7600 zł dla wdowy lub wdowca. Długo wyczekiwane świadczenie czeka w Sejmie. Czy seniorzy mogą liczyć na dodatek?

Po śmierci współmałżonka sytuacja finansowa wielu seniorów staje się wyjątkowo skomplikowana. Brak drugiego źródła dochodu może oznaczać spore problemy z zaspokojeniem nawet podstawowych życiowych potrzeb takich jak zakup leków czy opłacenie rachunków. Obecnie prawo pozwala wdowom i wdowcom ubiegać się o rentę rodzinną. Niestety środki nie zawsze są wystarczające, dlatego w Sejmie pojawił się nowy projekt świadczenia. Czy ma szansę wejść w życie?

7600 złotych dla wdowy lub wdowca. Projekt świadczenia czeka w Sejmie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku śmierci bliskiej osoby, w tym współmałżonka, można ubiegać się w ZUS o przyznanie renty rodzinnej. Uprawnionym przyznawana jest część świadczenia (dokładnie 85% jeśli do renty uprawniona jest jedna osoba), którą pobierał zmarły małżonek. Niestety uzyskanie renty rodzinnej wiąże się z utratą własnego świadczenia i zgromadzonych przez lata składek w ZUS, dlatego aktualny system zdaniem wielu jest zupełnie niesprawiedliwy.

Renta rodzinna nie zawsze jednak rozwiązuje wszystkie problemy. Nawet jeśli zostanie przyznana, to przecież w momencie śmierci jednego z małżonków, domowy budżet traci jedno ze źródeł dochodu. Z tego powodu Lewica postanowiła złożyć w Sejmie specjalny projekt, który zakłada większe wsparcie w takich sytuacjach.

Pomysł polityków Lewicy zakłada, że w po śmierci bliskiej osoby wdowa lub wdowiec nie musieliby wybierać pomiędzy własnym świadczeniem a rentą rodzinną. Zamiast tego do wyboru byłyby dwie opcje:

  • 50% własnego świadczenia + renta rodzinna po zmarłym małżonku, lub
  • własne świadczenie w całości + 50% świadczenia zmarłego.

Wysokość przyznanych świadczeń w sumie nie mogłaby przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury, czyli – według aktualnych danych – 7600 zł miesięcznie.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny dla seniora daje sporo bonusów, w tym tańszy prąd. Komu przysługuje? Trzeba spełniać te kryteria

Czy długo wyczekiwane wsparcie dla seniorów wejdzie w życie?

Lewica wciąż stara się o przyspieszenie prac nad projektem, niestety po wielu miesiącach starań utknął on w komisjach sejmowych. Najpierw złożono go jako projekt poselski, a następnie jako projekt obywatelski, pod którym podpisało się aż 200 tys. osób. W obu przypadkach dokument nie doczekał się oficjalnego zajęcia przez Sejm oficjalnego stanowiska.

Pod koniec sierpnia odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu przed wyborami, a zatem pewne jest, że w tej kadencji posłowie już nie zajmą się projektem. Być może pomysł odżyje po wyborach i wówczas będzie miał większe szanse na wejście w życie.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo