To imię nosił najsłynniejszy Pan Młody w Polsce. Ma piękne znacznie, ale dziś rodzice rzadko je wybierają

Wybierając idealne imię dla swojej pociechy, rodzice często inspirują się ulubionymi historiami z książek, filmów lub seriali. Wśród klasyków polskiej literatury można znaleźć mnóstwo ciekawych i oryginalnych propozycji, ale aktualnie raczej rzadko się po nie sięga. Jedno z takich imion nosiła legenda polskiej literatury, najsłynniejszy Pan Młody w historii.

Mimo pięknego znaczenia i ciekawej historii rodzice rzadko wybierają to imię

Lucjan to imię pochodzenia łacińskiego, które zdaniem badaczy wywodzi się od słowa “lux” oznaczającego “światło”. Z tego względu imię często jest tłumaczone jako “urodzony o brzasku dnia”. Przez wieki imię cieszyło się dużą popularnością i nosili je głównie przedstawiciele wyższych sfer i środowiska artystycznego. Ponad sto lat temu stało się o nim głośno dzięki najsłynniejszemu weselu w historii Polski.

20 listopada Jadwiga Mikołajczykówna wyszła za krakowskiego poetę i dramatopisarza Lucjana Rydla, w ich przyjęcie weselne stało się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do stworzenia jednego z najwybitniejszych dramatów literatury polskiej – “Wesela”. Mimo pięknego znaczenia i wyjątkowej historii dzisiaj imię pozostaje w cieniu. Od początku 2023 roku nadano je zaledwie 91 chłopcom.

Zobacz: Dzieci Kosiniaka-Kamysza noszą wyjątkowo urocze imiona. Polityk i jego żona postawili na tradycję

Imiona inspirowane klasyką literatury polskiej

W kręgu polskiej literatury znajdziemy wiele ciekawych i oryginalnych imion, którymi mogą się inspirować szczególnie rodzice poszukujący wyjątkowych propozycji dla swoich pociech. Na które warto zwrócić uwagę?

  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer – poeta i dramatopisarz,
  • Juliusz Słowacki – poeta i dramatopisarz epoki romantyzmu,
  • Andrzej Kmicic – główny bohater “Potopu” Sienkiewicza,
  • Kordian – imię głównego bohatera dramatu Słowackiego o tym samym tytule,
  • Jacek Soplica – imię głównego bohatera “Pana Tadeusza” Mickiewicza,
  • Konrad Wallenrod – imię głównego bohatera powieści poetyckiej o tym samym tytule,
  • Marek Winicjusz – imię głównego bohatera powieści “Quo vadis” Sienkiewicza,
  • Cezary Baryka – imię głównego bohatera powieści “Przedwiośnie” ,Żeromskiego.

Sprawdź też:

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general