Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Kompedium wiedzy o rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

Większość świeżo upieczonych rodziców, wraz z pojawieniem się potomka na świecie nabywa pewną przypadłość, z którą bardzo trudno sobie poradzić i się jej pozbyć. Permanentne zamartwianie się — bo o nim mowa – potrafi spędzić sen z powiek niejednego rodzica, ale niestety jest to nieodłączny element rodzicielstwa. Martwimy się przede wszystkim o zdrowie naszych dzieci, o to, czy są szczęśliwe, czy są odpowiednio zadbane, a także o prawidłowy rozwój dziecka. Aby choć odrobinę rozwiać wątpliwości czytających nas rodziców, przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy właśnie o rozwoju małego dziecka.

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Kompedium wiedzy o rozwoju dziecka w pierwszym roku życia
depositphotos.com

Rozwój dziecka — najważniejsze co musisz o nim wiedzieć.

Przede wszystkim, zanim zaczniemy diagnozować swoje dziecko, szukać niedociągnięć rozwojowych i układać w głowie różne straszne scenariusze, musimy zrozumieć i zapamiętać jedną podstawowa rzecz: dzieci są różne. Nie możemy sztywno trzymać się ram, jakie ktoś gdzieś umieścił w książce czy ulotce. Nie możemy wciąż oceniać dziecka i porównywać z rówieśnikami, doszukując się dysfunkcji. To bardzo ważne, aby podchodzić do swojego dziecka bardzo indywidualnie. Może się to okazać oczywiste, jednak nie zawsze takie jest. Coraz więcej rodziców daje się wciągnąć w niezdrową „rywalizację” pod tytułem „a mój Jasiu to w tym wieku już siedział” czy “a moja Krysia to już dawno sama robi siusiu” itp… Takie porównywanie niczemu i nikomu nie służy, a już na pewno nie dobru naszego dziecka.

Etapy rozwoju dziecka

Po co zatem cokolwiek czytać o rozwoju, skoro każde dziecko jest inne? Otóż po to, żeby wiedzieć, kiedy należy zacząć się naprawdę niepokoić, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy warto przedyskutować swoje wątpliwości z pediatrą. To lekarz powinien być osobą pierwszego kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z rozwojem naszego dziecka. Nie koleżanka, nie sąsiadka, nieznajoma z forum internetowego. Lekarz, pediatra, specjalista w danej dziedzinie – tylko on jest w stanie na podstawie rozmowy i badania dziecka postawić wiarygodną diagnozę.

Kamienie milowe w rozwoju dziecka

Pierwszy rok życia niesie ze sobą mnóstwo emocji i wrażeń. Dziecko zmienia się praktycznie z dnia na dzień, nabywa nowe umiejętności, sprawności, a dumni rodzicie nie mogą wyjść z podziwu nad swoim małym odkrywcą. Pierwszy rok to czas tak zwanych kamieni milowych — ważnych umiejętności, które nabywa dziecko w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia. Są to:

 • reagowanie na otoczenie;
 • głużenie;
 • podnoszenie głowy i klatki piersiowej;
 • chwytanie;
 • obracanie;
 • gaworzenie;
 • raczkowanie;
 • siadanie;
 • stawanie;
 • reagowanie na swoje imię;
 • chodzenie.

Etapy rozwoju dziecka w 1 roku życia

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego niektóre opanowują niektóre umiejętności szybciej inne trochę wolniej. Ważne, aby dać dziecku czas, obserwować, nie naciskać i nie „poganiać”. Maluch sam musi być gotowy fizycznie i psychicznie na nową umiejętność i z pewnością w swoim czasie chętnie nam ją zaprezentuje. Aby jednak wiedzieć, kiedy i jakich „atrakcji” możemy się spodziewać w 1 roku życia dziecka, przygotowaliśmy krótki opis poszczególnych miesięcy życia niemowlaka, z uwzględnieniem najważniejszych cech i umiejętności.

1 miesiąc życia dziecka

W okresie noworodkowym dziecko ma jeszcze cienką, różową skórę, która jest bardzo wrażliwa na bodźce. W tym czasie to dotyk jest najważniejszym komunikatorem dziecka ze świtem zewnętrznym. Głowa noworodka w pierwszym miesiącu życia jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, może być jeszcze nieco zdeformowana, zwłaszcza po porodzie siłami natury, nie jest to jednak powodem do obaw. Kości czaszki noworodka są jeszcze bardzo plastyczne, dopiero z czasem nabierają odpowiedniego kształtu i twardości. W pierwszym miesiącu maluch przybiera około pół kilograma.

2 miesiąc życia dziecka

W drugim miesiącu życia dziecko nabiera tkanki tłuszczowej, zmieniają się też nieco proporcje ciała, a kształt główki przybiera prawidłowy kształt. W tym wieku dziecko potrafi przez chwilę samodzielnie podnieść i utrzymać przez kilka sekund główkę leżąc na brzuchu. Warto jak najczęściej kłaść malucha w tej pozycji. Dobrze wpływa na wzmacnianie mięśni grzbietu, a także na łatwiejsze usuwanie powietrza z układu pokarmowego — jednym słowem na brzuchu łatwiej puszczać bąki. Wzrok dziecka w 2 miesiącu staje się coraz lepszy, zaczyna rozpoznawać twarz mamy, w tym okresie możemy spodziewać się pierwszych uśmiechów.

3 miesiąc życia dziecka

W trzecim miesiącu życia dziecko robi się coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Reaguje na dźwięki i bodźce wzrokowe, obracając główkę w ich kierunku, zapoznaje się też ze swoim ciałem, odkrywa istnienie swoich rączek i nóżek, które chętnie wsadza do buzi, poznając nowe smaki. W drugim miesiącu maleństwo zaczyna głużyć, czyli wydawać pojedyncze głoski, często w odpowiedzi na wypowiadane do niego słowa — zaczynają się pierwsze dyskusje.

4 miesiąc życia dziecka

Niemowlę w tym wieku jest coraz bardziej ruchliwe, chętnie leży na brzuszku obserwując otaczający go świat i zabawki, zaczyna samodzielnie przekręcać się z pleców na brzuszek i z powrotem. W tym okresie maluch zaczyna też chwytać do rączki zabawki, a także śmiać się w głos. Rozwój społeczny i motoryczny dziecka w tym czasie często zadziwia młodych rodziców. Stabilizują się również drzemki dziecka. 4-miesięczny maluch zwykle śpi w ciągu dnia 2-3 razy — długość drzemek jest jednak bardzo indywidualna.

5 miesiąc życia dziecka

W piątym miesiącu życia dziecko zwykle podwaja masę urodzeniową, to już całkiem duży i silny niemowlak, sprawnie obraca się z pleców na brzuszek i z powrotem. Wszystko, co znajdzie pod ręką, wkłada do buzi, dlatego trzeba bardzo zwracać uwagę, aby w zasięgu rączek malucha nie znajdowały się jakieś małe przedmioty, które mógłby połknąć. W tym okresie dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby — możemy usłyszeć „da” “ra””gu” czy „ghe”.

6 miesiąc życia dziecka

Pół roku to bardzo ważny moment w życiu niemowlaka. To wtedy najczęściej zaczynamy rozszerzanie diety dziecka i poznaje ono nowe smaki. Czasami półroczne dzieci mają już pierwsze ząbki. W tym okresie maleństwo dużo i chętnie gaworzy, uwielbia bawić się swoimi rękami i stopami, a także coraz chętniej sięga po zabawki.

7 miesiąc życia dziecka

Kamieniem milowym w rozwoju dziecka w 7 miesiącu życia są pierwsze próby siadania. Bardzo ważne, aby im w tym nie pomagać. Dziecko musi być wystarczająco silne, aby samodzielnie usiąść. Jeżeli nie będzie gotowe, a my będziemy obkładać go poduszkami, żeby mogło siedzieć, narazimy jego kręgosłup na zbytnie obciążenie — skoro samo jeszcze nie usiadło, oznacza to, że jego mięśnie grzbietowe nie są jeszcze wystarczająco silne. Siedmiomiesięczne dziecko potrafi trzymać przedmiot w dwóch rączkach i się nim bawić, sięga po zabawki, przemieszcza się na swój sposób do tych, które są od niego oddalone.

8 miesiąc życia dziecka

Dziecko w ósmym miesiącu doskonali sztukę siadania, a także przemieszczania się. Pojawiają się kolejne kamienie milowe w rozwoju dziecka: niektóre maluchy zaczynają podnosić pupę do raczkowania, inne jeszcze pełzają. Niektóre dzieci w tym wieku opanowują sztukę klaskania w dłonie oraz machania rączką na do widzenia.

9 miesiąc życia dziecka

W tym okresie niektóre dzieci już sprawnie raczkują, a także samodzielnie siedzą. Postępuje rozwój emocjonalny dziecka – chętnie podejmuje ono interakcję, zaczynają naśladować gesty i powtarzać, doskonali też motorykę małą, bawiąc się coraz drobniejszymi przedmiotami, uczy się chwytać je palcami, a nie całą rączką jak to było dotychczas.

10 miesiąc życia dziecka

Dziesięciomiesięczne dziecko jest już bardzo sprawne, z reguły stabilnie samodzielnie siedzi oraz szybko raczkuje, niektóre maluchy podejmują już próby wstawania przy meblach. Tutaj również nie należy dziecka „poganiać” i prowokować do wstawania lub prowadzać za rączki. To nienaturalna pozycja. Zbyt wczesne wstawanie również niekorzystnie wpłynie na kręgosłup dziecka. W zdobywaniu każdej nowej umiejętności musimy dać dziecku czas i swobodę, być obok, wspierać, ale nie wyręczać, nie ułatwiać.

11 miesiąc życia dziecka

Przed pierwszymi urodzinami wiele dzieci już samodzielnie wstaje i stoi przy melbach, niektóre maluchy nawet się przemieszczają. Dziecko potrafi turlać piłkę, budować wierzę z kilku klocków, a także samodzielnie zjeść kawałek jabłka czy banana. Patrząc wstecz rodzice zauważają ogromny rozwój motoryczny, emocjonalny i społeczny dziecka w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy.

Zobacz też:

12 miesiąc życia dziecka

Pierwsze urodziny dziecka to bardzo ważna chwila. Z niepozornego niemowlaka wyrósł sprawny, energiczny i ciekawski maluch. Dziecko ma już kilka zębów. Możliwe, że trenuje już naukę samodzielnego chodzenia, a także wypowiada pierwsze słowa. Bardzo dużo rozumie i potrafi wykonać niektóre polecenia.

Mały krok, wielka sprawa

Jak widać, w pierwszym roku nasz maluszek przechodzi diametralną przemianę. Tysiące nowych umiejętności, przejście z pozycji leżącej do stojącej, a do tego rozwój mowy dziecka. Jako rodzice zapewne jesteśmy świadomi, że to dopiero początek pięknej drogi, w której mamy zaszczyt uczestniczyć i pomagać. Przed naszym maleństwem jeszcze dużo wyzwań, różne fazy rozwoju dziecka, które wyposażą go w odpowiednie umiejętności, niezbędne do funkcjonowania w dorosłym życiu. Jako rodzice musimy dbać o to, aby w tych trudnych momentach być dla dziecka wsparciem, przykładem i bezpieczną przystanią, do której zawsze może powrócić.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt
Wieloaspektowy rozwój dziecka: Jak wspierać rozwój motoryczny, emocjonalny i społeczny dziecka?
Pierwszy rok życia dziecka to rok tak zwanych kamieni milowych. Rozwój dziecka przebiega w tym okresie bardzo intensywnie. Z każdym kolejnym miesiącem dziecko nabywa nowe umiejętności, staje się coraz bardziej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Rozwój niemowląt
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Dlaczego niemowlę wkłada rączki do ust?
Kiedy niemowlę wkłada rączki do ust, oznacza to, że jest głodne - taki mit często jest przekazywany młodym mamom i ojcom przez rodzinę czy znajomych. Ci zaś chętnie w niego
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Kiedy dziecko zaczyna się śmiać w głos?
Dziecko od pierwszych chwil po porodzie uczy się komunikacji ze światem. Początkowo jest to krzyk i płacz. Wraz z kolejnymi tygodniami przychodzą nowe umiejętności i nowe dźwięki, a wszystkie zmierzają
Czytaj dalej
Pierwszy rok życia dziecka
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu [pierwsze trzy miesiące]
Już nie możesz się doczekać, kiedy na świecie pojawi się Twój maluszek? A może jesteście razem już od paru tygodni i zastanawiasz się, czy prawidłowo się rozwija? Sprawdź, jak przebiega
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Czym są skoki rozwojowe u niemowląt? [Kalendarz skoków rozwojowych]
Pierwszy raz na zwrot "Skoki Rozwojowe" trafiłem, gdy "Mamuśki z for" obskoczyły na Facebooku mój wpis na temat Śledzika Niemowlaka. Pewna napisała, że cytuję: "jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego
Czytaj dalej