Nigdy nie wietrz pościeli w taki sposób. Przynosi więcej szkody niż pożytku

Regularne wietrzenie pościeli pozwala odpowiednio dbać o jej czystość i higienę. Poza praniem poszewek (a czasami także prasowaniem) warto raz na jakiś czas wstawić pościel na balkon, do ogródka lub nawet przy otwartym oknie. Wystarczą dwie, trzy godziny, aby skutecznie pozbyć się bakterii, roztoczy i innych zanieczyszczeń groźnych dla zdrowia.

Chcesz przewietrzyć pościel? Tych błędów lepiej unikaj

Wietrzenie pościeli pozwala skutecznie pozbyć się roztoczy kurzu domowego i ich odchodów, które gromadzą się w naszym łóżku. Wystawianie kołdry i poduszek na powietrze przy okazji odświeża je, co może poprawić komfort naszego snu. Dlatego tak ważne jest, aby przewietrzyć pościel przynajmniej raz na tydzień, najlepiej łącząc ten proces ze zmianą poszewek. Jeśli mamy taką możliwość, warto wystawiać pościel na zewnątrz jeszcze częściej – nawet codziennie, chociaż na kilka chwil.

Oczywiście w celu skutecznego wietrzenia należy wybrać miejsce przewiewne. Najlepiej jednak jeśli nie będzie ono znajdować się w pełnym słońcu. Ostre promienie słoneczne i wysoka temperatura może bardziej zaszkodzić niż pomóc – są to bowiem idealne warunki do namnażania się bakterii i roztoczy. Dodatkowo zbytne nasłonecznienie może się także przyczyniać do blaknięcia kolorów.

Wbrew pozorom jednak pościel można wietrzyć nie tylko latem. Niskie, a nawet ujemne temperatury działają na nią zbawiennie. Pościel wietrzona na mrozie staje się naprawdę świeża, wręcz rześka, a spanie pod nią to czysta przyjemność. W takich warunkach znacznie łatwiej również pozbyć się drobnoustrojów, roztoczy i bakterii, które zgromadziły się w kołdrze i poduszkach.

Co ważne, lepiej nie wystawiać pościeli na zewnątrz, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Nie chcemy przecież roztoczy zamienić na spaliny i kurz. Nie należy również wietrzyć pościeli, gdy jest duży smog lub na dworze panuje wysoka wilgotność. Mogłoby to wówczas przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zobacz: Pranie firanek – Jak prać firanki, żeby były białe?

Dlaczego warto wietrzyć pościel?

Wietrzenie pościeli, nawet bardzo częste, nie zastąpi rzecz jasna prania czy regularnej zmiany poszewek. Może jednak bardzo skutecznie pomóc pozbywać się roztoczy, bakterii i grzybów, które mogą namnażać się w naszych łóżkach. Świeża pościel w dużej mierze ma wpływ również na komfort naszego snu. Warto więc o nią odpowiednio zadbać.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo