Przełom roku to niezwykły moment, czas podsumowań, rozliczeń, ale również nadziei na lepsze jutro, spełnienie marzeń i poprawę życiowej sytuacji. Dlatego wraz z początkiem roku sporo osób stawia sobie nowe cele i snuje ambitne plany na nadchodzące 12 miesięcy. Dieta, ćwiczenia, nauka języków obcych, badania… Jakie mogą być postanowienia noworoczne? Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
Najczęstsze postanowienia noworoczne. Co można sobie obiecać 1 stycznia?
Zmiany są dobre i potrzebne w życiu, a stawianie sobie celów motywuje do działania. Początek nowego roku ma często znaczenie symboliczne, dlatego często towarzyszą mu postanowienia. 1 stycznia można oficjalnie odciąć się (chociaż częściowo) od tego co było, zostawić błędy i nieprzyjemne sytuacje z przeszłości za sobą i pozwolić sobie na nowy start. Graniczna data ma nas wspierać w dążeniu do celu i pomóc wytrwać w postanowieniach.
Same noworoczne obietnice mogą dotyczyć praktycznie każdej dziedziny życia od zdrowia i wyglądu, przez rodzinę, pracę czy nawet codzienne przyzwyczajenia. Wraz z nowym rokiem pojawia się nowa nadzieja, że tym razem uda się wygrać ze swoimi słabościami i stać się lepszą wersją siebie. Co można sobie obiecać na Nowy Rok?
Lista postanowień noworocznych:
- zdrowe odżywianie, zbilansowana dieta,
- więcej ruchu,
- mniej słodyczy,
- oszczędzanie,
- ograniczenie zakupów,
- pozbycie się starych, nieużywanych rzeczy,
- remont,
- przeczytanie większej liczby książek,
- obejrzenie kultowych filmów,
- nauka języków obcych,
- lepsza organizacja,
- mniej czasu w internecie, np. na YouTubie, Facebooku, TikToku,
- więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi,
- nauka nowych umiejętności (np. gra na instrumencie),
- koniec z odkładaniem zadań na później,
- regularne chodzenie do kina i teatru,
- więcej jakościowego czasu z dziećmi,
- zmiana pracy,
- podjęcie nowych studiów lub rozpoczęcie kursów.
Zobacz: Co odpisać na życzenia noworoczne? Eleganckie i wyjątkowe podziękowania za życzenia
Lista celów na Nowy Rok. Jak wytrwać w postanowieniach?
Niestety wygląda na to, że przypisujemy postanowieniom noworocznym znacznie większą moc, niż mają w rzeczywistości. Z badań wynika, że tylko 8 proc. osób ich dotrzymuje. Jeśli chcemy mieć większe szanse na wyrwanie w postanowieniach, powinniśmy dobrze się do nich przygotować i dokładnie zaplanować.
Nie warto również stawiać sobie zbyt ambitnych i zbyt licznych celów. Często zniechęcamy się już po pierwszej porażce czy pierwszym potknięciu, dlatego lepiej podejść do sprawy bardziej racjonalnie i zaczynać metodą „małych kroków”. Nie od razu schudniesz 20 kg, nie od razu zaczniesz jeść w stu procentach zdrowo i nie od razu przebiegniesz maraton, ale już małe zmiany w dobrym kierunku przyniosą pozytywne rezultaty.
Sporo osób, w tym psychologów, jest jednak zdania, że postanowienia noworoczne nie mają zbyt wiele sensu. Lepiej wprowadzać małe, ale znaczące zmiany na co dzień. Nie da się wszystkiego zrobić od razu, ale zmieniając nawyki, można osiągnąć naprawdę wiele.
Sprawdź: Najciekawsze przesądy sylwestrowe. Sprawdź, co przynosi szczęście na Nowy Rok!
Częściej się ruszać, zdrowiej odżywiać, częściej wychodzić ze znajomymi, np. do kina.
Przykładowe postanowienia: lepiej się uczyć, zdać do następnej klasy, więcej czytać, uczyć się języków obcych, spędzać więcej czasu ze znajomymi, wychodzić do kina etc.