Ostatni dzień spisu powszechnego! Jak sprawdzić, czy już jestem spisany? “Przepisy są niejednoznaczne”

Narodowy Spis Powszechny 2021 zakończy się w najbliższy czwartek. 30 września będzie ostatnim dniem, kiedy będzie można się spisać i tym samym uniknąć kary, która grozi za niedopełnienie obowiązku. Zasady dokonywania spisu są jednak niezbyt precyzyjne. Co zrobić, jeśli nie mamy pewności, czy zostaliśmy już spisani? Jak sprawdzić, czy już jestem spisany?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Narodowy Spis Powszechny kończy się 30 września, a udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli, również dla dzieci.
  • Osoby niepełnoletnie muszą zostać spisane przez rodziców lub opiekunów prawnych.
  • Nie każdy dorosły musi się spisać samodzielnie, może to za niego zrobić któryś z domowników, za zgodą.
  • Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś spisany, najlepiej zadzwoń na infolinię 22 279 99 99.

Spis powszechny 2021: do kiedy i jak można się spisać?

Do końca trwania Narodowego Spisu Powszechnego zostało już naprawdę niewiele czasu. W ten czwartek, 30 września będzie można po raz ostatni wypełnić formalności związane ze spisaniem się. Jeśli tego nie zrobimy, mogą nam grozić kary grzywny, w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Sprawdź: Jak spisać dziecko w spisie powszechnym?

Spisu można dokonać, logując się na osobiste konto utworzone na stronie spis.gov.pl lub telefonicznie pod numerem 22 279 99 99. Można również porozmawiać z rachmistrzem, który zada nam pytania i uzupełni formularz. Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą, nie mamy prawa odmówić mu udzielenia informacji, jeśli już się z nami skontaktuje. Każda pełnoletnia osoba może się spisać samodzielnie, a dzieci poniżej 18. roku życia muszą zostać spisane przez rodziców lub opiekunów prawnych.

Czy każdy musi spisać się sam?

Zgodnie z przepisami wszystkie osoby pełnoletnie powinny samodzielnie wypełnić kwestionariusze spisu i odpowiedzieć na pytania. Prawo przewiduje jednak taką możliwość, że jedna osoba dorosła zamieszkująca dany adres wpisuje w ramach jednego konta wszystkich pozostałych domowników, również pełnoletnich. Oczywiście powinno się to odbyć za ich zgodą. Wówczas “osoba ta podaje informacje o mieszkaniu i wszystkich osobach w nim zamieszkałych, ustala skład osobowy mieszkania, określa relacje rodzinne pomiędzy osobami oraz udziela odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu mieszkaniowym i osobowym”.

Wychodzi zatem na to, że nie każdy musi się spisać samodzielnie, pod warunkiem, że osoba spisująca otrzymała zgodę współmieszkańców, aby dopełnić za nich formalności.

Jeśli jednak nie mamy przy sobie wszystkich niezbędnych danych współmieszkańców, nie znamy ich lub nie otrzymaliśmy zgody, aby spisać te osoby, zaznaczamy wtedy, że pod wskazanym adresem nie mieszka nikt więcej i że jesteśmy jedyną osobą, która będzie się spisywać. Wówczas nie można uzupełnić danych o relacjach rodzinnych. Jednak jak wynika z oficjalnych komunikatów, jest to dopuszczalne i zostało w ten sposób opracowane, ponieważ relacje rodzinne bywają skomplikowane i nie każdy chce się wspólnie spisywać. Może to rodzić trochę wątpliwości, ponieważ jednocześnie surowo zabronione jest udzielanie w spisie fałszywych informacji, za co również grożą kary.

Aby pozbyć się niepewności w tej kwestii, warto skontaktować się z infolinią Narodowego Spisu Powszechnego (22 279 99 99) i dopytać, czy na pewno wszyscy domownicy zostali spisani i czy zrobili to poprawnie. W ten sposób na pewno unikniemy problemów i stresów.

Jak sprawdzić, czy już jestem spisany?

Przepisy są nie do końca precyzyjne – jednocześnie każdy pełnoletni powinien spisać się samodzielnie, ale może to również zrobić jeden z domowników za wszystkich pozostałych. Jeśli w naszym imieniu formularze wypełniał któryś z naszych współmieszkańców, możemy nie mieć pewności, czy zostaliśmy spisani i czy zostało to zrobione poprawnie. Jak zatem sprawdzić, czy jestem spisany?

Osoby, które spisywały się osobiście, internetowo, powinny otrzymać potwierdzenie na podany przy rejestracji adres e-mail. W wiadomości otrzymywano także unikatowy kod do wzięcia udziału w loterii, która już się zakończyła.

Niestety nie da się za pośrednictwem strony sprawdzić, czy jesteśmy spisani. Niemożliwa jest również jakakolwiek edycja czy weryfikacja danych. Jeśli mamy wątpliwości, czy zostały one podane poprawnie i zgodnie z prawdą należy zadzwonić na infolinię i spytać konsultanta o szczegóły. W ten sposób możemy także sprawdzić, czy jesteśmy spisani.

Problemy z połączeniem z infolinią Spisu Powszechnego

Spis powszechny niedługa się zakończy, więc infolinia (22 279 99 99) może być przeciążona. Niektórzy spisują się na ostatnią chwilę, inni chcą wyjaśnić wątpliwości. Dzwoniących jest tyle, że gdy wybierzemy numer może się okazać, że nie ma nawet sygnału, a połączenie jest od razu zrywane. Nie można się zniechęcać, ale trzeba próbować do skutku.

Infolinia działa od godziny 8:00 do 20:00. Jeśli uda nam się trafić na sygnał przywołujący, połączymy się z automatem, który powie nam jakie cyfry kliknąć, aby połączyć się z odpowiednim konsultantem. Następnie poinformuje nas, które mamy miejsce w kolejce oczekujących. Jeśli będzie odległe, po kilku minutach automat zaproponuje, żeby się rozłączyć i wcisnąć odpowiednią cyfrę, to konsultant do nas oddzwoni. I rzeczywiście po jakimś czasie konsultant się z nami kontaktuje.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Ostatni dzień spisu powszechnego! Jak sprawdzić, czy już jestem spisany? “Przepisy są niejednoznaczne”

  1. Nie otrzymałem potwierdzenia udziału w Spisie… Nie mogę się również dodzwonić na podany nr. infolini

    • nie można dodzwonić się na ten numer.

      Muzyka na wesele

      15 pytań do DJa weselnego

      DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

      Czytaj dalej →
      Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

      Pchacz czy chodzik?

      Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Co zamiast kwiatów na wesele?

      Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo