Rodzice uwielbiają to imię dla chłopca. Nosili je nasi dziadkowie, przez lata nieco zapomniane, teraz wraca do łask

Od kilku lat można zaobserwować wzrost popularności tradycyjnych imion dla dzieci. Niegdyś nosili je nasi dziadkowie i pradziadkowie, ale przez lata pozostawały zapomniane. Z czasem zaczęły się jednak coraz częściej pojawiać na porodówkach. Jedno z takich imion w ostatnich latach szczególnie spodobało się rodzicom, choć wydawało się, że odejdzie do lamusa.

Tradycyjne imię dla chłopca znów bije rekordy popularności

Zaledwie kilka lat temu imię Stanisław zaczęło niespodziewanie piąć się w rankingach popularności. Z czasem zawitało nawet w pierwszej dziesiątce i wciąż się w niej utrzymuje. W 2022 roku nadano je w Polsce aż 4265 razy, dzięki czemu zajęło 9. miejsce w ogólnym zestawieniu.

Co ciekawe, jest to jedyne imię w top 10, które ma staropolskie korzenie. Składa się z dwóch członów: “stani-” od słowa “stać, stać się, stanąć” oraz “-sław” od wyrazu “sława”. Popularność w Polsce zdobyło już w XV wieku, a z czasem stało się na tyle cenione, że nosili je nawet arystokraci i królowe (np. Stanisław Leszczyński czy Stanisław August Poniatowski). Przez całe dekady chętnie nazywano tak dzieci, a dziś znów pełno jest chłopców o tym imieniu na porodówce.

Zobacz: To imię dla dziewczynki błyskawicznie zyskuje popularność. Jest niezwykle eleganckie i klasyczne

Jakie imiona były popularne w 2022 roku?

W ostatnich latach najbardziej popularne są imiona tradycyjne, dobrze znane od wieków imiona. Już kilka lat z rzędu na pierwszym miejscu pozostaje łacińskie imię Antoni, ale z każdym rokiem rośnie popularność takich imion jak Leon, Mikołaj czy Nikodem.

Najpopularniejsze imiona dla synów:

  1. Antoni – 6670  (lider również w połowie 2022 r.)
  2. Jan – 6341 (bez zmian)
  3. Aleksander – 6201 (również miejsce 3.)
  4. Nikodem – 6155 (awans z 5. miejsca)
  5. Franciszek – 5696 (spadek z miejsca 4.)
  6. Jakub – 5535 (bez zmian)
  7. Leon – 5091 (utrzymuje miejsce 7.)
  8. Mikołaj – 4499 (awans z 9. miejsca)
  9. Stanisław – 4265 (spadek z miejsca 5.)
  10. Filip – 4107 (awans o jedno miejsce w rankingu)

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo