Więcej osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Prezydent podpisał nowelizację. Kto zyska dzięki nowym przepisom?

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod specjalną nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe przepisy uchylają wygasający charakter tych świadczeń. Istotnie zmieniają się zasady ich przyznawania, dzięki czemu skorzysta znacznie więcej osób. Komu przysługują wcześniejsze emerytury? Od kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?

Komu przysługują emerytury pomostowe?

W czerwcu tego roku rząd podpisał specjalne porozumienie z NSZZ Solidarność w sprawach dotyczących sfery zatrudnienia. Dokument dotyczył m.in. kwestii emerytur pomostowych, które w dotychczasowej formule miały charakter wygasający. Wszystko ze względu na ograniczenia wiekowe. Podpisana 16 sierpnia nowelizacja ustawy to rezultat tych rozmów i wywiązanie się z porozumienia.

Najważniejsze zmiany dotyczą zasad przyznawania emerytur pomostowych. Nowe przepisy zdecydowanie rozszerzają grupę uprawnionych i pozwalają na skorzystanie ze świadczenia również młodszym osobom. Przypomnijmy, że emerytury pomostowe (czyli wcześniejsze świadczenia emerytalne) wypłacane są przez ZUS osobom, które:

  • nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ale mają ukończone co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn,
  • wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat (praca negatywnie odbijająca się na zdrowiu, np. prace górnicze, hutnicze, na statkach lub platformach wiertniczych, chemicy, pracownicy energetyki etc.),
  • mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Emerytura pomostowa wypłacana jest do momentu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Dotychczas świadczenie mogło zostać przyznane wyłącznie tym osobom, które pracę w szczególnych warunkach wykonywały przed 1 stycznia 1999 r. Podpisana właśnie nowelizacja likwiduje ten warunek, co oznacza, że mogą skorzystać także młodsze osoby. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2024.

Zobacz: Emerytury stażowe 2023 – najnowsze informacje! Rząd negocjuje konkretne warunki. Kto ma szansę na wcześniejsze świadczenie?

Ile wynoszą obecnie wcześniejsze emerytury?

Jak informuje ZUS, średnia wysokość emerytury pomostowej wynosi aktualnie 3814,97 zł. Z kolei najniższa możliwa kwota jest równa minimalnej emeryturze i wynosi 1 588,44 zł.

Sprawdź też:

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general