Osoby zbliżające się do wieku emerytalnego często z niepokojem myślą o tym, jaka będzie wysokość ich świadczenia z ZUS i czy przyznane środki pozwolą na zaspokojenie wszystkich comiesięcznych wydatków. Szczególne obawy mają ci seniorzy, którzy cały okres swojej aktywności zawodowej otrzymywali minimalne wynagrodzenie. Jaka emerytura przysługuje po 30 latach pracy przy najniższej krajowej?
Od czego zależy wysokość emerytury?
Po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn) do ZUS można złożyć wniosek o wyliczenie i przyznanie świadczenia. Jego wysokość zależy od kilku czynników, przede wszystkim od:
- sumy zgromadzonych na koncie w ZUS zwaloryzowanych składek,
- wysokości kapitału początkowego (dotyczy to tylko osób, które opłacały składki przed 1 stycznia 1999 roku),
- środków zgromadzonych na subkoncie ZUS,
- współczynnika średniego dalszego trwania życia.
Biorąc pod uwagę powyższe punkty, można stwierdzić oczywisty fakt – im dłuższy staż pracy i większe zarobki, tym wyższe będzie świadczenie wyliczone przez ZUS.
Zobacz: Tak wyglądać będą emerytury od 1 marca 2024? Są pierwsze wyliczenia
Jaka emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej?
Niestety osoba, która przez niemal cały okres swojej aktywności zawodowej, czyli np. 30 lat, pobierała wynagrodzenie w najniższej możliwej wysokości, nie może liczyć na zbyt wysoką emeryturę. Kwota odprowadzanych przez lata składek zależy przecież od pensji. W takim przypadku wyliczone przez ZUS świadczenie będzie prawdopodobnie oscylować w okolicach minimalnej emerytury w danym roku. Aktualnie po marcowej waloryzacji jest to kwota 1588,44 zł brutto (czyli 1445,48 zł netto). Nawet jeśli na podstawie wyliczeń świadczenie nie sięga kwoty najniższej emerytury, to zostanie automatycznie wyrównywane do jej wysokości.
Sprawdź też: