17 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 17 tydzień życia dziecka?

Co potrafi 17 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda 17 tydzień życia dziecka? Co widzi 17 tygodniowe dziecko? Ile śpi 17 tygodniowe niemowlę? Jak się bawić z 17 tygodniowym niemowlakiem? 17 tydzień życia dziecka który to miesiąc? Ile waży 17 tygodniowe dziecko? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym artykule.

17 tydzień życia dziecka – rozwój

W siedemnastym tygodniu twoje dziecko wkracza już w swój piąty miesiąc życia! Czas leci nieubłaganie, a maleńki noworodek zmienia się w coraz bardziej samodzielne niemowlę, które z każdym dniem zaskakuje nowymi umiejętnościami i z fascynacją obserwuje otaczający je świat.

17 tygodniowe niemowlę – co potrafi?

  • często gaworzy i co ciekawe, nie używa już jedynie pojedynczych samogłosek i spółgłosek. Zbija litery w jedną całość, tworząc takie dźwięki jak na przykład „la”, „ba”, „ta”, „ghee” lub „ma”
  • gdy jest zdenerwowane stosuje ruchy samouspokajające, takie jak na przykład ssanie kciuka czy wkładanie całej piątki do buzi, co stanowi kolejny, bardzo ważny etap w jego rozwoju emocjonalnym
  • nawiązuje z rodzicami coraz pełniejszy i bardziej świadomy kontakt uczuciowy
  • potrafi odróżnić osoby dobrze znane od tych, które widzi po raz pierwszy – na widok domowników uśmiecha się i ekscytuje, podczas gdy w zderzeniu z twarzami obcych osób zaczyna wpatrywać się w nie badawczo
  • podczas leżenia na brzuchu potrafi sprawnie oprzeć się na przedramionach i w ten sposób podnieść nie tylko główkę, ale również klatkę piersiową
  • wie jak zmieniać pozycję i przewracać się z jednego boku na drugi
  • wciąż uczy się przewracać z plecków na brzuszek i odwrotnie
  • coraz częściej przyciąga głowę do klatki piersiowej w celu osiągnięcia pozycji siedzącej, jednak na udaną próbę jest jeszcze za wcześnie

Jak wspierać rozwój niemowlaka na początku piątego miesiąca jego życia?

Dziecko najlepiej i najbezpieczniej czuje się w towarzystwie rodziców, jednak bardzo ważne jest, aby zapewnić mu również kontakt z innymi ludźmi, ponieważ dzięki temu będzie miało dostęp do nowych bodźców wspierających jego rozwój intelektualny. Podczas uczestnictwa w kontaktach społecznych niemowlę może obserwować zróżnicowane zachowania dorosłych, a także różne sytuacje, do których stara się dopasować swoje indywidualne reakcje. Powszechne jest stwierdzenie, że maluchy pozbawione możliwości przebywania wśród starszych dzieci i dorosłych znacznie gorzej się rozwijają.

Małe dzieci są szalenie ciekawe świata, a przez to narażone na nadmiar przeżyć i bodźców, co może stanowić powód trudności z zasypianiem, wielu niespokojnych nocy, częstego popłakiwania czy nieustannego marudzenia. Takie zachowania są dość naturalne i stanowią dla niemowlaka sposób na odreagowanie nadmiaru wrażeń, których doznał w minionym dniu. Dlatego postaraj się dać dziecku trochę przestrzeni, która w ciągu dnia pozwoli mu się wyciszyć i ograniczyć ilość dostarczanych bodźców. Nie zabieraj go na zakupy do zatłoczonych i głośnych supermarketów i innych miejsc, które dla niemowlaka mogą skończyć się uczuciem stresu i niepokoju. Niemowlę, do którego dociera zbyt wiele dźwięków, obrazów i zapachów może stać się nerwowe i niespokojne.

17 tydzień życia dziecka – jak bawić się z siedemnastotygodniowym dzieckiem?

Dziecko, które wkracza w swój piąty miesiąc życia coraz lepiej potrafi wyrażać siebie i swoje emocje podczas zabawy. Na przykład energiczne i gwałtowne potrząsanie zabawką może wyrażać takie uczucia jak radość, frustracja, złość, podniecenie lub rozdrażnienie. Bawiąc się ze swoim maluchem, staraj się podążać za tym, co robi i włączaj się w te aktywności. Jak to zrobić? Jeśli na przykład twoje dziecko wpatruje się w swoje stopy, połaskocz je w pięty, a kiedy zaczyna gaworzyć, odpowiedz mu podobnym „guganiem”.

Jakie zabawki spodobają się siedemnastotygodniowemu dziecku?

Podpowiadamy jakie zabawki będą najbardziej interesujące dla Twojego 17 tygodniowego dziecka.

  • miękki gryzak
  • piłeczka z dzwonkiem w środku
  • grzechotka
  • mata edukacyjna
  • kolorowa książeczka ze sztywnymi kartkami i prostymi grafikami
  • szeleszcząca kostka sensoryczna

Dziecko w siedemnastym tygodniu życia – co może niepokoić?

Sucha skóra

Jeśli twoje niemowlę boryka się ze stale przesuszoną skórą, do jego pielęgnacji warto włączyć emolienty, czyli silnie nawilżające substancje. Najlepiej dodać je do wody podczas kąpieli – świetnie sprawdzi się w tym celu specjalnie dedykowany płyn lub oliwka. Pamiętaj, aby podczas takiej kąpieli nie stosować mydła, ponieważ może ono posiadać właściwości silnie wysuszające. Jeśli skóra dziecka nadal będzie sucha, zastosuj kremy nawilżające, a na przesuszone miejsca nakładaj je nawet kilka razy dziennie.

Katar

Katar może pojawić się po długim spacerze lub w wyniku zbyt silnego przeciągu w domu. Stanowi on dla malucha ogromny dyskomfort, ponieważ szalenie utrudnia tak podstawowe czynności jak zasypianie czy ssanie piersi. Dlatego tak ważne jest umiejętne udrażnianie noska. Jak to zrobić?

  • do każdej dziurki nosa zaaplikuj specjalne kropelki roztworu soli fizjologicznej, których rolą jest rozpuszczenie znajdującej się tam wydzieliny. Następnie ułóż dziecko na brzuchu i odczekaj aż rozrzedzona wydzielina zacznie wyciekać.
  • po zaaplikowaniu kropelek warto też nosić dziecko na rękach z twarzą lekko zwróconą ku podłodze – taka pozycja ułatwi wyciekanie rozrzedzonej wydzieliny
  • jeśli mimo to nosek wciąż będzie zatkany katarem, użyj aspiratora lub specjalnej gruszki z krótką końcówką; pamiętaj jednak, aby nie wpychać jej głęboko do dziurki – przystaw ją jedynie do zewnętrznej części nosa
  • w procesie rozrzedzania wydzieliny pomocny może być także nebulizator, czyli urządzenie, które służy do rozpraszania w powietrzu różnych substancji – w tym przypadku może to być roztwór soli morskiej.

Uderzanie głową o ścianę

Wbrew powszechnie panującym mitom uderzanie główką o ścianę nie jest symptomem nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Znacznie częściej jest to oznaką złego humoru, zaniepokojenia, senności lub bólu. Taka jednostajna i powtarzająca się czynność działa uspokajająco na dziecko. Nawyk ten zwykle mija z wiekiem, jednak już teraz warto wesprzeć niemowlę i wyeliminować uderzanie w ścianę. Jak to zrobić?

Postaraj się zapewnić swojemu bobasowi dużo bliskości o charakterze fizycznym i spokojny, ustabilizowany tryb życia. Jeśli jednak stwierdzisz, że dziecko uderza główką o ścianę w tak intensywny sposób, że stwarza to dla niego zagrożenie, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ w takim przypadku konieczna może okazać się wizyta u neurologa lub psychologa.

17 tygodniowe dziecko – szczepienia

Powszechnie obowiązujący kalendarz szczepień wskazuje, że po czwartym miesiącu życia dziecka należy wykonać szczepienia obowiązkowe, takie jak:

  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
  • szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib)
  • szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa)
  • szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV)
  • szczepienie przeciwko pneumokokom

Dodatkowo, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca również wykonanie szczepień nieobowiązkowych, takich jak:

Co zabrać ze sobą na wizytę szczepienną?

Udając się z dzieckiem na szczepienie warto zabrać ze sobą takie przedmioty jak:

  • książeczka zdrowia dziecka
  • pieluszka flanelowa lub podkład służący do przewijania, które przydadzą się do tego, aby nie kłaść malucha bezpośrednio na zimnej wadze lub blacie, a także, aby na wszelki wypadek podłożyć mu ją pod pupę podczas badania
  • jednorazowa pieluszka na zmianę
  • chusteczki nawilżane dla dzieci
  • ubranie na zmianę
  • pieniądze – w niektórych przychodniach nie można jeszcze płacić przy użyciu karty, a pieniądze mogą okazać się potrzebne, w przypadku, w którym zdecydujesz się na zastosowanie płatnego szczepienia u dziecka

Czym różnią się płatne szczepienia obowiązkowe od bezpłatnych?

  • bezpłatne szczepienia wiążą się z zastosowaniem czterech osobnych szczepionek, co dla dziecka oznacza cztery ukłucia igłą
  • płatne szczepienia 6w1 lub 5w1 umożliwiają podanie wszystkich wymaganych substancji za pomocą jednego ukłucia

17 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

17 tygodniowe niemowlę ma za sobą już trzy pierwsze skoki rozwojowe, które odbyły się:

Dzięki nim twoje dziecko właściwie z tygodnia na tydzień zyskało nowe cechy i umiejętności. Kolejny skok rozwojowy zbliża się wielkimi krokami i przewidziany jest na okres od osiemnastego do dwudziestego tygodnia życia dziecka.

17 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Siedemnasty tydzień stanowi przełom między czwartym i piątym miesiącem życia dziecka.

17 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Początek piątego miesiąca życia dziecka to etap, w którym przybiera ono na wadze średnio od 17 do 18 gramów na dobę i rośnie w tempie około 2 centymetrów miesięcznie. Ile wynoszą średnie pomiary w przypadku dziewczynki, a ile w przypadku chłopca w siedemnastym tygodniu życia?

Przeciętne wymiary pięciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 6,7 kg
  • wzrost: 64 cm

Przeciętne wymiary pięciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 7,2 kg
  • wzrost: 66 cm

Warto zauważyć, że podane wartości mają charakter statystyczny i informacyjny – można zastosować dla nich odchylenie na poziomie +/- 4 centymetrów oraz +/- 0,8 gramów. Jeśli zależy ci na bardziej szczegółowych pomiarach, zajrzyj do siatki centylowej, dzięki której będziesz mogła porównać jak twoje dziecko rozwija się na tle swoich rówieśników.

17 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Dziecko w piątym miesiącu życia zjada przeciętnie od pięciu do sześciu posiłków w ciągu doby, przy czym jedna porcja liczy około 150 ml mleka. Na tym etapie warto zacząć rozszerzyć dietę malucha i włączyć do niej dodatkowe komponenty, takie jak na przykład marchewka, ziemniaki czy dynia. Ich ilość w początkowym okresie nie powinna przekraczać jednej lub dwóch łyżeczek w ciągu dnia, ponieważ maluch musi najpierw zaznajomić się i przyzwyczaić do nowych smaków.

17 tydzień życia dziecka – jak widzi niemowlę w 17 tygodniu życia?

17 tygodniowe dziecko widzi już całkiem dobrze, jednak wciąż nieco niewyraźnie. Potrafi dostrzec małe przedmioty oraz te, które są oddalone nawet o kilka metrów. Potrafi rozpoznać znajome twarze, a także wyczuć, że widzi kogoś po raz pierwszy.

Ile śpi 17 tygodniowe niemowlę?

Dzieci przed szóstym miesiącem życia przesypiają kilkanaście godzin na dobę, wciąż nie zwracając uwagi na to czy jest dzień, czy noc. Budzą się w momentach, w których są głodne i oczekują karmienia na żądanie. W porach nocnych po podaniu mleka i zmianie pieluszki zwykle zasypiają ponownie. Większość snu siedemnastotygodniowego niemowlaka przypada na godziny nocne, a niewielka część na drzemki w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo