14 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 14 tydzień życia dziecka?
14 tydzień życia dziecka upływa na intensywnym ćwiczeniu przede wszystkim koordynacji ruchowej. Maluch jest coraz bardziej aktywny i świadomy swoich działań. Z każdym dniem zdobywa nowe umiejętności. To także moment, w którym dziecko zaczyna reagować na swoje imię, a komunikacja z nim jest coraz bardziej owocna. Wielu rodziców właśnie na ten okres życia planuje różnego rodzaju podróże lub pierwsze wspólne wakacje: niemowlę jest już odporniejsze na zmieniające się bodźce i pozostaje stosunkowo mało kłopotliwe: jeszcze nie chodzi, z reguły mniej grymasi, a jego dieta wciąż oparta jest na mleku.
14 tydzień życia dziecka – rozwój
W czternastym tygodniu życia zaobserwować można intensywny rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny niemowlęcia. Z każdym dniem jest ono coraz bardziej samodzielne, co przejawia się chociażby w nieustannym zdobywaniu i testowaniu nowych umiejętności. Na tym etapie malec swobodnie podnosi główkę w pozycji na brzuchu. Może także więcej czasu spędzać w nosidle lub chuście w pozycji spionizowanej, ponieważ mięśnie jego karku są już odpowiednio silne. Poza tym u czternastotygodniowego dziecka dostrzegalne staje się coraz częstsze i entuzjastyczne naprzemienne poruszanie nogami i rękami.
Ma ono również opanowaną technikę chwytania różnych przedmiotów i intensywnie trenuje koordynację na linii: oko-ręka, próbując wkładać trzymane zabawki do buzi. Angażuje w swoje działanie coraz więcej siły: chętnie wymachuje przedmiotami znajdującymi się w rączce i z zainteresowaniem ogląda obiekty w zasięgu wzroku, czyli w granicach pomiędzy 30 a 100 cm od twarzy.
Czternastotygodniowe dziecko potrafi rozpoznawać swoje zabawki i wyróżniać spośród nich te ulubione. Co ciekawe, takie podejście dotyczy nie tylko przedmiotów. W tym czasie zaobserwować można bowiem pierwsze sympatie i antypatie niemowlęcia względem ludzi. Może reagować radością albo – przeciwnie – niezadowoleniem i płaczem, a nawet lękiem na pojawianie się niektórych osób oraz nieznajomych. Kiedy się wystraszy, nie powinno zostawać samo. Potrzebuje przytulenia i uspokojenia, które dają mu tak ważne na tym etapie poczucie bezpieczeństwa.
Gdy mija 14 tydzień życia dziecka, maluszek coraz śmielej i częściej wyraża emocje. Nie tylko płacze i krzyczy, gdy chce przywołać rodzica, ale także marudzi i stęka w przypadku głodu, wesoło gaworzy, gdy przebudzi się w dobrym nastroju oraz jęczy, gdy ma mokrą pieluszkę. Dość charakterystyczne dla wielu dzieci jest również puszczanie baniek ze śliny w momentach rozbawienia. Dziecko sporo czerpie od rodzica w kwestii nastroju, dlatego warto przekazywać mu pozytywne emocje. Łagodny głos, uśmiech i dodawanie odwagi w nowych sytuacjach bardzo pomagają. Poleca się również dużo „rozmawiać” z dzieckiem: nie tylko mówić do niemowlęcia, ale również naśladować wydawane przez nie dźwięki oraz zachęcać do powtarzania mimiki oraz odgłosów dorosłych i otoczenia.
14 tygodniowe dziecko
Czternastotygodniowe dziecko rozwija się bardzo intensywnie, dlatego ważną rolę na tym etapie pełni fizyczna i intelektualna stymulacja, wspierająca zdobywanie nowych umiejętności. Przede wszystkim dobrym pomysłem jest częste zmienianie pozycji niemowlęcia: przewracanie z pleców na brzuch i na boki, sadzanie w foteliku, na kolanach, noszenie na rękach. Ćwiczenia, które można wykonywać na tym etapie to:
- kładzenie dziecka na brzuchu, a następnie zachęcanie go do unoszenia główki, na przykład poprzez podnoszenie zabawki,
- zabawa palcami niemowlęcia – zginanie ich w pięść i prostowanie. Można też pokazywać mu ten ruch na własnej dłoni i zachęcać do powtarzania,
- podsuwanie zabawek o różnych kształtach i fakturze, a następnie zachęcanie do ich chwytania.
W czternastym tygodniu życia sprawdzają się wszystkie zabawki, które wspierają zdolności manualne: trzymanie, przekładanie z rączki do rączki i skupianie uwagi. Poza tym pod uwagę warto wziąć gryzaki przeznaczone do bezpiecznego treningu koordynacji oko-ręka, duże grzechotki nadające się do łapania oburącz i upuszczania oraz rzeczy z dźwiękiem i światełkami, za pomocą których ćwiczyć można uwagę.
Na tym etapie, w stosunku do tygodni poprzednich, można zauważyć również, że niemowlę wykorzystuje coraz bogatszy zasób dźwięków do komunikowania o swoich uczuciach. Zaczyna także gestykulować, podpatrując w tym względzie rodziców. Właśnie dlatego tak cenna jest każda wspólna minuta. Dzięki spędzanym razem chwilom dziecko będzie się szybciej rozwijać, a jednocześnie więź emocjonalna zostanie pogłębiona. Z czasem niemowlę zaczyna okazywać radość, gdy rodzic pojawia się w zasięgu jego wzroku oraz smucić, gdy wyjdzie z pokoju.
W czternastym tygodniu życia dziecka sukcesem kończą się próby wołania go po imieniu. Jeśli zrobisz to, stojąc poza jego polem widzenia, malec najprawdopodobniej odwróci głowę, podążając za źródłem głosu. Coraz więcej też gaworzy, także w samotności, i po swojemu wtrąca się w rozmowy domowników.
W tym czasie bardzo ważna jest również swoboda ruchów. Przewracanie się z boku na bok, unoszenie głowy, wierzganie nóżkami i poruszanie rączkami to świetna zabawa, ale i spory wysiłek stymulujący rozwój. Kupując ubranka, warto mieć to na uwadze i zatroszczyć się, aby były odrobinę za luźne. Jeśli rozmiar 68 jest w sam raz, lepiej wybrać 74, nie zważając na to, że być może nie będzie idealnie dopasowany. Wygoda jest w tym przypadku istotniejsza. Podczas zabawy i spacerów poleca się zatroszczyć o dobry widok na otoczenie: malec wiele uczy się przez obserwację.
14 tydzień życia dziecka to czas, gdy u wielu dzieci na głowie znajduje się całkiem okazała już czuprynka. Do jej mycia można wybierać szampon dla niemowląt zamiast mydła. Niestety, wcale nierzadko malucha dotyczą także trudności w postaci pieluszkowego zapalenia skóry. Oczywiście, dolegliwość ta pojawić się może i wcześniej, i później. Jeśli wysypka jest lekka, a skóra nieznacznie zaczerwieniona, wystarczy standardowa pielęgnacja. Ból i świąd ukoić można specjalną maścią i częstą zmianą pieluszek. Jeśli jest taka możliwość, pozostawianie gołej pupy przyspieszy gojenie. W przypadku postaci cięższej, której towarzyszą liczne wypryski, a nawet krwawiące nadżerki, koniecznie należy odwiedzić lekarza. Specjalista pomoże także w sytuacji, gdy stan zapalny obejmie dużą powierzchnię skóry: poza pupą na przykład uda, lub kiedy standardowa pielęgnacja nie daje należytych efektów. W takich przypadkach konieczna może być kuracja antybiotykowa.
14 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
Na czternasty tydzień życia dziecka przypada także początek ważnego skoku rozwojowego. Ten etap trwa zwykle przez kolejny miesiąc, a kluczowa jest dla niego praca nad kojarzeniem faktów. Niemowlęta zaczynają zauważać, że konkretne wydarzenia i zachowania powodują wystąpienie określonych rezultatów. Coraz lepsze rozumienie zależności przyczynowo-skutkowych leży u podstaw pierwszych eksperymentów. Dzieci zaczynają działać, aby sprawdzić, co się wydarzy. Próbują też różnych zachowań, aby spowodować u innych osób pożądane reakcje.
Łatwo zauważyć też, że komunikacja między niemowlęciem i jego otoczeniem z tygodnia na tydzień staje się coraz jaśniejsza – maluch zaczyna reagować na własne imię, nawet gdy nie jest wypowiadane bezpośrednio do niego. Wyraża także nudę lub zniecierpliwienie.
14 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?
Czternasty tydzień życia dziecka rozpoczyna czwarty miesiąc.
14 tygodniowe dziecko – waga
Optymalna waga czternastotygodniowego dziecka określona jest normami. Z reguły to pomiędzy 5,5 a 8 kilogramów dla dziewczynek i o pół kilograma więcej w przypadku chłopców. Wszystko zależy jednak od tego, ile ważył maluch po urodzeniu. Średnio w pierwszych trzech miesiącach powinien przybierać na masie 26-31 gramów na dobę, a od czternastego tygodnia – 17-18 gramów na dobę.
Fałdki na szyi i pyzate policzki są prawidłowym objawem. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy dziecko nie ma nadwagi, sprawdzaj rozwój na siatkach centylowych. Nie trzeba ważyć go codziennie. Gdy je w swoim tempie, wystarczy skontrolować to raz na tydzień. Jeśli przyrost jest równomierny, wszystko jest w porządku.
14 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść 14 tygodniowe niemowlę?
Zgodnie ze schematami żywienia niemowląt, jeśli czternastotygodniowe dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, jeść powinno przynajmniej sześć razy dziennie, spożywając za każdym razem około 120-140 ml. Trzeba jednak pamiętać, że na tym etapie niemowlę jest w stanie samodzielnie regulować swoje potrzeby żywieniowe, jeśli więc jego waga przyrasta prawidłowo, nie należy zmuszać go do jedzenia, gdy nie ma na to ochoty. Dobowa ilość pokarmu jest podobna jak jeszcze tydzień wcześniej, a zatem – nawet, gdy malec karmiony jest na żądanie – nie ma powodu zwiększać dawki i przekarmiać go. Jeśli natomiast potrzebuje jeść w nocy, nocne karmienia trzeba kontynuować. Czas na rezygnację z nich przyjdzie kilka miesięcy później.
Na tym etapie życia zauważyć można nie tylko unormowanie apetytu, ale także coraz większe zainteresowanie dziecka otaczającym światem, nawet w trakcie posiłku. Niemowlę coraz częściej przerywa ssanie, kiedy zainteresuje się wydarzeniami wokół. Gdy nadal odczuwa głód, szybko powraca do jedzenia. W przypadku malca karmionego mlekiem mamy spostrzec można, że nie szuka piersi na oślep podczas przygotowań, ale świadomie zwraca głowę w jej kierunku już na samym początku. Podczas karmienia może także dotykać biustu, włosów matki, swoich lub matczynych rąk. Gdy zaspokoi pierwszy głód, dziecko najczęściej samo przerywa ssanie, szczególnie, kiedy w jego polu widzenia znajdzie się kolorowa zabawka lub interesujący obiekt. Jeśli nadal będzie chciało jeść, samodzielnie lub lekko zachęcone powróci do ssania.
Ile śpi 14 tygodniowe niemowlę?
Przeciętne czternastotygodniowe niemowlę przesypia około 12 – 16 godzin w ciągu doby. W ten czas są już wliczone drzemki. Trzeba jednak mieć świadomość, że przez pierwsze dwanaście miesięcy życia dzieci śpią bardzo różnie, więc ten optymalny czas jest dość szeroki. Spora rozbieżność jest też widoczna w literaturze, a opracowane na podstawie badań zalecenia są z reguły niższe niż „normy”. Jeśli twoje dziecko śpi mniej, a rozwija się prawidłowo, nie ma powodu do zmartwień.
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Rozwój dziecka tydzień po tygodniu
- 14 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 14 tydzień życia dziecka?
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem