Kiedy wypłaty 14. emerytury 2023? Pieniądze mają pojawić się w tych terminach

Sejm przyjął długo wyczekiwaną ustawę, która wprowadza 14. emeryturę na listę corocznych świadczeń na stałe. Według informacji udostępnionych przez ZUS seniorzy mają otrzymać pieniądze już wkrótce. Podobnie jak w poprzednich latach dodatkowe świadczenia będą wypłacane z emeryturami i rentami w standardowym terminie płatności. Kiedy wypłaty 14. emerytury 2023? Ile wyniesie 14. emerytura i kto ją otrzyma?

Kiedy wypłaty 14. emerytury 2023?

Wiadomo już, że w 2023 roku do emerytów również trafi dodatkowe czternaste świadczenie. Oficjalne rozporządzenie w sprawie terminu wypłat nie zostało jeszcze ogłoszone, ale rządzący zapewniają, że pieniądze będą wypłacane seniorom w okresie sierpnia i września. Najprawdopodobniej trafią do emerytów wraz z comiesięcznym świadczeniem w standardowym terminie płatności.

Zobacz też: Twoja emerytura może być większa o 200 zł! Tym seniorom należy się specjalny dodatek, wystarczy jeden wniosek

Ile wyniesie 14. emerytura i kto ją otrzyma?

Zgodnie z przyjętą ustawą wysokość 14. emerytury ma być równa emeryturze minimalnej po waloryzacji przeprowadzanej co roku w marcu. W 2023 wynosi ona 1588,44 zł brutto.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy emeryci otrzymają właśnie taką kwotę. Przede wszystkim wiadomo już, że świadczenie będzie podlegać opodatkowaniu i oskładkowaniu. Emeryci zapłacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9%) oraz (tylko osoby pobierające emeryturę w wysokości 2500 zł brutto) podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT 12%).

Pełną kwotę 14. emerytury otrzymają tylko seniorzy, których comiesięczne świadczenie jest niższe niż 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia tej sumy dodatek zostanie pomniejszony zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. Najniższa kwota możliwa do wypłacanie to według przepisów 50 zł brutto.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo