Kiedy dziecko zaczyna mówić i jakie są jego pierwsze słowa?

Niezależnie od tego, czy niemowlę jest pierwszym dzieckiem w domu, czy kolejnym potomkiem, wszyscy rodzice z upragnieniem czekają na pierwsze słowa dziecka. Przez pierwszy rok życia niemowlę rozwija się bardzo szybko i w ciągu 12 miesięcy z bezbronnego noworodka przemienia się w słodkiego bobasa, który potrafi już zdecydować i pokazać, czego chce. Sprawdź, kiedy dokładnie dziecko zaczyna mówić!

Pierwsze miesiące życia to przede wszystkim rozwój fizyczny dziecka – noworodek po kilku miesiącach zaczyna siadać, potem raczkować, by wreszcie stawiać pierwsze kroki. Inną, napawającą dumą rodziców oraz dziadków jest moment, kiedy dziecko zaczyna mówić.

Czy pierwsze słowa pojawiają się w ciągu pierwszego roku życia malucha, czy czasami trzeba na nie dłużej poczekać? Czy nie jest niepokojącym fakt nie wysławiania się 3-letniego dziecka? Jakie najczęściej pierwsze słowa padają z ust dziecka? Czy zawsze jest to „mama” i „tata”? Czy istnieją jakieś sposoby na przyspieszenie wypowiedzenia pierwszych słów dziecka? Takich oraz innych ciekawych informacji dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu.

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa?

Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa, należy zacząć od początku, czyli od etapów rozwoju mowy u dziecka. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko umiejętność mowy ćwiczy już od pierwszego miesiąca. Nie jest to więc proces, który rozpoczyna się w określonym, późniejszym miesiącu życia dziecka i który trwa kilka tygodni. Aby dziecko mogło wypowiedzieć pierwsze słowa musi ćwiczyć od swojego przyjścia na świat.

Proces rozwoju mowy u dziecka, który prowadzi do mówienia pierwszych słów rozpoczyna się już w pierwszym miesiącu. Dla wielu rodziców zapewne jest zaskoczeniem, że gaworzenie dziecka, które można usłyszeć już w pierwszych tygodniach, nieskoordynowane i na początku nieświadome wypowiadanie dźwięków takich jak „grr”, „hrr” to nic innego jak ćwiczenia niemowlęcia aparatu mowy. W pierwszym miesiącu noworodek gaworzy zupełnie nieświadomie, wypowiadając wspomniane dźwięki, lecz po kilku tygodniach zaczyna robić to już świadomie.

Zobacz też:

Kolejny etap rozwoju mowy dziecka można zaobserwować już w okolicach 4 miesiąca – po kilkunastu tygodniach życia dziecko wydaje już pierwsze, bardziej zidentyfikowane gardłowe dźwięki oraz ciągi samogłosek, takie jak „aaaa”, „ooo”, „eerrrh”. W kolejnych miesiącach maluch zaczyna powtarzać zasłyszane, pojedyncze sylaby, np. „ta”, „da”, „ba”, a z czasem – w okolicach 8-9 miesiąca zaczyna je kilkukrotnie powtarzać i składać np. „ma-ma”, „da-da”, „ta-ta”, co ogromnie cieszy rodziców, bowiem słyszą swoje upragnione „mama” lub „tata”. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że dziecko te słowa wypowiada jeszcze całkiem nieświadomie i prawdziwe pierwsze słowa, wypowie trochę później. W okolicach roku dziecko zaczyna już sprawniej składać sylaby i potrafi mówić już kilka wyrazów takich jak: „baba”, „mama”, „tata”, „dada” po to, by w okolicach 18-tego miesiąca łączyć już pierwsze wyrazy np. „mama da”. Opisany proces nie jest jednak regułą i zdarza się, że dziecko może zacząć mówić pierwsze słowa później.

W jakim wieku dziecko zaczyna mówić?

Dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie, o czym powinien pamiętać każdy rodzic. O ile opisany powyżej proces rozwoju mowy do etapu złożenia pierwszych sylab w całość, dzieci przechodzą w podobnym czasie, tak późniejszy etap rozwoju tej cennej umiejętności, polegający na wzbogacaniu słownictwa przez dziecko oraz składaniu wyrazów w ciąg, każda pociecha przechodzi inaczej. Nie da się dlatego określić dokładnie, w jakim wieku dziecko powinno już wypowiadać pierwsze słowa.

Bardzo często zdarza się, że rodzice 2,5 letniego bobasa, czasem ponad 3-letniego są przerażeni, że ich dziecko jeszcze nie mówi. Jedyną radą dla takich rodziców jest zachowanie spokoju oraz cierpliwość. Wyraźne oczekiwanie na pierwsze słowa dziecka oraz wymuszanie wręcz na swej pociesze, by zaczęła ona mówić jest nieprawidłowe i może nawet opóźnić cały proces. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że dziecko – nawet tak małe – zdaje sobie sprawę oraz odczuwa presję na nim spoczywającą i jeżeli najbliżsi opiekunowie patrzą oraz nasłuchują pierwszych słów przez cały czas, dziecko jeszcze bardziej zamyka się w sobie i kolejne miesiące nie mówi.

Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa?

Nie jest zaskoczeniem, że pierwsze słowa, które wypowiada dziecko to zazwyczaj „ma-ma” lub „ta-ta”. Te połączone sylaby dają ogromną satysfakcję rodzicom, którzy pamiętają, to co dziecko powiedziało po raz pierwszy do końca życia.

Kiedy dziecko mówi mama?

To, kiedy niemowlę zacznie mówić i czy będzie to akurat słowo “mama” zależy od prędkości w jakiej się rozwija. Statystycznie dzieci zaczynają mówić słowo “mama”, kiedy kończą 13 miesięcy. Jednak niektóre dzieci wymawiają to słowo już w 10 miesiącu, podczas gdy inne “czekają” aż do 18 miesiąca.
Twoje dziecko skończyło rok i jeszcze nie mówi “mama”? Cierpliwości, ma jeszcze czas!

A jakie było pierwsze słowo Waszego dziecka?

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Kiedy dziecko zaczyna mówić i jakie są jego pierwsze słowa?

  1. moje dziecko zaczyna mowic?

    Jakis tydzien temu Olivia zaczela wydobywac z siebie ciegiem sylaby “tatatata”. Zafascynowany i podniecony tym zjawiskiem moj A. non stop zaczal mowic do niej magiczne “tata” i ona teraz tylko kiedy patrzy na niego mowi to “tata”, do mnie nie (to chyba dobrze, ze do mnie nie mowi tata :D;)). Mi sie wydaje, ze to “tata” nie jest swiadome, tzn. ze ona nie wie co oznacza to slowo. Co myslicie?

    • ja mysle, ze doskonale wie co znaczy to slowo 🙂
      Teraz pora na “mama” 🙂

    • franek zaczal mowic “mama” i “baba” przed skonczeniem szesciu miesiecy, ale wydaje mi sie, ze nie mowil tego “swiadomie”. po prostu pelzal i gaworzyl sam do siebie. dopiero teraz (ma 9 miesiecy) wola mnie i jestem na 100% pewna, ze calkowicie swiadomie uzywa slowa “mama”. starszy syn zaczal od razu (w wieku 7,5 miesiaca) mowic mama zwracajac sie do mnie. ale dzieci rozwijaja sie roznie, choc pamietaj – sa wsrod nich mali geniusze 😉

    • Zamieszczone przez petronelka
      choc pamietaj – sa wsrod nich mali geniusze 😉

      no ja wlasnie mysle, ze Olivia to taki maly geniusz :D;)

    • Zamieszczone przez malimarta
      ja mysle, ze doskonale wie co znaczy to slowo 🙂
      Teraz pora na “mama” 🙂

      ja to sobie mysle, ze ona to “tata” powiedziala dlatego, ze wszyscy mowia, ze podobna jest do mamy, to, zeby tacie nie bylo przykro to pierwszym slowem bylo “tata” :D;)
      ps. masz sliczne zdjecie w podpisie 🙂

    • Jak słodko! Myślę, że może to być już prawdziwe “tata”.

      Tomek mówi “Adia” i wygląda na to, że chodzi mu o Nadię ale głowy sobie nie dam uciąć. Jak mówię “powiedz mama” – śmieje się i tłucze mnie po głowie, hmmmm.

      Co do Nadii, nie pamiętam kiedy mama i tata było świadomie, zawsze dużo gadała ale utkwiło mi w pamięci dopiero “bułka” i “mleko mama, mleko!”. Miała wtedy rok.

    • dziekuje zewunia 🙂 Ty rowniez masz sliczna fotke swojego malenstwa w opisie 🙂
      ja juz nie moge doczekac sie pierwszego slowa Fabianka, ktore bedzie oczywiscie MAMA 🙂 heheh

    • Zamieszczone przez malimarta
      dziekuje zewunia 🙂 Ty rowniez masz sliczna fotke swojego malenstwa w opisie 🙂
      ja juz nie moge doczekac sie pierwszego slowa Fabianka, ktore bedzie oczywiscie MAMA 🙂 heheh

      Z reguly jest to tata, bo jak mama siedzi z dzieckiem w domu, to mowi, gdzie jest tata? zobacz, tata wrocil. U nas tak bylo:)

    • Zamieszczone przez aaagatka
      Z reguly jest to tata, bo jak mama siedzi z dzieckiem w domu, to mowi, gdzie jest tata? zobacz, tata wrocil. U nas tak bylo:)

      u nas tez:)

    • hehehe
      no to ladnie! tatusiowie musieli byc dumni 🙂

      to od dzis trenujemy ‘…ma-ma….’

      😉

    • Malimarta
      Fabianek w podpisie mnie oczarował

    • więcej odpowiedzi (14)
  2. …zaczyna mowic 😉

    …. Nie wiem jak to jest bo nie mam doswiadczenia ale nasze dziecie zaczyna mowic pierwsze powazne slowa ;-)…lampa,…oko,… nie ma…,… Nie wiem…. 😉 Fajnie to brzmi w Jej ustach 😉 To sie stalo u babci na wakacjach wlasnie ja odebralismy. Dziadkowie kazali duzo cwiczycz z wnuczka zeby sie rorkrecila 😉 Zobaczymy jak to bedziez tym gadaniem 😉 pozdrawiamy

    )

    • Re:…zaczyna mowic 😉

      Super:) Na pewno to cudowne uczucie. Wiem, bo słyszę, jak mówi córeczka siostry, ma roczek i 4 miesiące, a właściwie mówi juz wszystko, co tylko usłyszy, co tylko się powie…podczas gdy moje dziecko (2 latka i miesiąc) rozkrecamy już bardzo długi czas, z marnymi skutkami.
      Jakoś nie wierze w to rozkręcanie, jak już chce powtarzać, to wg mnie sukces, bo nasz ni w ząb nie chce 🙁 Ma swój słownik chiński, ostatnio i francuskiego się doszukałam, poza tym z polskich chyba z 10-15 słów i koniec 🙁 A gadamy cały czas, pokazujemy, nazywamy, itd i nico 🙁

      cieplutko w ten deszczowy wieczór:)

      Ania i Oluś

    • Re:…zaczyna mowic 😉

      Daglezjo moja Wiktorka w podobnym wieku. Mówi dużo, jestem zaskoczona. Ponoć dziewczynki szybciej się rozwijają. Może to stąd, a może dlatego że ja do niej zawsze dużo mówilam, może po mnie bedzie gaduła?. Ja mówię dużo i zachecam, aby powtarzała i powtarza, nie wszystko, ale dużo pamięta, mamy swoje dialogi:))
      Dużo czytamy, tzn. przegladamy książeczki i opowiadamy sobie. Widzę że to daje efekty.
      Słodko kiedy tak gada, prawda?

    • Re:…zaczyna mowic 😉

      Nasz Jonek gadał zawsze. To znaczy zawsze dużo i po awojemu ale od dwóch miesiecy chce gadać po naszemu :o)))))))) w tej chwili zna słowa: lampa, okno, kotki, kot, pies, daj to, oczywiście mama, tata, baba, hitoto (w wolnym przekładzie hipopopo), lody, diody, buty,nie nie nie lub nununu,
      To z nowości.
      Mam nadzieję, ze ta cheć do komunikowania sie z nami ze zrozumieniem mu pozostanie. Fakt, ze duzo mówi ale też faktem jest, że my dużo z nim rozmawiamy i czytamy mu.
      Często też “ciagniemy” go za język by mówił nam co widzi lub co mu pokazujemy. To chyba pomaga.
      Generalnie to jego gadulenie jest rozbrajające.

    • Re:…zaczyna mowic 😉

      Moja Domi ma rok i 2 m-ce i nawet sporo słów zna:) w użyciu są: mama, tata, baba, lala, dada (daj), ki(kot), be, nie, tak, tam, pa (jako o-pa= na rączki), papa, baaaa(upadek), bu (buty),niania(jeść), koko(kura), kaka(kaczka), ma (smoczek), ko(konik) i do tego te wszystkie dźwiękonaśladowcze beee, mmmmm, ou-ou, niaaaaaau, fuuu(mucha),aaaaa(lew), i-i-i (ćwierkanie ptaków), śśśśśś (wąż) i jeszcze parę (samochód np.).

      Nie wiem czy to wystarczy na jej wiek, ale do rozmów z córką w zupełności wystarcza:))

      Odkąd można z nią pogadać jest zdecydowanie łatwiej zgadnąć o co chodzi no i jest fajnie słyszeć taki słodki głosik 🙂

  3. Kiedy zaczyna mówić?

    Kiedy dziecko zaczyna mówić???? Moja Ala ciągle ogranicza się do mama, tata, baba i “koko”. Od kilku dni próbuhe wykorzystać głoskę ć i wychodzi jej coś w stylu “ciocia”

    • Re: Kiedy zaczyna mówić?

      Zuzanka tak naprawdę rozgadała się jak zbliżałay się jej drugie urodzinki i cały czas ćwiczy – buzia jej sie nie zamyka

      Z tym różnie jest jedne dzieci płynnie mówią dgy mają półtora roku, drugie czekają z tym bardzo długo (przynajmniej taj wydaje się rodzicom) ;))

    • Re: Kiedy zaczyna mówić?

      Mateusz jest wprawdzie młodszy o 2 miesiące, ale nie mówi nic. Przestał mówić, a “mówił” już chociaż dada i sylabizował mamama, papapapa, babababa. Teraz nie ma nic.

    • Re: Kiedy zaczyna mówić?
      Ola mówi: mama, tata, da i czasem ne… I nic więcej, choć jest strasznie rozumna, swietnie się rozwija, panie w żłobku ją chwalą-że taka odważna… Widać ruchowo i umysłowo rozwija się szybko i na naukę mówienia nie ma czasu 🙂
      Też jestem niecierpliwa, bo chciałabym, żeby była już bardziej komunikatywna, od kilku miesięcy wałkuję z nią:popatrz, piesek, piesek robi hau hau… I nic, nie powtórzy… widać postanowiła wystawiać moją cierpliwość na dalsze próby 🙂

    • Re: Kiedy zaczyna mówić?

      To jest sprawa bardzo indywidualna. Trzeba na pewno BARDZO DUŻO rozmawiać z dzieckim, ograniczyć TV, dużo oglądać i czytać bajek, wtedy dziecko zaczyna szybciej mówić. Moja mówi bardzo dużo (21mies), właściwie wszystko, złożonymi zdaniami, liczy do 10, zna i rozróżnie 12 literek- chce tak się bawić, specjalnie jej nie uczę, bo przecież jest jeszcze maleńka. Jej rówieśnicy znacznie odbiegają od niej jeśli chodzi o rozwój mowy. Ale powiadam- jest to indywidualna sprawa. Na pewnon jeśli zbyt długo nic nie będzie mówić, trzeba się udac do logopedyt. Ale na to jeszcze masz czas.pa pa

    • Re: Kiedy zaczyna mówić?

      Artek długo nie mówił nic oprócz “mama” “tata” “baba” “tak” “nie” “dada”.
      Teraz mówi dużo, ale… po swojemu. Trudno komuś obcemu go zrozumieć.
      Zdania poprawnie wypowiedzianego po polsku niestety z jego ust się nie usłyszy.
      Pani doktor stwierdziła, że nie trzeba się tym martwić, ale chciałabym już sobie z moim chłopaczkiem pogadać.

      Jeszcze jedno – gdy miał połtora roczku umiał dużo pojedyńczych słówek takich jak “dziii ” – dźwig albo “kółko” czy “autko” – potem jakby cofnął się i zapomniał – dopiero przed drugimi urodzinkami mu się przypomniało.
      Poza tym on się “rzuca” na trudniejsze słówka
      Nie powie, że ma dwa latka, a trzy.
      I naprawdę wyraźnie to mówi. Tak samo jak “Arti”, no ale to obowiązek, w końcu tak ma na imię
      Pozostaje nam czekać.
      Czasami szczęka boli od “rozmowy” a maluch i tak nic nie powtórzy. Często zachęcam małego i mówię “powtórz” a na niego działa to słowo jak płachta na byka. Zaczyna wtedy stękać i nie powtórzy za nic w świecie.
      Dobrą metodą (sprawdziłam) jest zadawanie pytać, na które maluch nie może odpowiedzieć “tak” lub “nie”

      Gosia i Artek

  4. pierwsze slowa

    Moj syncio juz ladnie mowi mama, ale wczoraj to mnie zaskoczyl- jak dawalm mu zupke to zaczal mowic “am” przed kazda lyzeczka, a jak sie najadl to zaczal krecic glowka i mowic nie.

    • Re: pierwsze slowa

      Aguś,Twój Misio to już nieźle mówi jak na swój wiek,hehe…tym bardziej,że ma się urodzić dopiero w październiku…

      buźka !

      Aga i Dominika 2 lata + 7 mies.

    • Re: pierwsze slowa

      Jest po prostu zdolnym dzieckiem ;))
      Moze podswiadomie mysle juz o nastepnym- Freud moglby cos o tym powiedziec.

    • Re: pierwsze slowa

      Hihi
      podpis mozesz wstawic na stałe w ustawieniach 🙂

      Mati mowil cos w rodzaju “nie” kiedy jeszcze nie mowil nic… i do tego kiwal głową… ale mu przeszło, zanim sie wykształciłow w prawdziwe “nie”.

    • Re: pierwsze slowa

      Mój Mat teraz ma własnie taką “fazę”-kręci głową i mówi nie….oczywiście jeszcze nie robi tego świadomie

  5. Pierwsze słowa

    Dziewczyny. Czy roczne dzieci coś mówią np. mama,daj itp.?Nie mam dzieci więc nie wiem. Ale mam rocznego chrześniaka i on nie mówi nic oprócz sobie tylko znanych dźwięków.
    Pozdrawiam
    Ewa

    • Re: Pierwsze słowa
      niektóre mówią, niektóre nie
      to sprawa indywidualna

    • Re: Pierwsze słowa
      bardzo różnie to bywa.
      u nas na przykład generalnie wszystko jest “tata”, ale z drobnych różnic w intonacji i akcencie mozna wywnioskować czy chodzi faktycznie o tatę czy np. o klocki 🙂
      a gdzieś słyszałam że dzieci najczęściej zaczynają konkretnie mówić ok. 2 latek.

    • Re: Pierwsze słowa
      jeden roczniak powie ” mama dobra duza bula” a drugi tylko “chinszczyzne” uzywa

    • Re: Pierwsze słowa

      to sprawa indywidualna – roczna Nati mówiła (wiem, bo mam przy sobie jej pamiętnik, w którym wszystko zapisuję)
      mama, tata, lala, papa, da (daj), ama (jedzenie), ato (auto), brum (auto jedzie), hau, ampa (lampa), to to (kto to? gdy słyszała dzwonek do drzwi), oć tu (chodź tu), baba (babcia), okla (okulary)

      Kaśka z Natusią (Dwulatką 🙂

    • Re: Pierwsze słowa
      Z mowieniem, jak z kazda nowa umiejetnoscia jest roznie. Moja corka majac rok mowila prostymi zdaniami (dwu, trzywyrazowymi) ale wsrod moich znajomych, do tej pory byla ewenemwntem. Syn ma ponad 11 miesiecy i mowi pojedyncze slowa – w porownaniu z Gabi jest malomowny 😉
      Dzieci rozwijaja sie w roznym tempie i nie ma potrzeby abys sie martwila jezeli roczniak za wiele nie mowi – to raczej normalne 🙂

    • Re: Pierwsze słowa
      Natalia ze zrozumieniem mowi tylko mniam (jak jej jedzenie smakuje) poza tym mama,ale raczej bez zrozumienia no i mnostwo sylab po dzieciowemu

    • Re: Pierwsze słowa

      Najlepiej mu wychodzi “nie, nie” i kręcenie główką. Reszta to daleka chińszczyzna z zapomnianymi dialektami 🙂

      Ksantia i Tobiasz 14m-cy

    • Re: Pierwsze słowa

      Marcel mówi n’ma na pilota do telewizora, bo mu powtarzamy,że nie ma, jak jest telewizor wyłączony.A poza tym to mama, tata, am, ato (auto ), brum (jedzie auto), atodut (autobus), bal (piłka), heny(komórkowy i zwykły telefon), ny (nie), hau, muu, baba, an (pan),kra(jak widzi wrony w parku to z nimi kracze), no i na razie to tyle. No ale w swoim języku to gada jak “przekupa na rynku”.Jak coś robi sam to cały czas komentuje. No i najgorzej jak coś chce, i mi mówi COŚ, a ja nie wiem, co mu mam dać w danej chwili, co on chce, no i on też się wścieka.
      Ale mówienie to faktycznie indywidualna sprawa.Dzieci co nic nie mówią konkretnego, za jakiś czas zaczynają same pięknie mówić i powtarzać wszystko co usłyszą.

    • Re: Pierwsze słowa

      to tak jak u nas – “tata” kroluje ;))
      kiedys mowil a raczej krzyczal na widok naszej kici “cicia” lub “dzicia” ale juz tego nie robi…jest mamama bababa ata i inne ale nie w konkretnym odniesieniu (niestety ;))…..
      od paru tyg zaczal sam chodzic wiec mysle ze to mu zajmuje teraz czas i mysli 😉
      a tak to mowi duuuzo – ale po chinsku 😉

  6. nic nie mówi!!!!

    Moja corka ma 15 miesiecy a do tej pory tak naprawde nie wypwiedziala zadnego “normalnego” slowa!!! z tego co sie orientuje wiele dzieci w tym wieku mowi chociaz mama czy tata, a moja corka NIC!!!! Martwie sie ze cos jest nie tak… Od dawna czytamy jej duzo bajeczek, duzo do niej mowimy, ale jak widac nic to nie daje.Kiedy Wasze dzieci zaczynaly wypowiadac pierwsze slowa????

    • Re: nic nie mówi!!!!

      reaguje na polecenia?
      kiedy posadzisz ja tylem do siebie i cos mowisz ona reaguje?

      wydaje mi sie ze nie ma powodow do obaw ale zawsze warto sie upewnic czy dzecko dobrze sluszy – badanie jest bezbolesne

    • Re: nic nie mówi!!!!

      Sluch ma wrecz doskonaly (sprawdzalam;) mowiac do niej szeptem), na polecenia tez reaguje, ale za nic w swiecie nie chce nic powiedziec!!! Oczywiscie mowi duzo ale w tym swoim dziwnym jezyku, przegladajac ksiazeczke z wielkim zapalem “komentuje” to co widzi:) No coz chyba jeszcze musze poczekac az mnie coreczka zawola i uslysze to cudne slowo MAMA!!!!

    • Re: nic nie mówi!!!!

      myślę, że jeszcze nie ma powodu do paniki 🙂 mój Kuba też z tych niemówiących. niedawno skończył dwa lata i dopiero teraz zaczyna się rozgadywać. jeżeli reaguje na to co mówicie i słyszy to tym bardziej nie powinnaś sie niepokoić. ewentualnie tak jak radzi Dorotka, możesz iść na badanie słuchu (my, z różnych względów, w końcu nie poszliśmy).

    • Re: nic nie mówi!!!!

      nie no to mim zdaniem nie martw sie tyko czekaj
      powie w koncu – zobaczysz

    • Re: nic nie mówi!!!!

      Moje dzieci zaczęły mówić jakoś około roku, może ciut później. Ale “mama” dość długo nie mówiły. Przez dobrych kilkapierwszych miesięcy mówienia jedynym słowem wypowiadanym przez obu było “auto” 😉
      Moim zdaniem nie masz sie co martwić, chociaż w 100% rozumiem, że nie możesz się doczekać.

    • Re: nic nie mówi!!!!

      Nie martw się. Dzieci są różne. Niektóre długo nie chodzą, inne nie lubią “po ludzku” mówić. Zobaczysz jeszcze Cię córcia zaskoczy. Z grubej rury zacznie całymi zdaniami Więc głowa do góry. Poza tym wsłuchaj się w to, co po swojemu mówi – wyłapiesz dużo sylab, początków wyrazów. Łobuziara trenuje

      Mój Czarodziej

    • Re: nic nie mówi!!!!

      Mama powiedziała jak skończyła 5 miesięcy.
      Porozmawiaj najlepiej z pediatrą.
      Wiem, ze dziecko na roczek powinno mówic 7 słów jak dobrze pamietam, takich które oczywiście sa zrozumiałe, jak np. mama, tata, baba, lala, dziadzia, papa, daj….

    • Re: nic nie mówi!!!!

      Alex pierwsze slowo wypowiedzial okolo 6 m-ca, dzis mowi okolo 7, ale nie ma reguly. moj gada, raczkuje i chodzi trzymajac sie mebli, ale np nie umie zainteresowac sie zabawkami tak jak jego polroczna kuzynka.

    • Re: nic nie mówi!!!!

      Mój synek ma ponad 2,5 roku i też nie mówi…
      Rozmawiałam z pediatrą i kazała czekać do trzecich urodzin

    • Re: nic nie mówi!!!!

      Supermama, nie czekaj jesli masz taka mozliwosci i wybierz sie do dobrego logopedy. Im dziecko mniejsze tym wiecej mozna w niego wlozyc. Ja bardzo zaluje ze nie mielismy takiej mozliwosci i tak naprawde ucieklo nam juz ponad pol roku a przez ten czas juz wiele moznaby zrobic. Niby czesc dzieci zaczyna mowic majac 3 lata, ale nie wszystkie, a te co zaczynaja pozno, czesto mowia niewyraznie i i tak potrzebuja potem pracy z logopeda

      Elik, Antos i Zosia

    • więcej odpowiedzi (4)
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo