Wlewam do żelazka i zapominam o plamach. Trik mojej babci jest niezawodny

Czasem zdarza się, że po prasowaniu na ubraniach pozostają nieestetyczne plamy. Wtedy zaczynamy zastanawiać się, jak wyczyścić żelazko. Okazuje się, to bardzo proste. Nie potrzebujesz specjalistycznych produktów, bo potrzebne środki masz już w domu.

Brązowawy nalot na żelazku i brudne plamy po prasowaniu nie są oznaką, że musisz kupić nowe urządzenie. Wystarczy, że je po prostu porządnie wyczyścisz. Na szczęście środki czyszczące nie muszą być drogie. Są za to ekologiczne i ogólnodostępne. Czym wyczyścić żelazko? Sprawdź te triki, a już nigdy nie zrobisz inaczej. Jeden z nich pokazała mi moja babcia.

Sprawdź: Czym wyczyścić żelazko?

Jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami? Wykorzystaj wodę i ocet

Żelazko pokrywa się plamami najczęściej z powodu nieodpowiedniego użytkowania urządzenia. Jeśli wlewasz do środka wodę z kranu, zamiast odpowiedniego produktu, szybko dojdzie do przypaleń pod wpływem wysokiej temperatury. Powstanie też trudny do usunięcia i nieestetycznie wyglądający nalot z kamienia. Jeśli będziesz regularnie czyścić żelazko, unikniesz nieprzyjemnych kłopotów. Pomoże ci w tym przegotowana woda z octem. Wymieszaj oba płyny w proporcji 1:1 i wlej płyn do żelazka. Włącz urządzenie i nastaw funkcję pary. Przytrzymaj je poziomo nad ręcznikiem i poczekaj, aż ze środka wydobędzie się brud. Po kilku minutach wylej resztkę mieszanki i wytrzyj stopę żelazka do czysta.

Sprawdź: Nie lubisz prasować firanek? Więcej tego nie zrobisz! Z tym trikiem będą proste w kilka sekund

W jaki sposób można wyczyścić przypalone żelazko? Pomoże ci sól z kuchennej szafki

Innym trikiem na czyszczenie żelazka jest wykorzystanie soli. Wystarczy posypać nią papier do pieczenia lub deskę do krojenia, nagrzać urządzenie i prasować sól okrężnymi ruchami. Powtarzaj działanie przez kilka minut, aż cała spalenizna zejdzie z urządzenia. Odłącz je, poczekaj, aż ostygnie i delikatnie wyczyść zwilżoną ściereczką. Pamiętaj, by nie stosować metody na żelazkach z powłoką z teflonu.

Sprawdź: Znaki prania, suszenia i prasowania. Jak czytać oznaczenia na metkach odzieżowych?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo