Brak tych 5 odruchów u noworodka wymaga konsultacji z lekarzem!

Odruchy u noworodka to tzw. odruchy pierwotne, czyli fizjologiczne reakcje na bodźce, których obecność lub brak może świadczyć o nieprawidłowym rozwoju niemowlęcia. Są to reakcje automatyczne, które sprawdzane są przez pediatrę zaraz po porodzie i stanowią podstawę do rozwoju późniejszych odruchów, tzw. odruchów posturalnych. Cechą charakterystyczną wszystkich odruchów u noworodka jest to, że każdy charakteryzuje się określoną długością trwania. Zwykle odruchy pierwotne zanikają po pierwszych miesiącach życia, a niewygaszone w odpowiednim czasie powodują poważne konsekwencje w późniejszym funkcjonowaniu dziecka. Do odruchów pierwotnych zalicza się m.in. odruch Moro, Babińskiego, odruch ssania, szukania czy odruch chwytny, zwany inaczej odruchem Palmara.

Odruch Moro u noworodka

Odruch Moro, czyli odruch obejmowania, jest chyba najbardziej znanym odruchem, występującym u noworodków. Zwykle pojawia się już w 11 tygodniu ciąży, a zanika w okolicach 3 miesiąca po porodzie. Odruch Moro jest to inaczej reakcja dziecka wywołana uwolnieniem adrenaliny oraz kortyzolu, czyli hormonów stresu w odpowiedzi na niespodziewany, intensywny bodziec. Te same hormony towarzyszą dorosłemu w sytuacjach grozy np. podczas walki lub ucieczki.

U noworodków odruch Moro powinien się pojawić po szybkim pociągnięciu kocyka, zmianie pozycji głowy dziecka lub innym gwałtownym ruchu. Noworodki wówczas zaczynają wykonywać całą serię ruchów, takich jak odwodzenie i prostowanie ramion, otwarcie dłoni oraz przekręcenie główki, a towarzyszy im przyspieszona akcja serca, szybszy oddech, a także nagły wzrost ciśnienia krwi. Odruch Moro u noworodka powinien wygasić się po od 2 do 4 miesiącach życia, co jest bardzo ważne, ponieważ niewygaszony powoduje w późniejszym czasie opisaną powyżej reakcję organizmu na każdy nagły i intensywny bodziec.

U dzieci, u których odruch Moro całkowicie nie wygasł, w przyszłości występują takie zaburzenia, jak obawa przed niespodziewanym dotykiem, problemy z postrzeganiem, nieskoordynowane ruchy, liczne alergie, problemy z opanowaniem emocji, silna nadwrażliwość np. na dźwięki, niska odporność, a także problemy ze wzrokiem i choroba lokomocyjna. Brak odruchu Moro u noworodka może wskazywać na uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz też:

Odruch chwytny noworodka

Odruch chwytny u noworodka, inaczej odruch Palmara, to nic innego jak fizjologiczny odruch niemowlęcia, polegający na bardzo silnym zaciskaniu palców rąk noworodka i przywiedzeniu kciuka w reakcji na dotknięcie strony dłoniowej. Co ważne, odruch chwytny dotyczy również palców u stóp, które również zaciskają się w efekcie dotknięcia stopy dziecka.

Odruch ten zanika w górnych kończynach w okolicach 4 miesiąca życia, a w dolnych po około roku od urodzenia. Jest to bardzo prosty odruch w sprawdzeniu i zwykle przejawia się podczas pierwszego badania przez pediatrę po porodzie. Po 4 lub 5 miesiącach życia odruch ten powinien rozwinąć się na tyle, by dziecko mogło utrzymać zabawkę pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem (w tzw. chwycie pestkowym).

Co bardzo istotne, niewygaszony odruch chwytny u noworodka może budzić szereg konsekwencji. Przewlekły odruch Palmara skutkuje nieprawidłowym wykształceniem się koordynacji motoryki małej, trudnościami w rozwoju mowy, trudnościami w pisaniu (a także mówieniu w trakcie pisania) oraz zbyt silnym zaciskaniu palców na drobnych przedmiotach, np. na ołówku lub długopisie.

Silny odruch ssania u noworodka

Odruch ssania to kolejny fizjologiczny odruch dziecka, który pojawia się w okolicach 34. tygodnia ciąży. Polega on na bardzo energicznym ssaniu palca lub brodawki sutkowej przez dziecko. Odruch ten jest bardzo silnie związany z odruchem szukania oraz połykania. Jego obecność można sprawdzić już poprzez przyłożenie w okolicy policzka lub kącika ust noworodka palca – dziecko natychmiast odwraca głowę w tym kierunku oraz mocno ssie palec. Automatyczny odruch ssania trwa do 4 miesiąca życia – po tym czasie dziecko ssie już tylko w chwilach, kiedy ma na to ochotę. Cała ta grupa odruchów – ssania, szukania oraz połykania przygotowuje dziecko do samodzielnego jedzenia.

Odruch Babińskiego u noworodka

Odruch Babińskiego to kolejny fizjologiczny odruch, który swoją nazwą nic nie mówi zainteresowanym. Odruch ten wziął swoją nazwę od nazwiska jego odkrywcy, francuskiego neurologa Józefa Babińskiego. W 1896 roku naukowiec ten odkrył, iż po delikatnym pociągnięciu palcem po podeszwie stopy noworodka od pięty w kierunku palców, niemowlę najpierw napręża palce, a potem wykrzywia stopę do środka. Odruch ten występuje u niemowląt do około 7 miesiąca życia i po tym czasie zostaje zastąpiony przez odruch podeszwowy, czyli zwijanie palców w odpowiedzi na podrażnienie stopy dziecka. Odruch Babińskiego u noworodka jest efektem nierozwinięcia się jeszcze w pełni układu nerwowego.

Odruch chodzenia u noworodka

Odruch chodzenia pojawia się u noworodka już około 4 dnia po porodzie, a zanika między czwartym a szóstym tygodniem życia. Jego występowanie pediatra sprawdzi podczas rutynowego badania dziecka w pierwszych tygodniach życia. Lekarz przytrzyma dziecko tak, by jego stópki dotykały ziemi. Wówczas niemowlę zacznie wyciągać i chować stopy zupełnie tak, jakby maszerował. I choć odruch chodzenia u noworodka rozczula wielu rodziców, nie próbujcie sprawdzać go samodzielnie w domu. Nieodpowiedni uchwyt dziecka może spowodować uraz kręgosłupa.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

 

Dodaj komentarz

Zdrowie noworodka

Zabieg Credego

Tuż po przyjściu na świat, maluszek poddawany jest serii pomiarów i oceny, które mają wykazać w jakim jest stanie i czy wszystko jest w porządku. Jednocześnie wykonywane są zabiegi, które...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Dodatki do sukni ślubnej

Dodatki do sukni ślubnej Dodatki do sukni ślubnej są nie mniej ważne niż sama sukienka. Dlaczego? To od nich zależy, jak będzie wyglądała ostateczna stylizacja ślubna. Wyobraź sobie długą koronkową...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general