Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Kompedium wiedzy o rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

Większość świeżo upieczonych rodziców, wraz z pojawieniem się potomka na świecie nabywa pewną przypadłość, z którą bardzo trudno sobie poradzić i się jej pozbyć. Permanentne zamartwianie się — bo o nim mowa – potrafi spędzić sen z powiek niejednego rodzica, ale niestety jest to nieodłączny element rodzicielstwa. Martwimy się przede wszystkim o zdrowie naszych dzieci, o to, czy są szczęśliwe, czy są odpowiednio zadbane, a także o prawidłowy rozwój dziecka. Aby choć odrobinę rozwiać wątpliwości czytających nas rodziców, przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy właśnie o rozwoju małego dziecka.

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Kompedium wiedzy o rozwoju dziecka w pierwszym roku życia
depositphotos.com

Rozwój dziecka — najważniejsze co musisz o nim wiedzieć.

Przede wszystkim, zanim zaczniemy diagnozować swoje dziecko, szukać niedociągnięć rozwojowych i układać w głowie różne straszne scenariusze, musimy zrozumieć i zapamiętać jedną podstawowa rzecz: dzieci są różne. Nie możemy sztywno trzymać się ram, jakie ktoś gdzieś umieścił w książce czy ulotce. Nie możemy wciąż oceniać dziecka i porównywać z rówieśnikami, doszukując się dysfunkcji. To bardzo ważne, aby podchodzić do swojego dziecka bardzo indywidualnie. Może się to okazać oczywiste, jednak nie zawsze takie jest. Coraz więcej rodziców daje się wciągnąć w niezdrową „rywalizację” pod tytułem „a mój Jasiu to w tym wieku już siedział” czy “a moja Krysia to już dawno sama robi siusiu” itp… Takie porównywanie niczemu i nikomu nie służy, a już na pewno nie dobru naszego dziecka.

Etapy rozwoju dziecka

Po co zatem cokolwiek czytać o rozwoju, skoro każde dziecko jest inne? Otóż po to, żeby wiedzieć, kiedy należy zacząć się naprawdę niepokoić, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy warto przedyskutować swoje wątpliwości z pediatrą. To lekarz powinien być osobą pierwszego kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z rozwojem naszego dziecka. Nie koleżanka, nie sąsiadka, nieznajoma z forum internetowego. Lekarz, pediatra, specjalista w danej dziedzinie – tylko on jest w stanie na podstawie rozmowy i badania dziecka postawić wiarygodną diagnozę.

Kamienie milowe w rozwoju dziecka

Pierwszy rok życia niesie ze sobą mnóstwo emocji i wrażeń. Dziecko zmienia się praktycznie z dnia na dzień, nabywa nowe umiejętności, sprawności, a dumni rodzicie nie mogą wyjść z podziwu nad swoim małym odkrywcą. Pierwszy rok to czas tak zwanych kamieni milowych — ważnych umiejętności, które nabywa dziecko w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia. Są to:

 • reagowanie na otoczenie;
 • głużenie;
 • podnoszenie głowy i klatki piersiowej;
 • chwytanie;
 • obracanie;
 • gaworzenie;
 • raczkowanie;
 • siadanie;
 • stawanie;
 • reagowanie na swoje imię;
 • chodzenie.

Etapy rozwoju dziecka w 1 roku życia

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego niektóre opanowują niektóre umiejętności szybciej inne trochę wolniej. Ważne, aby dać dziecku czas, obserwować, nie naciskać i nie „poganiać”. Maluch sam musi być gotowy fizycznie i psychicznie na nową umiejętność i z pewnością w swoim czasie chętnie nam ją zaprezentuje. Aby jednak wiedzieć, kiedy i jakich „atrakcji” możemy się spodziewać w 1 roku życia dziecka, przygotowaliśmy krótki opis poszczególnych miesięcy życia niemowlaka, z uwzględnieniem najważniejszych cech i umiejętności.

1 miesiąc życia dziecka

W okresie noworodkowym dziecko ma jeszcze cienką, różową skórę, która jest bardzo wrażliwa na bodźce. W tym czasie to dotyk jest najważniejszym komunikatorem dziecka ze świtem zewnętrznym. Głowa noworodka w pierwszym miesiącu życia jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, może być jeszcze nieco zdeformowana, zwłaszcza po porodzie siłami natury, nie jest to jednak powodem do obaw. Kości czaszki noworodka są jeszcze bardzo plastyczne, dopiero z czasem nabierają odpowiedniego kształtu i twardości. W pierwszym miesiącu maluch przybiera około pół kilograma.

2 miesiąc życia dziecka

W drugim miesiącu życia dziecko nabiera tkanki tłuszczowej, zmieniają się też nieco proporcje ciała, a kształt główki przybiera prawidłowy kształt. W tym wieku dziecko potrafi przez chwilę samodzielnie podnieść i utrzymać przez kilka sekund główkę leżąc na brzuchu. Warto jak najczęściej kłaść malucha w tej pozycji. Dobrze wpływa na wzmacnianie mięśni grzbietu, a także na łatwiejsze usuwanie powietrza z układu pokarmowego — jednym słowem na brzuchu łatwiej puszczać bąki. Wzrok dziecka w 2 miesiącu staje się coraz lepszy, zaczyna rozpoznawać twarz mamy, w tym okresie możemy spodziewać się pierwszych uśmiechów.

3 miesiąc życia dziecka

W trzecim miesiącu życia dziecko robi się coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Reaguje na dźwięki i bodźce wzrokowe, obracając główkę w ich kierunku, zapoznaje się też ze swoim ciałem, odkrywa istnienie swoich rączek i nóżek, które chętnie wsadza do buzi, poznając nowe smaki. W drugim miesiącu maleństwo zaczyna głużyć, czyli wydawać pojedyncze głoski, często w odpowiedzi na wypowiadane do niego słowa — zaczynają się pierwsze dyskusje.

4 miesiąc życia dziecka

Niemowlę w tym wieku jest coraz bardziej ruchliwe, chętnie leży na brzuszku obserwując otaczający go świat i zabawki, zaczyna samodzielnie przekręcać się z pleców na brzuszek i z powrotem. W tym okresie maluch zaczyna też chwytać do rączki zabawki, a także śmiać się w głos. Rozwój społeczny i motoryczny dziecka w tym czasie często zadziwia młodych rodziców. Stabilizują się również drzemki dziecka. 4-miesięczny maluch zwykle śpi w ciągu dnia 2-3 razy — długość drzemek jest jednak bardzo indywidualna.

5 miesiąc życia dziecka

W piątym miesiącu życia dziecko zwykle podwaja masę urodzeniową, to już całkiem duży i silny niemowlak, sprawnie obraca się z pleców na brzuszek i z powrotem. Wszystko, co znajdzie pod ręką, wkłada do buzi, dlatego trzeba bardzo zwracać uwagę, aby w zasięgu rączek malucha nie znajdowały się jakieś małe przedmioty, które mógłby połknąć. W tym okresie dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby — możemy usłyszeć „da” “ra””gu” czy „ghe”.

6 miesiąc życia dziecka

Pół roku to bardzo ważny moment w życiu niemowlaka. To wtedy najczęściej zaczynamy rozszerzanie diety dziecka i poznaje ono nowe smaki. Czasami półroczne dzieci mają już pierwsze ząbki. W tym okresie maleństwo dużo i chętnie gaworzy, uwielbia bawić się swoimi rękami i stopami, a także coraz chętniej sięga po zabawki.

7 miesiąc życia dziecka

Kamieniem milowym w rozwoju dziecka w 7 miesiącu życia są pierwsze próby siadania. Bardzo ważne, aby im w tym nie pomagać. Dziecko musi być wystarczająco silne, aby samodzielnie usiąść. Jeżeli nie będzie gotowe, a my będziemy obkładać go poduszkami, żeby mogło siedzieć, narazimy jego kręgosłup na zbytnie obciążenie — skoro samo jeszcze nie usiadło, oznacza to, że jego mięśnie grzbietowe nie są jeszcze wystarczająco silne. Siedmiomiesięczne dziecko potrafi trzymać przedmiot w dwóch rączkach i się nim bawić, sięga po zabawki, przemieszcza się na swój sposób do tych, które są od niego oddalone.

8 miesiąc życia dziecka

Dziecko w ósmym miesiącu doskonali sztukę siadania, a także przemieszczania się. Pojawiają się kolejne kamienie milowe w rozwoju dziecka: niektóre maluchy zaczynają podnosić pupę do raczkowania, inne jeszcze pełzają. Niektóre dzieci w tym wieku opanowują sztukę klaskania w dłonie oraz machania rączką na do widzenia.

9 miesiąc życia dziecka

W tym okresie niektóre dzieci już sprawnie raczkują, a także samodzielnie siedzą. Postępuje rozwój emocjonalny dziecka – chętnie podejmuje ono interakcję, zaczynają naśladować gesty i powtarzać, doskonali też motorykę małą, bawiąc się coraz drobniejszymi przedmiotami, uczy się chwytać je palcami, a nie całą rączką jak to było dotychczas.

10 miesiąc życia dziecka

Dziesięciomiesięczne dziecko jest już bardzo sprawne, z reguły stabilnie samodzielnie siedzi oraz szybko raczkuje, niektóre maluchy podejmują już próby wstawania przy meblach. Tutaj również nie należy dziecka „poganiać” i prowokować do wstawania lub prowadzać za rączki. To nienaturalna pozycja. Zbyt wczesne wstawanie również niekorzystnie wpłynie na kręgosłup dziecka. W zdobywaniu każdej nowej umiejętności musimy dać dziecku czas i swobodę, być obok, wspierać, ale nie wyręczać, nie ułatwiać.

11 miesiąc życia dziecka

Przed pierwszymi urodzinami wiele dzieci już samodzielnie wstaje i stoi przy melbach, niektóre maluchy nawet się przemieszczają. Dziecko potrafi turlać piłkę, budować wierzę z kilku klocków, a także samodzielnie zjeść kawałek jabłka czy banana. Patrząc wstecz rodzice zauważają ogromny rozwój motoryczny, emocjonalny i społeczny dziecka w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy.

Zobacz też: Przyczyny chodzenia na palcach

12 miesiąc życia dziecka

Pierwsze urodziny dziecka to bardzo ważna chwila. Z niepozornego niemowlaka wyrósł sprawny, energiczny i ciekawski maluch. Dziecko ma już kilka zębów. Możliwe, że trenuje już naukę samodzielnego chodzenia, a także wypowiada pierwsze słowa. Bardzo dużo rozumie i potrafi wykonać niektóre polecenia.

Mały krok, wielka sprawa

Jak widać, w pierwszym roku nasz maluszek przechodzi diametralną przemianę. Tysiące nowych umiejętności, przejście z pozycji leżącej do stojącej, a do tego rozwój mowy dziecka. Jako rodzice zapewne jesteśmy świadomi, że to dopiero początek pięknej drogi, w której mamy zaszczyt uczestniczyć i pomagać. Przed naszym maleństwem jeszcze dużo wyzwań, różne fazy rozwoju dziecka, które wyposażą go w odpowiednie umiejętności, niezbędne do funkcjonowania w dorosłym życiu. Jako rodzice musimy dbać o to, aby w tych trudnych momentach być dla dziecka wsparciem, przykładem i bezpieczną przystanią, do której zawsze może powrócić.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Przebieg ciąży
Jak sprawdzić ułożenie dziecka w brzuchu?
O ile w przypadku zwierząt ułożenie płodu w brzuchu przed porodem nie ma najmniejszego znaczenia, tak w przypadku ludzi jest to wiedza bardzo istotna, warunkująca urodzenie dziecka siłami natury lub
Czytaj dalej
Newsy
Dzieci rodzą się bez rąk. Sprawę bada prokuratura
Przyczyn narodzin dzieci ze zdeformowanymi dłońmi oraz rękoma może być wiele: wady genetyczne, zanieczyszczenie środowiska, urazy macicy podczas ciąży czy leki przyjmowane przez matkę. Żaden z tych powodów nie pasuje
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Pierwsze próby siadania
Kiedy niemowlę siada? Kiedy niemowlę siada? Pierwsze próby siadania u niemowląt mogą wystąpić w różnych okresach. Niektóre maluchy już w 6 miesięcy samodzielnie siedzą, inne jeszcze w 9 miesiącu życia nie
Czytaj dalej
Zakupy dla niemowląt Nauka chodzenia
Pchacz czy chodzik?
Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o post
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Nauka chodzenia
Dziecko chodzi na palcach? Tylko w określonych przypadkach to powód do niepokoju!
Chodzenie na paluszkach u dzieci to często etap nauki chodzenia. W większości przypadków nie są z nim związane żadne problemy ortopedyczne. U dzieci rozwijających się prawidłowo etap "baletnicy" samoczynnie mija.
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Ślinienie się niemowlaka: Dlaczego niemowlę się ślini?
Ślina - nieodłączony element życia z niemowlakiem. Jej ilość u tak małego szkraba potrafi być zaskakująca. Ślinienie się to naturalny odruch naszego organizmu. Ślina pomaga rozmiękczać pokarm w ustach, co jest
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Metoda Vojty – Rehabilitacja ruchowa
Metoda Vojty polega na rehabilitacji ruchowej niemowląt podczas pierwszego roku życia. Rehabilitacja ta wykorzystuje możliwości rozwojowe dziecka w początkowym okresie jego życia. Celem metody jest możliwie jak największe zapobieganie kalectwu
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt Newsy
Dziecko uczy się już w brzuchu matki. Te 9 miesięcy decyduje o jego upodobaniach, a nawet skłonności do depresji!
Proces uczenia nie zaczyna się tuż po narodzinach, a znacznie wcześniej. Już w brzuchu matki dziecko nabywa wiedzy, która pozwala mu łatwiej odnaleźć się w rzeczywistości otaczającej go po porodzie. Co
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Czym są skoki rozwojowe u niemowląt? [Kalendarz skoków rozwojowych]
Pierwszy raz na zwrot "Skoki Rozwojowe" trafiłem, gdy "Mamuśki z for" obskoczyły na Facebooku mój wpis na temat Śledzika Niemowlaka. Pewna napisała, że cytuję: "jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego
Czytaj dalej