Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Czym są kamienie milowe w rozwoju dziecka?

Większość świeżo upieczonych rodziców, wraz z pojawieniem się potomka na świecie nabywa pewną przypadłość, z którą bardzo trudno sobie poradzić i się jej pozbyć. Permanentne zamartwianie się — bo o nim mowa – potrafi spędzić sen z powiek niejednego rodzica, ale niestety jest to nieodłączny element rodzicielstwa. Martwimy się przede wszystkim o zdrowie naszych dzieci, o to, czy są szczęśliwe, czy są odpowiednio zadbane, a także o to czy rozwijają się prawidłowo. Aby choć odrobinę rozwiać wątpliwości czytających nas rodziców, przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy o kamieniach milowych w rozwoju niemowląt.

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Czym są kamienie milowe w rozwoju dziecka?
elements.envato.com

Rozwój dziecka — najważniejsze co musisz o nim wiedzieć.

Przede wszystkim, zanim zaczniemy diagnozować swoje dziecko, szukać niedociągnięć rozwojowych i układać w głowie różne straszne scenariusze, musimy zrozumieć i zapamiętać jedną podstawowa rzecz: dzieci są różne. Nie możemy sztywno trzymać się ram, jakie ktoś gdzieś umieścił w książce czy ulotce. Nie możemy wciąż oceniać dziecka i porównywać z rówieśnikami, doszukując się dysfunkcji. To bardzo ważne, aby podchodzić do swojego dziecka bardzo indywidualnie. Może się to okazać oczywiste, jednak nie zawsze takie jest. Coraz więcej rodziców daje się wciągnąć w niezdrową „rywalizację” pod tytułem „a mój Jasiu to w tym wieku już siedział” czy “a moja Krysia to już dawno sama robi siusiu” itp… Takie porównywanie niczemu i nikomu nie służy, a już na pewno nie dobru naszego dziecka.

Etapy rozwoju dziecka

Po co zatem cokolwiek czytać o rozwoju, skoro każde dziecko jest inne? Otóż po to, żeby wiedzieć, kiedy należy zacząć się naprawdę niepokoić, na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy warto przedyskutować swoje wątpliwości z pediatrą. To lekarz powinien być osobą pierwszego kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z rozwojem naszego dziecka. Nie koleżanka, nie sąsiadka, nieznajoma z forum internetowego. Lekarz, pediatra, specjalista w danej dziedzinie – tylko on jest w stanie na podstawie rozmowy i badania dziecka postawić wiarygodną diagnozę.

Kamienie milowe w rozwoju dziecka

Pierwszy rok życia niesie ze sobą mnóstwo emocji i wrażeń. Dziecko zmienia się praktycznie z dnia na dzień, nabywa nowe umiejętności, sprawności, a dumni rodzicie nie mogą wyjść z podziwu nad swoim małym odkrywcą. Pierwszy rok to czas tak zwanych kamieni milowych — ważnych umiejętności, które nabywa dziecko w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia. Są to:

 • reagowanie na otoczenie;
 • głużenie;
 • podnoszenie głowy i klatki piersiowej;
 • chwytanie;
 • obracanie;
 • gaworzenie;
 • raczkowanie;
 • siadanie;
 • stawanie;
 • reagowanie na swoje imię;
 • chodzenie.
Sprawdź:  Nauka korzystania z nocnika

Etapy rozwoju dziecka w 1 roku życia

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego niektóre opanowują niektóre umiejętności szybciej inne trochę wolniej. Ważne, aby dać dziecku czas, obserwować, nie naciskać i nie „poganiać”. Maluch sam musi być gotowy fizycznie i psychicznie na nową umiejętność i z pewnością w swoim czasie chętnie nam ją zaprezentuje. Aby jednak wiedzieć, kiedy i jakich „atrakcji” możemy się spodziewać w 1 roku życia dziecka, przygotowaliśmy krótki opis poszczególnych miesięcy życia niemowlaka, z uwzględnieniem najważniejszych cech i umiejętności.

1 miesiąc życia dziecka

W okresie noworodkowym dziecko ma jeszcze cienką, różową skórę, która jest bardzo wrażliwa na bodźce. W tym czasie to dotyk jest najważniejszym komunikatorem dziecka ze świtem zewnętrznym. Głowa noworodka w pierwszym miesiącu życia jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, może być jeszcze nieco zdeformowana, zwłaszcza po porodzie siłami natury, nie jest to jednak powodem do obaw. Kości czaszki noworodka są jeszcze bardzo plastyczne, dopiero z czasem nabierają odpowiedniego kształtu i twardości. W pierwszym miesiącu maluch przybiera około pół kilograma.

2 miesiąc życia dziecka

W drugim miesiącu życia dziecko nabiera tkanki tłuszczowej, zmieniają się też nieco proporcje ciała, a kształt główki przybiera prawidłowy kształt. W tym wieku dziecko potrafi przez chwilę samodzielnie podnieść i utrzymać przez kilka sekund główkę leżąc na brzuchu. Warto jak najczęściej kłaść malucha w tej pozycji. Dobrze wpływa na wzmacnianie mięśni grzbietu, a także na łatwiejsze usuwanie powietrza z układu pokarmowego — jednym słowem na brzuchu łatwiej puszczać bąki. Wzrok dziecka w 2 miesiącu staje się coraz lepszy, zaczyna rozpoznawać twarz mamy, w tym okresie możemy spodziewać się pierwszych uśmiechów.

3 miesiąc życia dziecka

W trzecim miesiącu życia dziecko robi się coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Reaguje na dźwięki i bodźce wzrokowe, obracając główkę w ich kierunku, zapoznaje się też ze swoim ciałem, odkrywa istnienie swoich rączek i nóżek, które chętnie wsadza do buzi, poznając nowe smaki. W drugim miesiącu maleństwo zaczyna głużyć, czyli wydawać pojedyncze głoski, często w odpowiedzi na wypowiadane do niego słowa — zaczynają się pierwsze dyskusje.

Sprawdź:  Śledzik Niemowlaka

4 miesiąc życia dziecka

Niemowlę w tym wieku jest coraz bardziej ruchliwe, chętnie leży na brzuszku obserwując otaczający go świat i zabawki, zaczyna samodzielnie przekręcać się z pleców na brzuszek i z powrotem. W tym okresie maluch zaczyna też chwytać do rączki zabawki, a także śmiać się w głos. Rozwój społeczny i motoryczny dziecka w tym czasie często zadziwia młodych rodziców. Stabilizują się również drzemki dziecka. 4-miesięczny maluch zwykle śpi w ciągu dnia 2-3 razy — długość drzemek jest jednak bardzo indywidualna.

5 miesiąc życia dziecka

W piątym miesiącu życia dziecko zwykle podwaja masę urodzeniową, to już całkiem duży i silny niemowlak, sprawnie obraca się z pleców na brzuszek i z powrotem. Wszystko, co znajdzie pod ręką, wkłada do buzi, dlatego trzeba bardzo zwracać uwagę, aby w zasięgu rączek malucha nie znajdowały się jakieś małe przedmioty, które mógłby połknąć. W tym okresie dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby — możemy usłyszeć „da” “ra””gu” czy „ghe”.

6 miesiąc życia dziecka

Pół roku to bardzo ważny moment w życiu niemowlaka. To wtedy najczęściej zaczynamy rozszerzanie diety dziecka i poznaje ono nowe smaki. Czasami półroczne dzieci mają już pierwsze ząbki. W tym okresie maleństwo dużo i chętnie gaworzy, uwielbia bawić się swoimi rękami i stopami, a także coraz chętniej sięga po zabawki.

7 miesiąc życia dziecka

Kamieniem milowym w rozwoju dziecka w 7 miesiącu życia są pierwsze próby siadania. Bardzo ważne, aby im w tym nie pomagać. Dziecko musi być wystarczająco silne, aby samodzielnie usiąść. Jeżeli nie będzie gotowe, a my będziemy obkładać go poduszkami, żeby mogło siedzieć, narazimy jego kręgosłup na zbytnie obciążenie — skoro samo jeszcze nie usiadło, oznacza to, że jego mięśnie grzbietowe nie są jeszcze wystarczająco silne. Siedmiomiesięczne dziecko potrafi trzymać przedmiot w dwóch rączkach i się nim bawić, sięga po zabawki, przemieszcza się na swój sposób do tych, które są od niego oddalone.

8 miesiąc życia dziecka

Dziecko w ósmym miesiącu doskonali sztukę siadania, a także przemieszczania się. Pojawiają się kolejne kamienie milowe w rozwoju dziecka: niektóre maluchy zaczynają podnosić pupę do raczkowania, inne jeszcze pełzają. Niektóre dzieci w tym wieku opanowują sztukę klaskania w dłonie oraz machania rączką na do widzenia.

Sprawdź:  Ile powinno urosnąć dziecko w ciągu roku?

9 miesiąc życia dziecka

W tym okresie niektóre dzieci już sprawnie raczkują, a także samodzielnie siedzą. Postępuje rozwój emocjonalny dziecka – chętnie podejmuje ono interakcję, zaczynają naśladować gesty i powtarzać, doskonali też motorykę małą, bawiąc się coraz drobniejszymi przedmiotami, uczy się chwytać je palcami, a nie całą rączką jak to było dotychczas.

10 miesiąc życia dziecka

Dziesięciomiesięczne dziecko jest już bardzo sprawne, z reguły stabilnie samodzielnie siedzi oraz szybko raczkuje, niektóre maluchy podejmują już próby wstawania przy meblach. Tutaj również nie należy dziecka „poganiać” i prowokować do wstawania lub prowadzać za rączki. To nienaturalna pozycja. Zbyt wczesne wstawanie również niekorzystnie wpłynie na kręgosłup dziecka. W zdobywaniu każdej nowej umiejętności musimy dać dziecku czas i swobodę, być obok, wspierać, ale nie wyręczać, nie ułatwiać.

11 miesiąc życia dziecka

Przed pierwszymi urodzinami wiele dzieci już samodzielnie wstaje i stoi przy melbach, niektóre maluchy nawet się przemieszczają. Dziecko potrafi turlać piłkę, budować wierzę z kilku klocków, a także samodzielnie zjeść kawałek jabłka czy banana. Patrząc wstecz rodzice zauważają ogromny rozwój motoryczny, emocjonalny i społeczny dziecka w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy.

Zobacz też:

12 miesiąc życia dziecka

Pierwsze urodziny dziecka to bardzo ważna chwila. Z niepozornego niemowlaka wyrósł sprawny, energiczny i ciekawski maluch. Dziecko ma już kilka zębów. Możliwe, że trenuje już naukę samodzielnego chodzenia, a także wypowiada pierwsze słowa. Bardzo dużo rozumie i potrafi wykonać niektóre polecenia.

Mały krok, wielka sprawa

Jak widać, w pierwszym roku nasz maluszek przechodzi diametralną przemianę. Tysiące nowych umiejętności, przejście z pozycji leżącej do stojącej, a do tego rozwój mowy dziecka. Jako rodzice zapewne jesteśmy świadomi, że to dopiero początek pięknej drogi, w której mamy zaszczyt uczestniczyć i pomagać. Przed naszym maleństwem jeszcze dużo wyzwań, różne fazy rozwoju dziecka, które wyposażą go w odpowiednie umiejętności, niezbędne do funkcjonowania w dorosłym życiu. Jako rodzice musimy dbać o to, aby w tych trudnych momentach być dla dziecka wsparciem, przykładem i bezpieczną przystanią, do której zawsze może powrócić.

4 komentarzy: Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Czym są kamienie milowe w rozwoju dziecka?

2020-10-16 17:43:16

rozwoj dziecka

Hej, Mam dzidzie a ona dzisiaj równo 4 miesiące. Wazy 7kg a wymiary ma takie że mama ubiera ją na 80cm, je 4 razy po 200 mililitrow, lekarze mówią że to za dużo na jej wiek i że za szybko się rozwija. Że jest za duża na swój wiek i wymiarami i wagą.

Jestem świeżym ojcem i nie znam się na tym wcale, teściowa wychowała 3 córki i mówi że jest wszystko OK, ale od paru dni nie utrzymujemy kontaktu i nie wiem czy coś nie powinno się zmienić.

Martwię się bo dzidzia cały dzień płacze albo “rozmawia” – jęczy.
Raz albo dwa razy dziennie ma wymioty, niespokojnie śpi.
Wyrastają jej ząbki to też ma znaczenie?

Proszę o informacje na ten temat bo nikt mi na to nie podpowie a ja się martwię bardzo.

Dziękuje i pozdrawiam

Sprawdź:  5 trudnych prawd o odpieluszkowaniu, które powinniście znać, zanim zaczniecie naukę korzystania z nocnika
yoko Dodane ponad rok temu,

dziecko w wieku Twojego “powinno” jesc ok 5 – 6 razy na dobę po ok 140-150ml.

ale wiadomo, że dzieci są rózne…
moim zdaniem, podobnie jak w żywieniu dorosłych – lepiej dać mniej i czesciej…

dziecko pewnie nie tyle wymiotuje, co ulewa nadmiarem zjedzonego na jeden raz pokarmu.
stad też mogą się pojawić problemy z brzuszkiem, bo tresc pokarmowa się cofa, nie mieści… dziecko przekarmione ma prawo się źle czuć.
ząbkowanie też ma znaczenie – dzieci róznie je przechodzą – np. tracą apetyt, są niespokojne, gorączkują, a czasem jak się ma farta, to dziecku wychodzą te ząbki niepostrzeżenie.

3-4mczne dziecko potrzebuje dużo kontaktu z drugą osobą, rozwija się… umie już domagac sie tego kontaktu ‘jęcząc’. wczesniej domagało się pewnie tylko butli, zmany pieluchy, itp… teraz z każdym miesiącem takie jęki mogą coraz wiecej oznaczac.

Sprawdź:  5 trudnych prawd o odpieluszkowaniu, które powinniście znać, zanim zaczniecie naukę korzystania z nocnika
Dodane ponad rok temu,

Witam.

Moja córeczka jest jeszcze większa od twojej, tylko że ona jest na piersi. Jakiś tydzień temu była u nas na wizycie pediatra i mnie ochrzaniła, że mała jeszcze zupek nie je, bo podobno duże dzieci powinny wcześniej mieć rozszerzoną diete, bo więcej potrzebują. Jezeli się niepokoisz porozmawiaj z pediatrą. Moja mała też gada cały czas jak nie śpi, więc to norma w tym wieku, tak jak i ząbki.

Sprawdź:  Dziecko uczy się już w brzuchu matki. Te 9 miesięcy decyduje o jego upodobaniach, a nawet skłonności do depresji!
adik11 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez scarlet:Witam.

Moja córeczka jest jeszcze większa od twojej, tylko że ona jest na piersi. Jakiś tydzień temu była u nas na wizycie pediatra i mnie ochrzaniła, że mała jeszcze zupek nie je, bo podobno duże dzieci powinny wcześniej mieć rozszerzoną diete, bo więcej potrzebują. Jezeli się niepokoisz porozmawiaj z pediatrą. Moja mała też gada cały czas jak nie śpi, więc to norma w tym wieku, tak jak i ząbki.

Jak czytam to potwierdza sie moja teza, ze ile pediatrow tyle opinii. Moja pediatra twierdzila, ze nie powinnam rozszerzac diety o zupki itp. jak mlody mial 6 miesiecy, za dobrze przybieral na wadze bedac jedynie na piersi a wprowadzenie stalych pokarmow jeszcze bardziej przyspieszyloby wzrost wagi.

A odnosnie placzu, zwracania – tez uwazam, ze corcia moze za szybko i lapczywie je a jak zje za duzo to zwraca. Sprobuj karmic czesciej za to w mniejszych ilosciach. I faktycznie dzidzia potrzebuje duzo kontaktu i zapewne zaczepia ciebie:)

Sprawdź:  Dwunasty miesiąc życia dziecka
beamama Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez adik11:Jak czytam to potwierdza sie moja teza, ze ile pediatrow tyle opinii. Moja pediatra twierdzila, ze nie powinnam rozszerzac diety o zupki itp. jak mlody mial 6 miesiecy, za dobrze przybieral na wadze bedac jedynie na piersi a wprowadzenie stalych pokarmow jeszcze bardziej przyspieszyloby wzrost wagi.

No ale logicznie myśląc, jarzynki czy jabłuszka mniej kaloryczne niż mleko?

Sprawdź:  5 trudnych prawd o odpieluszkowaniu, które powinniście znać, zanim zaczniecie naukę korzystania z nocnika
Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez beamama:No ale logicznie myśląc, jarzynki czy jabłuszka mniej kaloryczne niż mleko?

No tak też myślę.
Nam akurat lekarka kazała dokarmiać, bo małej nie wystarcza cycuś, chociaż pokarmu mam bardzo dużo, bo mała je co godzine, dwie. Jednak musze przyznać, że zupki je nawet ładnie już i chętnie 🙂

Sprawdź:  Dziecko uzależnione od telefonu
2020-10-16 17:43:17

rozwoj dziecka

Maximilan skonczyl 9 miesiecy.Jak na razie nie chodzi, i nie raczkuje. Pelza, czolga sie do przodu i do tylu. Przemierza tak po pokoju. Podnosi pupe i kleczy na kolankach.Lubi stac (chwilke)ale jak go podnosze.I teraz mam pytanie, czy przez to ze nie przebywa w lozeczku opozniam jego rozwoj(raczkowanie, chodzenie, podnoszenie sie), wiekszosc czasu spedza na podlodze na kocu, siedzac, czolgajac sie turlajac.
Zaczynam sie martwic bo widze i czytam ze dzieci duuzo mlodsze juz opanowaly te techniki.

Z lozeczkiem mam gorzej bo ma rozkrecony jeden bok, i jest dosuniete do naszego lozka.

Sprawdź:  5 trudnych prawd o odpieluszkowaniu, które powinniście znać, zanim zaczniecie naukę korzystania z nocnika
agnieszka24 Dodane ponad rok temu,

Re: rozwoj dziecka

Nie sądzę aby to że nie spędza dużo czasu w łóżeczku miało jakikolwiek wpływ na rozwój malucha
Na pewno rozwija się dobrze! Nie porównuj za dużo swojego skarba z innymi szkrabami – każdy ma swoje tempo
Całuski!!!
POZDROWIENIA

Sprawdź:  Dziecko uczy się już w brzuchu matki. Te 9 miesięcy decyduje o jego upodobaniach, a nawet skłonności do depresji!
maaike Dodane ponad rok temu,

Re: rozwoj dziecka

Moj synek robil w tym wieku dokladnie tak samo jak tygrysek… Potem szybko nauczyl sie normalnie raczkowac, a chodzil po 13 mc. Poza tym rozwija sie normalnie tak samo jak inne dzieci, ktore chodzily w wieku 10 mc.(znam osobiscie).
Kazde dziecko jest inne i ma swoje wlasne tempo rozwoju.
A co do lozeczka to sie nie martw, na podladze jest o wiele lepiej.
Pozdrawiam,

Majka z Alexandrem (3 latka)

Sprawdź:  Dziecko uczy się już w brzuchu matki. Te 9 miesięcy decyduje o jego upodobaniach, a nawet skłonności do depresji!
Dodane ponad rok temu,

Re: rozwoj dziecka

Nie martw sie, koc i podloga to najlepsze miejsce dla rozwoju dziecka. Tak nam rehabilitantka mowila. Zadnych lezaczkow, lozeczko nie za duzo, a duzo czasu na podlodze.

Powinien tylko raczkowac, bo to b zdrowe (i ruchy osemkowe, i inne).

Moj Syn zaczal raczkowac ok. 10-11 miesiaca (nie mamy dywanow i sie slizgal, wiec nie bylo), ale jak sie odwazyl to raczkuje tak, ze ciezko go dogonic. To podobno w normie jest.

Jak masz watpliwosci – konsultuj z lekarzem – uspokoisz sie.

Pozdrawiam,
Ag

Sprawdź:  Pierwsze akrobacje
pikpok Dodane ponad rok temu,

Re: rozwoj dziecka

Aniu nie martw się i nie porównuj swojego dziecka do innych. Maxiu ma jeszcze czas jedne dzieci wstają szybciej inne później. Pewnie jest coś czym Maxio może “zabłysnąć” :). To, że spędza większość czasu poza łóżeczkiem doskonale wpływa na jego rozwój 🙂 🙂 Niech sobie pełza jak najwięcej.

Sprawdź:  5 trudnych prawd o odpieluszkowaniu, które powinniście znać, zanim zaczniecie naukę korzystania z nocnika
agus-25 Dodane ponad rok temu,

Re: rozwoj dziecka

Mój skończył 7 miesięcy i jak narazie tylko pełza do tyłu, nawet jakoś niezbyt chętnie przekręca się z brzuszka na plecki i odwrotnie,a wiem, że potrafi 😉 Wszystko w swoim czasie, po za tym już coraz lepiej siedzi. A w łóżeczku to tylko śpi. NIe martw się bo napewno niepotrzebnie. Ciesz się tym, że nie musisz jeszcze myśleć o zabezpieczeniach i o ganianu za dzieckiem ;)))

Sprawdź:  Nauka korzystania z nocnika
stenia72 Dodane ponad rok temu,

Re: rozwoj dziecka

Znam parę mam których dzieciaczki wogóle nie raczkowały tylko po jakimś czasie zaczęły same wstawać i poprostu ominęły fazę raczkowania przechodząc odrazu do chodzenia.

Co do łóżeczka to ja małego wogóle w nim nie zostawiałam tylko kładłam na dywan (podłogę). Fakt że Przemcio zaczął raczkować jak skończył 6 miesięcy ale jak wiesz każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób.
Więc moim zdaniem nie powinnaś się martwić i cierpliwie czekać, a narazie cieszyć się że nie musisz ganiać po całym mieszkaniu i zabezpieczać szuflady, szafki i inne takie.

Sprawdź:  Zaburzenia integracji sensorycznej
Dodane ponad rok temu,

Re: rozwoj dziecka

wydaje mi się, że właśnie łóżeczko ograniczałoby rozwój fizyczny; Krzyś też jest dzieckiem podłogowym !

nie martw się, już niedługo Maksiu wszystko nadrobi… a i tak przecież nie odbiega od normy (wrrrrr, jak ja ich nie lubię )

Sprawdź:  5 trudnych prawd o odpieluszkowaniu, które powinniście znać, zanim zaczniecie naukę korzystania z nocnika
2020-10-16 17:43:17

Dobra książka nt. rozwoju dziecka

Drogie mamy,
mam pytanie o jakąś dobrą książkę nt rozwoju emocjonalnego, psychicznego, motorycznego, oraz ewentualnych zabaw z dziećmi od 1 roku życia.
Czy możecie coś polecić.
Pozdrawiam

Gabrysia z Dominisią

Sprawdź:  Dwunasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Cykl miesiączkowy
Kiedy plamienie przed okresem jest powodem do obaw?
W czasie miesięcznego cyklu kobiety, może dochodzić do krwawień oraz plamień z dróg rodnych, różnego pochodzenia. Nie wszystkie z nich są powodem do obaw.  Jednak wszystkie krwawienia, szczególnie te powtarzające
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt
Niemowlę ulewa wodą? Kiedy ulewanie niemowlaka powinno niepokoić?
Ulewanie wodą (a w zasadzie przezroczystym płynem) to jedna z licznych dolegliwości niemowląt. Zazwyczaj powodem jest jedynie niedojrzałość układu pokarmowego, ale nie zawsze. Podpowiadamy, co może być przyczyną tego, że
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt Zdrowie dziecka
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
5 trudnych prawd o odpieluszkowaniu, które powinniście znać, zanim zaczniecie naukę korzystania z nocnika
Rezygnacja z pieluszki to coś, na co większość rodziców czeka z utęsknieniem, ale też niejakim przerażeniem. Bo choć nie brakuje metod, które mają pomóc dziecku w szybszej nauce korzystania z
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
“Nie kołysz, bo go przyzwyczajasz”. Czy niemowlęta powinno się kołysać?
Wokół kołysania dzieci prowadzona jest dyskusja dwóch rodzicielskich obozów: jedni są przekonani, że "bujanie" to prosta droga do wypracowania negatywnych nawyków u dzieci. Drudzy, że kołysanie niemowlaka jest odpowiedzią na
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka?
Jak obliczyć wzrost dziecka? Jesteś wysoka podobnie jak Twój partner, a Wasze dziecko jest najniższe wśród rówieśników? Spokojnie! To zapewne chwilowe. Pamiętaj, że tempo wzrostu dzieci jest bardzo różne. Podchodząc do temu
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Mój mąż kąpie się nago z córką – czy powinnam zacząć się martwić?
Na facebookowych grupach rodzicielskich coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące wspólnej kąpieli ojca i dziecka. Od jakiego wieku nagość rodziców przy dzieciach jest czymś niestosownym? Czy płeć rodzica i dziecka
Czytaj dalej
Pierwszy rok życia dziecka
Głużenie: Od kiedy? Jak wygląda? Co robić, gdy dziecko nie głuży?
Głużenie niemowlaka jest jednym z kroków przygotowujących dzieci do nauki mowy. Pojawia się w okolicy 2-3 miesiąca i przez niektórych rodziców bywa mylone z gaworzeniem. Głużenie dziecka to jednak zupełnie
Czytaj dalej
Noworodek Rozwój niemowląt
Harvey Karp i jego metoda 5s: niezawodny sposób na uspokajanie noworodka
Metoda 5s to sposób na uspokojenie noworodka, której pomysłodawcą jest amerykański pediatra, doktor Harvey Karp. Według niego zapewnienie dziecku w początkowym okresie życia warunków takich, jakie panowały w łonie matki,
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Kiedy dziecko zaczyna mówić i jakie są jego pierwsze słowa?
Niezależnie od tego, czy niemowlę jest pierwszym dzieckiem w domu, czy kolejnym potomkiem, wszyscy rodzice z upragnieniem czekają na pierwsze słowa dziecka. Przez pierwszy rok życia niemowlę rozwija się bardzo
Czytaj dalej