Rozmiar buta a wiek dziecka – rozmiary butów dziecięcych

Rozmiar buta a wiek dziecka – chyba każdy rodzic spotkał się z tym dylematem. Problem z doborem odpowiedniego obuwia pojawia się nie tylko podczas zakupów online, ale także, gdy wraz z naszą pociechą odwiedzamy sklep stacjonarny. Nie jest przecież tajemnicą, że maluchy rosną jak na drożdżach, więc kwestia luzu, jaki powinien zapewniać but, zawsze stwarza pewne trudności. Jak dobrać rozmiar obuwia do stopy malucha? Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek.

Czy wiesz, że stopa malca rośnie w tempie 1 cm na rok? Należy wyraźnie podkreślić, że przyrost nie następuje gwałtownie, a stopniowo. Dobierając odpowiednie obuwie dla dziecka, warto mieć ten fakt na uwadze. Trzeba też uwzględnić, że w większości przypadków, dziecko będzie nosić także skarpetkę (wyjątkiem są sandały). Stopa dorosłego człowieka nie rośnie, dlatego zazwyczaj wystarczający okazuje się luz na poziomie pół centymetra (w przypadku obuwia noszonego na co dzień). U dziecka wygląda to nieco inaczej. Mając na uwadze tempo wzrostu, trzeba zapewnić stopie malucha nieco większy luz, pamiętając o tym, że nie można w tym temacie przesadzać. Wyraźnie za duże obuwie może przyczynić się do wystąpienia nieprawidłowości ortopedycznych. 

Wiek dziecka a rozmiar buta

Dobierając odpowiedni rozmiar buta dziecka, warto trzymać się podziału na trzy kategorie obuwia. Pierwsza powinna obejmować buty do użytku codziennego, czyli eksploatowane najdłużej w roku, bo w czasie przekraczającym 6 miesięcy. W tym przypadku, odpowiedni będzie luz na poziomie 1 cm. Kolejna kategoria obejmuje obuwie zimowe. Tego rodzaju buty będą noszone przez 4-6 miesięcy, ale mając na uwadze fakt, że dziecko będzie miało na stopach ciepłe skarpetki, konieczne będzie zwiększenie luzu do 1,5 cm. Trzecia kategoria to sandały. Te buty będą używane najkrócej w roku, często bez skarpetki. Zapas na poziomie 1 cm będzie całkowicie wystarczający.

Zobacz też: Zimowe buty dla dzieci ‒ jak odpowiednio dobrać?

Rozmiary butów dziecięcych

Wiemy już, jaki luz warto pozostawić w poszczególnych typach obuwia noszonego przez dziecko. Zastanówmy się teraz, jakie rozmiary butów dla dzieci będą odpowiednie w stosunku do wieku malca. Poniżej przedstawiamy porównanie rozmiar buta a wiek dziecka.

Rozmiar buta 19 – jaki wiek?

Rozmiar 19 jest odpowiednikiem angielskiego rozmiaru 2K i amerykańskiego 3.5. W takich butach długość wkładki powinna zamknąć się w przedziale 12-13 cm. Mając to na względzie, dziewiętnastka będzie odpowiednia dla malców w wieku od 6 do 12 miesięcy.

Rozmiar buta 20 – jaki wiek?

Idziemy dalej, rozmiar 20. Ten odpowiada angielskiemu rozmiarowi 4K i amerykańskiemu 4.5. W tym przypadku, długość wkładki wynosi 13-14 cm, więc buty będą właściwe dla maluszków w wieku 12-18 miesięcy.

Zobacz też: Kategorie wagowe fotelików dla dzieci [Rozmiary fotelików samochodowych]

Rozmiar buta 21 – jaki wiek?

Rozmiar 21 odpowiada natomiast angielskiemu 5K i amerykańskiemu 5.5. Takie buty są wyposażone we wkładkę 13,5-14 cm, więc odpowiadają stopie malca w wieku 12-18 miesięcy (raczej dzieciom w górnych granicach podanych widełek).

Rozmiar buta 22 – jaki wiek?

Rozmiar 22 jest kontynentalnym odpowiednikiem angielskiego 5,5K i amerykańskiego 6.0. Wkładki w takich butach legitymują się długością 14-15 cm, co czyni je odpowiednimi dla dzieci w wieku 18-24 miesiące.

Rozmiar buta 23 – jaki wiek?

Rozmiar 23, czyli angielski 6K i amerykański 6.5, jest nieznacznie większy od poprzedniego. Wkładka w takich butach ma długość 14,5-15 cm. Z takiego obuwia zwykle mogą korzystać dzieci między 18. a 24. miesiącem życia, z zaznaczeniem, że w większości przypadków takie buty pasują na malców z górnego zakresu tego przedziału wiekowego.

Rozmiar buta 24 – jaki wiek?

Rozmiar 24 (angielski 7K i amerykański 7.5) charakteryzuje się wkładkami o długości 15-16 cm. Jest właściwy dla malców w wieku od 24 do 30 miesięcy.

Rozmiar buta 25 – jaki wiek?

Rozmiar 25 (7,5K; 8.0) jest wyposażony we wkładkę 15,5-16 cm. Jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 24 do 30 miesięcy (raczej górny zakres)

Rozmiar buta 26 – jaki wiek?

Rozmiar 26 (8,5K; 9.0) to wkładka o długości 16-17 cm. Jest właściwy dla maluchów w wieku 30-36 miesięcy.

Rozmiar buta 27 – jaki wiek?

27 jest odpowiednikiem rozmiaru 9,5K i 10.0. Długość wkładki to w tym przypadku 16,5-17,5 cm, a właściwy wiek – 30-36 miesięcy.

Rozmiar buta 28 – jaki wiek?

Rozmiar 28 odpowiada rozmiarom 10,5K i 11.0. Długość wkładki to 17,5-18,5 cm. Właściwy wiek dziecka zamyka się w przedziale od 4 do 5 lat.

Rozmiar buta 29 – jaki wiek?

Rozmiar 29 (11,5K; 12.0) to długość wkładki 18-19 cm. Takie buty będą właściwe dla dziecka w wieku od 4 do 5 lat.

Rozmiar buta 30 – jaki wiek?

Buty o rozmiarze 30 (12,5K; 13.0) są wyposażone we wkładkę o długości 18,5-19,5 cm. Będą odpowiednie dla 5-, 6-letniego dziecka.

Uwaga – podane długości wkładek mają charakter uśredniony i orientacyjny. Przed zakupem butów, należy obowiązkowo wykonać przymiarkę.

Sprawdź: Jak czytać rozmiary spodni?

Rodzice pytają o rozmiary butów dla dzieci

Ile cm ma stopka noworodka?

Stopa noworodka do drugiego miesiąca życia mierzy przeciętnie od 7 do 9 cm.

Jaki rozmiar buta dla 8-miesięcznego dziecka?

Uwzględniając przeciętny rozmiar stopy 8-miesięcznego malca, właściwym rozmiarem buta będzie w tym przypadku 19-20.

12 cm – jaki to rozmiar buta?

Dla dziecka, którego stopa mierze 12 cm, odpowiednim rozmiarem buta będzie 20.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Pierwsze próby siadania

Kiedy niemowlę siada? Kiedy niemowlę siada? Pierwsze próby siadania u niemowląt mogą wystąpić w różnych okresach. Niektóre maluchy już w 6 miesięcy samodzielnie siedzą, inne jeszcze w 9 miesiącu życia...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Zakupy dla niemowląt

Najlepsze zabawki dla niemowląt [TEST!]

Gdy pierwszy raz zostałam mamą, zupełnie nie wiedziałam, które zabawki dla niemowląt są warte uwagi. W sklepach jest ich przecież mnóstwo! Edukacyjne, interaktywne, drewniane… Tanie i droższe. Po testach, które...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest ono zdecydowanie bardziej sprawne niż w chwili narodzin i łatwiej komunikuje się z otoczeniem. Maluszek ma większą świadomość tego, co dzieje się...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka Drugi miesiąc życia dziecka to czas, gdy maluch jest już przyzwyczajony do życia poza brzuszkiem mamy. W tym czasie następuje jego szybki rozwój, zarówno fizyczny, jak...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia noworodka to niezwykły okres zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Maluszek przyzwyczaja się do życia poza brzuchem mamy i stale uczy się nowych umiejętności. Musisz uzbroić...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Kiedy dziecko zaczyna skakać?

„Kiedy dziecko zaczyna skakać?” to pytanie dosyć często zadawane na forach internetowych dla rodziców. Tempo rozwoju dziecka to bardzo indywidualna sprawa, więc u każdego etap ten następuje w trochę innym...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Męskie sprawy małego mężczyzny

Prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia przysparza z początku rodzicom wielu problemów. Boją się uszkodzić delikatne ciało maluszka, nie są do końca pewni co im wolno, a czego lepiej nie robić. Wątpliwości budzą...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Dziecko uzależnione od telefonu

Mamo, czy telefon już działa? Niedawno mój syn dostał szlaban na telefon. Niby normalna sprawa, tyle że Stasiek ma dopiero rok i dwa miesiące. Kilka miesięcy temu nie przeszłoby mi...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general