Rozmiar buta a wiek dziecka – rozmiary butów dziecięcych

Rozmiar buta a wiek dziecka – chyba każdy rodzic spotkał się z tym dylematem. Problem z doborem odpowiedniego obuwia pojawia się nie tylko podczas zakupów online, ale także, gdy wraz z naszą pociechą odwiedzamy sklep stacjonarny. Nie jest przecież tajemnicą, że maluchy rosną jak na drożdżach, więc kwestia luzu, jaki powinien zapewniać but, zawsze stwarza pewne trudności. Jak dobrać rozmiar obuwia do stopy malucha? Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek.

Czy wiesz, że stopa malca rośnie w tempie 1 cm na rok? Należy wyraźnie podkreślić, że przyrost nie następuje gwałtownie, a stopniowo. Dobierając odpowiednie obuwie dla dziecka, warto mieć ten fakt na uwadze. Trzeba też uwzględnić, że w większości przypadków, dziecko będzie nosić także skarpetkę (wyjątkiem są sandały). Stopa dorosłego człowieka nie rośnie, dlatego zazwyczaj wystarczający okazuje się luz na poziomie pół centymetra (w przypadku obuwia noszonego na co dzień). U dziecka wygląda to nieco inaczej. Mając na uwadze tempo wzrostu, trzeba zapewnić stopie malucha nieco większy luz, pamiętając o tym, że nie można w tym temacie przesadzać. Wyraźnie za duże obuwie może przyczynić się do wystąpienia nieprawidłowości ortopedycznych. 

Wiek dziecka a rozmiar buta

Dobierając odpowiedni rozmiar buta dziecka, warto trzymać się podziału na trzy kategorie obuwia. Pierwsza powinna obejmować buty do użytku codziennego, czyli eksploatowane najdłużej w roku, bo w czasie przekraczającym 6 miesięcy. W tym przypadku, odpowiedni będzie luz na poziomie 1 cm. Kolejna kategoria obejmuje obuwie zimowe. Tego rodzaju buty będą noszone przez 4-6 miesięcy, ale mając na uwadze fakt, że dziecko będzie miało na stopach ciepłe skarpetki, konieczne będzie zwiększenie luzu do 1,5 cm. Trzecia kategoria to sandały. Te buty będą używane najkrócej w roku, często bez skarpetki. Zapas na poziomie 1 cm będzie całkowicie wystarczający.

Zobacz też: Zimowe buty dla dzieci ‒ jak odpowiednio dobrać?

Rozmiary butów dziecięcych

Wiemy już, jaki luz warto pozostawić w poszczególnych typach obuwia noszonego przez dziecko. Zastanówmy się teraz, jakie rozmiary butów dla dzieci będą odpowiednie w stosunku do wieku malca. Poniżej przedstawiamy porównanie rozmiar buta a wiek dziecka.

Rozmiar buta 19 – jaki wiek?

Rozmiar 19 jest odpowiednikiem angielskiego rozmiaru 2K i amerykańskiego 3.5. W takich butach długość wkładki powinna zamknąć się w przedziale 12-13 cm. Mając to na względzie, dziewiętnastka będzie odpowiednia dla malców w wieku od 6 do 12 miesięcy.

Rozmiar buta 20 – jaki wiek?

Idziemy dalej, rozmiar 20. Ten odpowiada angielskiemu rozmiarowi 4K i amerykańskiemu 4.5. W tym przypadku, długość wkładki wynosi 13-14 cm, więc buty będą właściwe dla maluszków w wieku 12-18 miesięcy.

Zobacz też: Kategorie wagowe fotelików dla dzieci [Rozmiary fotelików samochodowych]

Rozmiar buta 21 – jaki wiek?

Rozmiar 21 odpowiada natomiast angielskiemu 5K i amerykańskiemu 5.5. Takie buty są wyposażone we wkładkę 13,5-14 cm, więc odpowiadają stopie malca w wieku 12-18 miesięcy (raczej dzieciom w górnych granicach podanych widełek).

Rozmiar buta 22 – jaki wiek?

Rozmiar 22 jest kontynentalnym odpowiednikiem angielskiego 5,5K i amerykańskiego 6.0. Wkładki w takich butach legitymują się długością 14-15 cm, co czyni je odpowiednimi dla dzieci w wieku 18-24 miesiące.

Rozmiar buta 23 – jaki wiek?

Rozmiar 23, czyli angielski 6K i amerykański 6.5, jest nieznacznie większy od poprzedniego. Wkładka w takich butach ma długość 14,5-15 cm. Z takiego obuwia zwykle mogą korzystać dzieci między 18. a 24. miesiącem życia, z zaznaczeniem, że w większości przypadków takie buty pasują na malców z górnego zakresu tego przedziału wiekowego.

Rozmiar buta 24 – jaki wiek?

Rozmiar 24 (angielski 7K i amerykański 7.5) charakteryzuje się wkładkami o długości 15-16 cm. Jest właściwy dla malców w wieku od 24 do 30 miesięcy.

Rozmiar buta 25 – jaki wiek?

Rozmiar 25 (7,5K; 8.0) jest wyposażony we wkładkę 15,5-16 cm. Jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 24 do 30 miesięcy (raczej górny zakres)

Rozmiar buta 26 – jaki wiek?

Rozmiar 26 (8,5K; 9.0) to wkładka o długości 16-17 cm. Jest właściwy dla maluchów w wieku 30-36 miesięcy.

Rozmiar buta 27 – jaki wiek?

27 jest odpowiednikiem rozmiaru 9,5K i 10.0. Długość wkładki to w tym przypadku 16,5-17,5 cm, a właściwy wiek – 30-36 miesięcy.

Rozmiar buta 28 – jaki wiek?

Rozmiar 28 odpowiada rozmiarom 10,5K i 11.0. Długość wkładki to 17,5-18,5 cm. Właściwy wiek dziecka zamyka się w przedziale od 4 do 5 lat.

Rozmiar buta 29 – jaki wiek?

Rozmiar 29 (11,5K; 12.0) to długość wkładki 18-19 cm. Takie buty będą właściwe dla dziecka w wieku od 4 do 5 lat.

Rozmiar buta 30 – jaki wiek?

Buty o rozmiarze 30 (12,5K; 13.0) są wyposażone we wkładkę o długości 18,5-19,5 cm. Będą odpowiednie dla 5-, 6-letniego dziecka.

Uwaga – podane długości wkładek mają charakter uśredniony i orientacyjny. Przed zakupem butów, należy obowiązkowo wykonać przymiarkę.

Sprawdź: Jak czytać rozmiary spodni?

Rodzice pytają o rozmiary butów dla dzieci

Ile cm ma stopka noworodka?

Stopa noworodka do drugiego miesiąca życia mierzy przeciętnie od 7 do 9 cm.

Jaki rozmiar buta dla 8-miesięcznego dziecka?

Uwzględniając przeciętny rozmiar stopy 8-miesięcznego malca, właściwym rozmiarem buta będzie w tym przypadku 19-20.

12 cm – jaki to rozmiar buta?

Dla dziecka, którego stopa mierze 12 cm, odpowiednim rozmiarem buta będzie 20.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia noworodka to niezwykły okres zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Maluszek przyzwyczaja się do życia poza brzuchem mamy i stale uczy się nowych umiejętności. Musisz uzbroić...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Metoda Vojty – Rehabilitacja ruchowa

Metoda Vojty polega na rehabilitacji ruchowej niemowląt podczas pierwszego roku życia. Rehabilitacja ta wykorzystuje możliwości rozwojowe dziecka w początkowym okresie jego życia. Celem metody jest możliwie jak największe zapobieganie kalectwu...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Skoki rozwojowe po roku życia dziecka

Skoki rozwojowe po roku życia nie ustępują – możesz spodziewać się ważnych zmian w zachowaniu dziecka, podobnie, jak miało to miejsce w wieku niemowlęcym. Wyjaśniamy, czym objawiają się najważniejsze momenty...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Ile powinno urosnąć dziecko w ciągu roku?

Prawidłowy rozwój dziecka to dla każdego rodzica priorytet, jednocześnie źródło satysfakcji oraz powód do zmartwień. Każdy z nas chce, by pociecha rosła zdrowa i odpowiednio przechodziła wszystkie fazy rozwoju. Jednym...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Kiedy zanika odruch moro u niemowląt?

Odruch moro to jeden z automatycznych ruchów, które można zaobserwować u noworodków i niemowląt. Pojawia się już w 9 tygodniu życia płodowego i utrzymuje kilka miesięcy po narodzinach. Jego występowanie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Ósmy miesiąc życia dziecka

Ósmy miesiąc życia dziecka to czas, gdy doskonali ono zdobyte wcześniej umiejętności – coraz pewniej chwyta przedmioty i wykonuje precyzyjne ruchy rączkami, potrafi samodzielnie siedzieć, a niektóre dzieci już raczkują....

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Dziesiąty miesiąc życia dziecka

W dziesiątym miesiącu życia dziecka maluch ciągle doskonali swoje umiejętności, ćwiczy koordynację ruchową, siadanie, przekładanie przedmiotów z rączki do rączki, chwytanie i wiele innych ruchów. Duża część dzieci w tym...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general