znajdują się pytania, a następnie gracze odpowiadają na pytania i wzajemnie słuchają swoich odpowiedzi.

Mistakos. Walka o stołki

„Mistakos. Walka o stołki” to gra zręcznościowa o bardzo prostych regułach, co wcale nie oznacza, że jest nudna albo banalna. Gra polega na ustawianiu krzesełek w wybranym przez siebie kolorze na krzesełkach innych zawodników. Żadne krzesełko, oprócz pierwszego, nie może dotykać stołu, więc z każdym kolejnym elementem konstrukcja staje się coraz mniej stabilna, a gra się komplikuje.

Pixabay

Gry planszowe dla 5latka

Spadające małpki

Spadające małpki to świetnie wykonana gra zręcznościowa. Doskonale wpływa na rozwój koncentracji oraz zdolności manualnych u 5latka i nie tylko. Gra przeznaczona jest dla dzieci, ale dostarczy mnóstwa emocji i zabawy również starszym. Gra rozpoczyna się od umieszczeniu w pniu palmy kolorowych patyczków. Następnie do palmy wrzuca się małpki, które zaczepiają się o patyczki swoimi zakręconymi ogonami. Gra polega na wyciągnięciu z palmy patyczków w takim kolorze, jaki wylosowało się za pomocą kostki, w taki sposób, żeby małpki nie spadły.

Pędzące żółwie

W grze „Pędzące żółwie” te powolne zwierzątka ścigają się w drodze po sałatę, a wygrywa ten gracz, którego żółw dotrze do mety jako pierwszy. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 5 lat, jednak ze względu na bardzo proste, klarowne zasady, możesz ją kupić nawet młodszemu maluchowi, a starsi gracze również będą zadowoleni. Gra idealna do zabawy całą rodziną.

Gry dla 6latka

Pingwiny na lodzie

Pingwiny na lodzie to kolejna gra, w którą mogą grać wszyscy członkowie rodziny. Celem gry jest rozłożenie na planszy fragmentów lodu w taki sposób, żeby zapełniły one całą powierzchnię. Grę można urozmaicić różnorodnymi zadaniami. Do planszy dołączona jest książeczka, w której znajduje się mnóstwo pomysłów na zadania o różnym stopniu trudności.

Scottie Go!

W grze Scottie Go! gracze przenoszą się do przyszłości, a ich zadaniem jest znalezienie części do pojazdu kosmicznego kosmity Scottiego. To gra, która jednocześnie bawi i uczy. Dzięki Scottie Go! dziecko ćwiczy logiczne myślenie, a także rozwiązywanie problemów i analizowanie przyczyn oraz skutków podejmowanych działań. Oprócz tego, maluch ma okazję poznać podstawy programowania.

Zgadnij kto to?

Zgadnij kto to? to fajna gra planszowa, która spodoba się dzieciom i dorosłym. W grze dostępne są dwie plansze – ze zwierzętami oraz z postaciami ludzkimi. Po wybraniu planszy, każdy z graczy decyduje się na jedną z postaci, którą oznacza znacznikiem. Następnie gracze zadają sobie nawzajem pytania, na które można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”. Celem gry jest odgadnięcie postaci, którą wybrał drugi gracz. Wygrywa ten, kto jako pierwszy prawidłowo odgadnie postać albo zwierzątko.

Jenga

Jenga to gra, o której można powiedzieć, że jest jedną z najfajniejszych gier, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Gra sprawdzi się na rodzinne popołudnia, ale będzie odpowiednia również na spotkania w gronie znajomych. Na początku wszyscy gracze budują z kostek wysoką wieżę, a następnie każdy po kolei wyciąga jeden klocek i kładzie go na samej górze wieży. Celem jest ułożenie jak najwyższej wieży, a przegrywa ta osoba, której nie uda się wyciągnąć klocka bez przewracania konstrukcji.

Dobble

Dobble to gra, która stała się już niemalże kultowa. Jest przeznaczona dla graczy w wieku od sześciu lat, ale nie tylko dzieci będą zainteresowane rozgrywką. Mimo bardzo prostych zasad, gra świetnie sprawdzi się dla osób w każdym wieku, więc z powodzeniem możecie bawić się całą rodziną. Dobble ćwiczy spostrzegawczość i refleks, a także uczy zdrowej rywalizacji. Każdemu graczowi rozdaje się taką samą liczbę kart z obrazkami, natomiast jedną z kart układa się na środku stołu, tak żeby każdy miał do niej dostęp. Zadanie polega na znalezieniu na swojej karcie takiego obrazka, jaki znajduje się na karcie głównej. Kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart – ten wygrywa. Gra Dobble dostępna jest również w wersji przeznaczonej dla mniejszych dzieci, ale nawet w podstawową wersję gry mogą grać gracze młodsi niż 6 lat.

Gry dla 7latka

Uno

To popularna gra karciana, którą można rozegrać w krótkim czasie, na przykład podczas nudnej podróży albo żeby ożywić towarzystwo podczas spotkania w rodzinnym gronie. Celem jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich posiadanych kart. Proste zasady gry sprawiają, że może w nią grać cała rodzina, a nowi gracze z pewnością nie będą mieli problemów z zapamiętaniem reguł gry.

Było sobie życie

„Było sobie życie” to gra edukacyjna dla dzieci na podstawie kultowych filmów edukacyjnych Alberta Barille’a. To doskonała gra dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z nauką w szkole, bowiem w prosty, przystępny i atrakcyjny sposób sprawdza i poszerza wiedzę na temat ludzkiego ciała i funkcjonowania różnych układów. W poznawaniu ludzkiego ciała towarzyszy graczom Mędrzec znany z popularnych filmów. Wygrywa osoba, która zdobędzie wszystkie żetony z wizerunkiem Hemo. Po drodze do sukcesu na graczy czeka wiele pytań i przeszkód utrudniających osiągnięcie celu.

Farmer

W tej grze każdy z graczy staje się właścicielem stada zwierząt. Celem gry jest jak największe powiększenie stada oraz ochrona zwierzątek, które się posiada. Gra wspomaga logiczne myślenie i stanowi doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Gra doczekała się wielu wersji, z których jedną z nowszych jest Superfarmer.

Gry dla 8latków

Monopoly

Monopoly to gra, która ma wielu odsłon i wersji, a wciąż się nie nudzi i znajduje rzesze wielbicieli. Jest to jedna z tych gier, w które można grać całą rodziną, a nawet podczas spotkań w dorosłym gronie. Gra polega na handlowaniu ulicami, domami, hotelami oraz innymi nieruchomościami w taki sposób, żeby jak najbardziej rozbudować swoje wpływy. Dzieci poprzez zabawę mają okazję nauczyć się jak zarządzać pieniędzmi, mądrze inwestować i robić korzystne interesy, a dorośli będą się świetnie bawić. Jedna rozgrywka może trwać nawet kilka godzin, więc jest to zajęcie na cały wieczór.

5 sekund

Gra 5 sekund ćwiczy refleks, koncentrację oraz szybkie łączenie faktów, a przy tym dostarcza świetnej zabawy całej rodzinie. Gra polega na zadawaniu wybranemu graczowi pytań. Na udzielenie odpowiedzi jest tylko 5 sekund, a wygrywa ta osoba, która jako pierwsza przejdzie całą planszę. Zaletą gry jest to, że można ją szybko rozegrać oraz dostosowywać poziom trudności do wieku i wiedzy graczy. Jeśli małe dzieci nie radzą sobie z szybkim odpowiadaniem na pytania, czas przeznaczony na odpowiedź można odpowiednio modyfikować.

Dixit

Dixit to gra, którą z całą pewnością trzeba zaliczyć do najlepszych i najbardziej popularnych gier planszowych. Jest doskonałą zabawą dla dzieci, ale będzie świetną rozrywką podczas imprez i domówek. Każdy z graczy dostaje po sześć obrazków. Każda osoba wybiera jeden z obrazków i ma za zadanie krótko o nim opowiedzieć. Chodzi jednak o to, żeby nie mówić wprost co jest na obrazku, a posłużyć się skojarzeniem, dźwiękiem albo określić obrazek jednym słowem. Na tym etapie bardzo ważna jest kreatywność i pomysłowość. Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart obrazek, który według nich odpowiada opisowi. Po tym osoba, która opowiadała, zbiera wybrane przez wszystkich karty, dokłada do nich tą, o której opowiadała, tasuje je i rozkłada karty na stole, tak aby wszyscy widzieli obrazki. Następnie gracze głosują, który obrazek rzeczywiście wybrała opowiadająca osoba, a który obrazek zbierze najwięcej głosów, ta osoba dostaje najwięcej punktów. Wbrew pozorom, gra wcale nie jest taka łatwa i trzeba przy niej wytężyć umysł i obudzić kreatywność, ponieważ opisy innych graczy mogą być naprawdę zaskakujące!

Wsiąść do pociągu

Wsiąść do pociągu to gra, która z pewnością zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Gra ma bardzo proste zasady, przez co nawet niewprawieni gracze z łatwością szybko wciągną się w rozgrywkę. Podczas gry, każdy z graczy zbiera karty, których można użyć do zbudowania dworców tuneli albo innych elementów kolejowej infrastruktury. Niektóre karty przedstawiają pociągi. Celem gry jest zbudowanie połączenia kolejowego między różnymi miastami.

Gry dla 10latków

7 cudów świata

To doskonała rodzinna gra przygodowa. Rozwija logiczne myślenie i umiejętność planowania strategicznego. Gra polega na zbieraniu surowców, budowaniu wojska oraz nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Ogromną jej zaletą jest piękna, niezwykle dopracowana grafika, dzięki czemu gracze naprawdę mogą przenieść się w wyobraźni do antycznego świata.

Splendor

Podczas gry, gracze wcielają się w kupców, którzy dokonują różnych transakcji, kupują sklepy, kopalnie oraz środki transportu, a to wszystko po to, aby osiągnąć bogactwo i zdobyć splendor. W grze zbiera się karty oraz żetony, więc Splendor na pewno spodoba się osobom, które lubią ten typ rywalizacji. Gra jest stosunkowo mało znana, ale gracze, którzy mieli okazję w nią zagrać, bardzo ją sobie chwalą.

Scrabble

Scrabble to gra, w którą mogą grać dzieci w wieku od 8 lat, ale nikogo nie trzeba przekonywać, że gra jest doskonała również dla starszych graczy. Polega na układaniu na stole albo planszy słów z dostępnych liter. Słowa trzeba umieszczać w taki sposób, żeby zawierały literę, która znajduje się już na stole. Wydawać by się mogło, że gra jest bardzo prosta i niewymagająca, ale czasami układane słowa muszą być naprawdę wyszukane. Gra pozytywnie wpływa na umiejętność koncentracji i szybkiego myślenia. Poza tym, gracze mają okazję do poszerzenia słownictwa i wykazania się kreatywnością.

Robinson Crusoe

To gra przygodowa, w której każdy z graczy zostaje jednym z członków załogi słynnego podróżnika. Podczas rozgrywki gracze poszukują zaginionego skarbu, a jednocześnie poznają tajemnice bezludnej wyspy, na której się znaleźli. Zasady gry są proste, więc będzie ona doskonałą pierwszą grą przygodową dla dziecka, które jeszcze nigdy nie miało okazji grać w tego typu planszówki.

Pokój 25

To gra logiczna, która nie pozwala się nudzić. Celem jest znalezienie pokoju 25 w budynku, w którym znajdują się wszyscy gracze. Każde z pomieszczeń w budynku ma aż czworo drzwi, a dodatkowe utrudnienia, jakie czekają na graczy, to strażnicy, których można spotkać w różnych miejscach budynku. W grze wskazana jest współpraca, jednak nie wszyscy gracze chcą znaleźć pokój 25 i wydostać się z zamknięcia.

Gry dla 12latków

Taboo

Taboo to doskonała gra na spotkania towarzyskie oraz rodzinne wieczory. Każdy gracz losuje słowo, które musi opisać, ale nie może do tego używać zakazanych słów, które znajdują się na karcie. Z pozoru gra może się wydawać prosta, ale czasami trzeba naprawdę pogłówkować, żeby dobrać odpowiednie słowa. Gra wpływa na poszerzenie słownictwa, a także rozwija wyobraźnię, bo nieraz konieczne jest opisywanie słowa na zasadzie skojarzeń.

Activity

Activity to znane wszystkim kalambury, w nieco ciekawszej nowej formie. Gra polega na tym, że jedna osoba (przedstawiciel drużyny) losuje hasło, a następnie musi je pokazać swojej drużynie. W trakcie pokazywania nie można nic mówić ani pisać. Gra tego typu to gwarancja udanej imprezy!

Zobacz też: Gra w statki – zasady

Gry planszowe dla dorosłych: ranking

W rankingu najlepszych gier dla dorosłych z pewnością należy umieścić co najmniej kilka gier, które początkowo zostały stworzone dla dzieci i są przeznaczone głównie dla młodszych graczy. Wśród gier, które dostarczą rozrywki całej rodzinie nie może zabraknąć tak popularnych gier, jak Monopoly czy Scrabble.

Ciekawe gry planszowe dla dzieci, które zainteresują również dorosłych, to między innymi Jenga, Taboo, Dobble oraz Dixit. Niektóre z gier dla dzieci, nawet jeśli mają mało skomplikowane zasady, potrafią naprawdę wciągnąć dorosłych i zapewnić im rozrywkę na kilka godzin.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/gry-dla-dzieci/” limit=”24″]

Dodaj komentarz

3 komentarzy: Gry planszowe dla dzieci: sprawdź jakie są najfajniejsze gry dla dzieci (i nie tylko)!

 1. Mój 6 letni synek dostał Uno na urodziny i to jego ulubiona planszówka 🙂

  • Matko, Robinson Crusoe dla 10 latka? To jest naprawdę złożona gra. Owszem, w towarzystwie dorosłego może i 10 latek grę pociągnie, ale czy sam zagra – wątpię.

   • Poza tym nie rozumiem czemu Dixit jest uparcie przedstawiany jako gra dla dzieci? W takim samym stopniu jak klasyczna towarzyska,,Mafia” – tzn. owszem, dzieci zrozumieją i zagrają, ale nie wydobędą głębi lub zbanalizują. Te smaczki skojarzeń, niuansów, odwołań kulturowych – za to właśnie polubiłem Dixita. Z dziećmi grało mi się bardzo słabo – hasło koń i na rysunku koń… Nie polecam.

    Fryzury Ślubne

    Fryzura ślubna

    Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

    Czytaj dalej →
    Prezenty dla świadków

    Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

    Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo