Nowy bon turystyczny? Nawet 1900 zł dofinansowania na wakacje! Wielki powrót wczasów pod gruszą

Parlament zdecydował o odmrożeniu zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. Po przywróceniu obowiązujących niegdyś przepisów pracownicy ponownie będą mogli się ubiegać o dofinansowanie do wakacyjnych wyjazdów, czyli tzw. wczasów pod gruszą. Być może w ten sposób rząd chce wynagrodzić obywatelom brak bonu turystycznego, który wygasł kilka miesięcy temu.

Wracają wczasy pod gruszą

Rząd zdecydował się na przywrócenie ZFŚS, czyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nowelizacja w tej sprawie nie weszła jeszcze oficjalnie w życie, ale została już przyjęta przez Sejm oraz Senat, teraz czeka już wyłącznie na podpis prezydenta.

Według nowych przepisów środki mają zostać odmrożone od 1 lipca 2023 r. Pracownicy ponownie będą mogli uzyskać dofinansowanie do wyjazdów wakacyjnych dla dzieci. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dotyczy przedsiębiorstw, które na dzień 1 stycznia zatrudniają co najmniej 50 osób na umowę o pracę na pełen etat. Mniejsze firmy (od 20 pracowników) mogą utworzyć taki fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Być może decyzja o odmrożeniu ZFŚS ma związek z brakiem bonu turystycznego. Dofinansowanie cieszyło się w ostatnich latach sporą popularnością, a po jego wygaśnięciu rodzice dopytywali, czy zostanie przywrócone. Rząd nie zdecydował się na ten krok prawdopodobnie ze względu na trudną sytuację budżetową.

Zobacz: Wystarczy wniosek, aby otrzymywać miesięcznie ponad 2000 zł. ZUS przyznaje specjalne świadczenie na rok

Wysokość wypłat z ZFŚS

Kwota wypłat z w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest ustalana na podstawie przepisów ustawy:

  1. Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.
  2. Wysokość odpisu podstawowego, o którym mowa w ust. 1, wynosi na jednego zatrudnionego, z zastrzeżeniem ust. 2a i 3, 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

W 2019 roku było to 1662,97 zł na każdego pracownika. W tym roku powinna ona wzrosnąć do 1914,34 zł. O dodatek będą mogli się ubiegać pracownicy, którzy korzystają z 14 dni urlopu wypoczynkowego.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo