Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna często jest jedynym sposobem na uchronienie się przed niechcianą ciążą. Tabletka dzień po często nazywana jest środkiem wczesnoporonnym, warto jednak wiedzieć, że jej celem nie jest przerwanie ciąży. Zadaniem tabletki dzień po jest niedopuszczenie do zapłodnienia, nie jest to środek prowadzący do poronienia.

 Antykoncepcji awaryjnej nie należy stosować jako środek antykoncepcyjny. Na co dzień warto stosować sprawdzoną metodę antykoncepcji, jak na przykład prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne. Tabletkę dzień po trzeba traktować jako wyjście awaryjne, gdy zawiodą inne środki zabezpieczające lub jeśli zastosuje się antykoncepcję w nieprawidłowy sposób. Pigułka dzień po dostępna jest w Polsce jedynie na receptę. Warto przed zażyciem pigułki dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Należy także przygotować się na możliwość wystąpienia skutków ubocznych, takich jak plamienia acykliczne, bóle głowy, biegunkę czy nudności. Co jeszcze warto wiedzieć? Więcej przydatnych informacji na temat antykoncepcji awaryjnej znajdziesz w kolejnych akapitach.

Kiedy ma zastosowanie tabletka dzień po?

Tabletkę dzień po można zażyć wówczas, gdy zastosowane środki antykoncepcyjne zawiodły lub zastosowano je w sposób nieprawidłowy. Oto kilka przykładów, gdy warto sięgnąć po antykoncepcję awaryjną:

  • nieprawidłowe zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • uszkodzenie lub zsunięcie prezerwatywy podczas stosunku,
  • współżycie w czasie dni płodnych bez zabezpieczenia,
  • uszkodzenie kapturka naszyjkowego,
  • oderwanie plastra antykoncepcyjnego.

Osoby, które decydują się na stosunek przerywany także mogą być narażone na niechcianą ciążę. Również pary, które stosują naturalne metody antykoncepcji takie jak kalendarzyk, mogą być narażone na niechcianą ciążę, szczególnie wówczas, gdy do stosunku dochodzi w dni płodne. Na co dzień warto stosować sprawdzone i wysoce skuteczne metody antykoncepcji, takie jak tabletki czy plastry antykoncepcyjne lub prezerwatywy. To tylko niektóre z dostępnych możliwości. Warto je przeanalizować i wraz z lekarzem ustalić, która z metod jest najlepsza. Dzięki antykoncepcji można uniknąć stresu związanego z obawami o zajście w niechcianą ciążę.


Zasada działania tabletek dzień po nie jest skomplikowana. Jej zadaniem jest uniemożliwić zapłodnienie. Substancje zawarte w pigułce powodują, iż owulacja zostaje zablokowana, co znacznie zmniejsza szanse na zapłodnienie. Kluczem do sukcesu jest to, aby szybko zażyć tabletkę dzień po, najlepiej do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego. Największą skuteczność tabletka dzień po wykazuje do 24 godzin po stosunku. Na skuteczność środków ma wpływ wiele czynników. Wśród nich warto wymienić liczbę zbliżeń bez odpowiedniego zabezpieczenia, płodność partnerów oraz faza cyklu miesiączkowego w którym mogło dojść do zapłodnienia. W Polsce można skorzystać z 2 dostępnych preparatów. Więcej informacji na temat dostępnych środków znajdziesz w kolejnych akapitach.

Dostępne tabletki w Polsce

Na polskim rynku dostępne są tabletki EllaOne czy Escapelle. Każdy z tych środków wykazuje się wysoką skutecznością w zapobieganiu niechcianej ciąży. Substancją aktywną zawartą w pierwszym z wymienionych środków jest octan uliprystalu. Jego zadaniem jest zahamowanie owulacji. Warto także wspomnieć, iż EllaOne powoduje także zmiany w endometrium utrudniając zagnieżdżenie się zarodka. Tabletkę należy zażyć do 120 godzin po stosunku. Warto jednak pamiętać, że największą skuteczność tabletki te wykazują przy zażyciu do 24 godzin po zbliżeniu.


Drugi środek, czyli Escpaelle także jest bardzo skuteczny. W tym przypadku substancja aktywna to lewonorgestrel. Środek ten, podobnie jak poprzedni, uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka powodując zmiany w endometrium. Substancja aktywna zawarta w Escapelle sprawia, że śluz staje się bardziej lepki, a więc plemnikom trudniej dotrzeć do miejsca docelowego. Tabletkę należy zażyć do 72 godzin po stosunku, a największą skuteczność wykazują w przypadku zażycia w ciągu 24 godzin od zbliżenia.


Bardzo cenną informacją jest to, iż receptę na antykoncepcję awaryjną może wypisać każdy lekarz, a nie tylko ginekolog. W przypadku, gdy lekarz odmawia wystawienia takiej recepty bez wskazania konkretnych przyczyn swojej decyzji, warto pamiętać o możliwości złożenia skargi u rzecznika praw pacjenta. Takie odmówienie wypisania recepty to decyzja, którą lekarz powinien zawrzeć w dokumentacji medycznej i to właśnie jest podstawą, dzięki której pacjentka może złożyć stosowną skargę. Receptę na tabletkę dzień po można otrzymać nie tylko podczas stacjonarnej wizyty u lekarza. Niektóre strony oferujące możliwość otrzymania recepty online także mają na swojej liście tabletki dzień po. Aby otrzymać taką receptę, należy podać podstawowe dane dotyczące stanu zdrowia, następnie lekarz analizuje je i decyduje, czy pacjentka może przyjąć antykoncepcję awaryjną bez szkody dla życia i zdrowia. Jeśli decyzja jest pozytywna, pacjentka otrzymuje kod do realizacji e recepty.

Tabletka dzień po – tylko na receptę

Antykoncepcja awaryjna może być dla wielu par ostatnią deską ratunku przed niechcianą ciążą. Należy korzystać z niej wówczas, gdy zabezpieczenie zawiodło lub zostało nieodpowiednio wykorzystane. Tabletka dzień po jest bardzo skuteczna, najlepiej zażyć ją jak najszybciej po odbyciu stosunku seksualnego. Przed zażyciem tabletki warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, należy także przygotować się na wystąpienie ewentualnych skutków ubocznych. W Polsce dostępne są dwa preparaty, można zakupić je po okazaniu recepty. Taką receptę może wypisać każdy lekarz, istnieje także możliwość otrzymania recepty online. Przeciwwskazaniami do zażycia środka antykoncepcji awaryjnej jest ciąża, nowotwory hormonozależne, problemy związane z krzepliwością krwi. Nietolerancja laktozy czy ryzyko ciąży pozamacicznej to kolejne przeciwwskazania do skorzystania z antykoncepcji awaryjnej. Na co dzień warto zadbać o skuteczną metodę zapobiegania ciąży, a możliwości jest naprawdę wiele. Warto je przeanalizować i razem z ginekologiem wybrać taką, która okaże się najlepsza.

Sprawdź dostępne konsultacje w przychodni online: https://www.twoje-zdrowie24.pl/sklep/

Dodaj komentarz

Antykoncepcja

Płyn preejakulacyjny a ciąża

Płyn preejakulacyjny to płyn, który wydobywa się z męskiego członka w chwili pobudzenia seksualnego jeszcze przed wytryskiem. W płynie preejakulacyjnym mogą być zawarte ruchliwe plemniki, w związku z czym, w...

Czytaj dalej →
Antykoncepcja, Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne i ich skutki uboczne

Doustna antykoncepcja hormonalna, czyli tabletki antykoncepcyjne mają szereg zalet. Wygoda ich stosowania jest z pewnością największą z nich. Kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, mogą w przystępny i łatwy...

Czytaj dalej →
Antykoncepcja, Tabletki antykoncepcyjne

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że zmienia się funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety. Zwłaszcza, gdy ich stosowanie trwało przez długi czas. Preparaty najnowszej generacji są skonstruowane tak, aby wywołać jak najmniej skutków...

Czytaj dalej →
Antykoncepcja

Długoterminowe metody antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna to jedna z metod zapobiegania ciąży, która jest najbardziej komfortowa. Istnieje wiele jej rodzajów, w tym antykoncepcja długoterminowa, która pozwala zmniejszyć ryzyko zajścia w niepożądaną ciążę niemal do...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo