Podczas zakupu arbuza zwróć uwagę na 5 rzeczy. Warzywo zachwyci smakiem i rozpłynie się w ustach

Sezon letni stoi pod znakiem owoców. Do najpopularniejszych w Polsce z pewnością należą arbuzy i truskawki. Podczas gdy świeżość i dojrzałość tych drugich można rozpoznać na pierwszy rzut oka, nie ma szans, by zajrzeć w sklepie do środka całego, niepokrojonego arbuza. Jeśli chcesz kupić owoc w całości, zwróć uwagę na 5 rzeczy. Dzięki temu zakup okaże się strzałem w dziesiątkę.

Kupując całego arbuza, chcemy, by w domu po przekrojeniu okazał się soczysty, słodki i wręcz idealny. Nie każdy jednak wie, jak wybrać warzywo nie widząc uprzednio koloru jego miąższu. Okazuje się, że istnieją proste triki, które pomogą ci dobrać najlepszy owoc ze wszystkich w sklepie. Oto co należy zrobić.

Sprawdź: 2 składniki, które sprawią, że surówka z kiszonej kapusty zachwyci nawet teściową

Dlaczego arbuz to warzywo? Klasyfikacja od lat jest kością niezgody

Zanim dowiesz się, jak kupić dobrego arbuza, warto dowiedzieć się, że nie jest on owocem, a warzywem. Słodki smak jest mylący, dlatego nie każdy zdaje sobie sprawę, że arbuz należy do warzyw dyniowatych, tak samo jak ziemniaki, ogórki i dynia. Kwestia klasyfikacji arbuza od lat stanowi przedmiot sporu wśród biologów i kucharzy.

Po czym poznać, że arbuz jest dobry i słodki? Zwróć uwagę na 5 rzeczy

Jeśli nie wiesz, jak rozpoznać dobrego arbuza, warto zastosować kilka trików. Zwracanie uwagi na szczegóły to klucz do sukcesu podczas wyboru warzywa. Co powinno rzucić się w oczy?

  • Wielkość – Najlepsze arbuzy zazwyczaj są średniej wielkości lub nieco większe. Małe sztuki mogą okazać się nie do końca dojrzałe;
  • Charakterystyczna „sieć” na skórce – Drobne pajęczynki to oznaka słodkiego arbuza;
  • Dźwięk – Popukaj arbuza kilka razy. Jeśli wyda dudniący dźwięk, nadaje się do zakupu;
  • Suchy ogonek – Ten nierzucający się w oczy szczegół pomoże orzec, że arbuz jest dojrzały;
  • Plama na spodzie – Im ciemniejsza, tym arbuz jest lepszy.

Sprawdź: Ten kuchenny produkt skutecznie odstrasza kleszcze. Posmaruj się nim, aby stać się niewidocznym dla tych pajęczaków

Jakie właściwości ma arbuz? Zawiera wiele zdrowych składników

Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych arbuz jest też bardzo zdrowy. Warzywo zawiera ogromne ilości wody, dlatego świetnie nawadnia w gorące, letnie dni. Poza tym wspomaga trawienie, zawiera witaminę C, witaminę A, potas i przeciwutleniacze.  

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo