W 2022 roku tylko 2 dziewczynki dostały to wyjątkowe imię. Jest piękne i dźwięczne

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Często szukamy niekonwencjonalnych rozwiązań, co widać po statystykach. Choć wciąż królują klasyki, to wyjątkowe imiona są równie piękne.

Jakie imię wybrać dla dziewczynki?

Moda na imiona jest różna, a co roku inne jest w czołówce. Wśród trendów panuje powrót do przeszłości, gdzie naszym pociechom dajemy imiona naszych dziadków czy babć. Wynikiem tego jest chęć powrotu do tradycji po anglojęzycznych, nieco egzotycznych imionach, na które był szał jeszcze kilka lat temu. Według danych GOV w 2022 roku najpopularniejszym pierwszym imieniem dla dziewczynki była Zofia, a tuż za nią Zuzanna i Laura. Jak widać – nutka tradycji z odrobiną nowoczesności zdobyła serca rodziców.

Sprawdź: Rodzice uwielbiają to imię dla chłopca. Nosili je nasi dziadkowie, przez lata nieco zapomniane, teraz wraca do łask

Oryginalne imiona dla dziewczynki

Rodzice jednak wciąż poszukują nieoczywistych rozwiązań w dobrym guście. Jest mnóstwo imion, które nosi zaledwie kilka kobiet, a są piękne i niezwykle dźwięczne. Jednym z imion o wyjątkowym znaczeniu, jest Bibianna. To imię w 2022 roku miały jedynie 2 kobiety, a w ciągu ponad 20 lat nazwano tak mniej niż 30 dziewczynek. Tak niska liczba robi wrażenie.

Sprawdź: Imiona damskie na A. Rzadko nadawane, a to piękne i tradycyjne propozycje. Jedno z nich ostatnio zyskuje popularność

Znaczenie imienia Bibianna

Bibianna pochodzi od łacińskiego słowa Vivius, które miało oznaczać po prostu przynależność do tego rodu. Nazwa rodu łączy się z łacińskim przymiotnikiem vivus, oznaczającego “żwawy”. Choć w Polsce jest mało znane, to imię używane było już w starożytności. Doczekało się również swoich odpowiedników, np. w języku angielskim odpowiednikiem jest Vivienne, we francuskim Viviane, a w hiszpańskim będzie to Viviana. Ciekawe, że polski Bibianna ma zaledwie podobieństwo fonetyczne.

Bibianna (a szczególnie jej odpowiedniki) znane są i praktykowane w wielu krajach na świecie, czego dowodem są kobiety sukcesu o tym imieniu, np.:

  • Vivienne Westwood – znana i ceniona projektantka
  • Vivien Leigh – brytyjska aktorka
  • Bibianna Moraczewska – polska pisarka
  • Bibiana Steinhaus – niemiecka sędzini

Bibianny z charakteru są zazwyczaj energiczne, towarzyskie, a jednocześnie niezwykle odpowiedzialne, dlatego też sprawdzą się w zawodach o wysokiej randze społecznej.

Sprawdź: To imię dla dziewczynki błyskawicznie zyskuje popularność. Jest niezwykle eleganckie i klasyczne

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo