To imię nosił jeden z ojców niepodległości Polski. Szczególnie popularne było w latach 50., a dziś rzadko się je wybiera

Wybór imienia dla dziecka to wielka odpowiedzialność, dlatego wielu rodziców często ma spory dylemat. Chcą nie tylko na tym, aby imię ładnie brzmiało, ale także dobrze się kojarzyło i kryło ciekawe znaczenie. Jeśli zależy im oryginalności, warto poszukać inspiracji w literaturze lub historii. Jedno z takich wyjątkowych imion nosił polski bohater narodowy, który przyczynił się do odzyskania niepodległości.

Zapomniane dziś imię polskiego bohatera

Roman Dmowski to bez wątpienia jeden z najbardziej zasłużonych polityków w historii Polski. Jego działania na początku XX wieku przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zaborów. W styczniu 1919 roku wyjechał na konferencję pokojową w Paryżu, która kończyła I wojnę światową. Wygłosił na niej słynne 5-godzinne exposé, podczas którego wyjaśniał zagadnienia związane z ziemiami polskimi. Wystąpienie zrobiło wrażenie na słuchaczach i stało się punktem wyjścia do dalszych negocjacji.

Imię Roman cieszyło się szczególną popularnością w latach 50., ale od tego czasu wiele się zmieniło. Wywodzi się od łacińskiego słowa “romanus”, czyli “rzymski”. Dziś rodzice już bardzo rzadko wybierają je dla swoich dzieci. Od początku 2023 roku nadano je zaledwie 72 razy.

Zobacz: Polacy usłyszeli o tym imieniu dzięki popularnemu serialowi. Mimo że piękne i oryginalne, to nadano je w tym roku tylko 30 razy

Dziś mało kto wybiera te imiona

Zestawienia imion nadawanych w ostatnich latach mogą niektórym wydać się nieco zaskakujące. Imiona, które przez lata królowały na porodówkach, dziś powoli stają się zupełnie zapomniane i na razie nic nie wskazuje na to, aby miały szansę powrócić na szczyt.

  • Marek – od początku 2023 nadane 82 razy,
  • Andrzej – od początku 2023 nadane 75 razy,
  • Radosław – od początku 2023 nadane 79 razy,
  • Arkadiusz – od początku 2023 nadane 63 razy,
  • Jacek – od początku 2023 nadane 52 razy.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo