Niezależnie od tego, czy niemowlę jest pierwszym dzieckiem w domu, czy kolejnym potomkiem, wszyscy rodzice z upragnieniem czekają na pierwsze słowa dziecka. Przez pierwszy rok życia niemowlę rozwija się bardzo szybko i w ciągu 12 miesięcy z bezbronnego noworodka przemienia się w słodkiego bobasa, który potrafi już zdecydować i pokazać, czego chce. Sprawdź, kiedy dokładnie dziecko zaczyna mówić!
Pierwsze miesiące życia to przede wszystkim rozwój fizyczny dziecka – noworodek po kilku miesiącach zaczyna siadać, potem raczkować, by wreszcie stawiać pierwsze kroki. Inną, napawającą dumą rodziców oraz dziadków jest moment, kiedy dziecko zaczyna mówić.
Czy pierwsze słowa pojawiają się w ciągu pierwszego roku życia malucha, czy czasami trzeba na nie dłużej poczekać? Czy nie jest niepokojącym fakt nie wysławiania się 3-letniego dziecka? Jakie najczęściej pierwsze słowa padają z ust dziecka? Czy zawsze jest to „mama” i „tata”? Czy istnieją jakieś sposoby na przyspieszenie wypowiedzenia pierwszych słów dziecka? Takich oraz innych ciekawych informacji dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu.
Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa?
Aby odpowiedzieć na pytanie, kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa, należy zacząć od początku, czyli od etapów rozwoju mowy u dziecka. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko umiejętność mowy ćwiczy już od pierwszego miesiąca. Nie jest to więc proces, który rozpoczyna się w określonym, późniejszym miesiącu życia dziecka i który trwa kilka tygodni. Aby dziecko mogło wypowiedzieć pierwsze słowa musi ćwiczyć od swojego przyjścia na świat.
Proces rozwoju mowy u dziecka, który prowadzi do mówienia pierwszych słów rozpoczyna się już w pierwszym miesiącu. Dla wielu rodziców zapewne jest zaskoczeniem, że gaworzenie dziecka, które można usłyszeć już w pierwszych tygodniach, nieskoordynowane i na początku nieświadome wypowiadanie dźwięków takich jak „grr”, „hrr” to nic innego jak ćwiczenia niemowlęcia aparatu mowy. W pierwszym miesiącu noworodek gaworzy zupełnie nieświadomie, wypowiadając wspomniane dźwięki, lecz po kilku tygodniach zaczyna robić to już świadomie.
Zobacz też:
Kolejny etap rozwoju mowy dziecka można zaobserwować już w okolicach 4 miesiąca – po kilkunastu tygodniach życia dziecko wydaje już pierwsze, bardziej zidentyfikowane gardłowe dźwięki oraz ciągi samogłosek, takie jak „aaaa”, „ooo”, „eerrrh”. W kolejnych miesiącach maluch zaczyna powtarzać zasłyszane, pojedyncze sylaby, np. „ta”, „da”, „ba”, a z czasem – w okolicach 8-9 miesiąca zaczyna je kilkukrotnie powtarzać i składać np. „ma-ma”, „da-da”, „ta-ta”, co ogromnie cieszy rodziców, bowiem słyszą swoje upragnione „mama” lub „tata”. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że dziecko te słowa wypowiada jeszcze całkiem nieświadomie i prawdziwe pierwsze słowa, wypowie trochę później. W okolicach roku dziecko zaczyna już sprawniej składać sylaby i potrafi mówić już kilka wyrazów takich jak: „baba”, „mama”, „tata”, „dada” po to, by w okolicach 18-tego miesiąca łączyć już pierwsze wyrazy np. „mama da”. Opisany proces nie jest jednak regułą i zdarza się, że dziecko może zacząć mówić pierwsze słowa później.
W jakim wieku dziecko zaczyna mówić?
Dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie, o czym powinien pamiętać każdy rodzic. O ile opisany powyżej proces rozwoju mowy do etapu złożenia pierwszych sylab w całość, dzieci przechodzą w podobnym czasie, tak późniejszy etap rozwoju tej cennej umiejętności, polegający na wzbogacaniu słownictwa przez dziecko oraz składaniu wyrazów w ciąg, każda pociecha przechodzi inaczej. Nie da się dlatego określić dokładnie, w jakim wieku dziecko powinno już wypowiadać pierwsze słowa.
Bardzo często zdarza się, że rodzice 2,5 letniego bobasa, czasem ponad 3-letniego są przerażeni, że ich dziecko jeszcze nie mówi. Jedyną radą dla takich rodziców jest zachowanie spokoju oraz cierpliwość. Wyraźne oczekiwanie na pierwsze słowa dziecka oraz wymuszanie wręcz na swej pociesze, by zaczęła ona mówić jest nieprawidłowe i może nawet opóźnić cały proces. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że dziecko – nawet tak małe – zdaje sobie sprawę oraz odczuwa presję na nim spoczywającą i jeżeli najbliżsi opiekunowie patrzą oraz nasłuchują pierwszych słów przez cały czas, dziecko jeszcze bardziej zamyka się w sobie i kolejne miesiące nie mówi.
Kiedy dziecko mówi pierwsze słowa?
Nie jest zaskoczeniem, że pierwsze słowa, które wypowiada dziecko to zazwyczaj „ma-ma” lub „ta-ta”. Te połączone sylaby dają ogromną satysfakcję rodzicom, którzy pamiętają, to co dziecko powiedziało po raz pierwszy do końca życia.
Kiedy dziecko mówi mama?
To, kiedy niemowlę zacznie mówić i czy będzie to akurat słowo „mama” zależy od prędkości w jakiej się rozwija. Statystycznie dzieci zaczynają mówić słowo „mama”, kiedy kończą 13 miesięcy. Jednak niektóre dzieci wymawiają to słowo już w 10 miesiącu, podczas gdy inne „czekają” aż do 18 miesiąca.
Twoje dziecko skończyło rok i jeszcze nie mówi „mama”? Cierpliwości, ma jeszcze czas!
A jakie było pierwsze słowo Waszego dziecka?
66 komentarzy