To proste! 3 kroki, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z AZS

Liczba dzieci z alergią i atopią dramatycznie wzrasta. W Polsce na Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) choruje średnio dwoje na dziesięcioro dzieci. Wprawdzie choroba jest dziedziczna i uwarunkowana genetycznie, ale nie znaczy to, że nie możemy sobie z nią skutecznie radzić. By było to możliwe, musimy poznać mechanizm powstawania atopii oraz czynniki wywołujące AZS.

Co warto wiedzieć o skórze dzieci z AZS?

Skóra zdrowych dzieci ma inną budowę niż dorosłej. Różnica tkwi przede wszystkim w grubości warstwy rogowej naskórka, luźniejszym układzie komórek i braku jednej z warstw naskórka (tzw. jasnej ziarnistej). Jeszcze inaczej wygląda budowa naskórka w przypadku atopii. Komórki naskórka  u dzieci z AZS mają nieregularną budowę i są luźno ułożone. Cement międzykomórkowy nie wypełnia szczelnie przestrzeni miedzy komórkami, a płaszcz hydrolipidowy jest niekompletny. To wszystko sprawia, że naskórek zamiast stanowić nieprzenikalną barierę, niczym sito przepuszcza alergeny i substancje drażniące, które powodują stany zapalne. Z drugiej strony, jak mówią dermatolodzy “skóra nie trzyma wody”. Czasami wystarczy 2-3 godziny od nawilżenia, by znowu była całkowicie wysuszona.

Przyczyny występowania AZS

Przyczyny występowania AZS są bardzo złożone i nie do końca zbadane. Lekarze przede wszystkim wskazują na czynnik genetyczny. Najnowsze badania mówią, że osoby z atopowym zapaleniem skóry rodzą się z trochę innymi właściwościami naskórka niż pozostali. Są to zaburzenia bariery chroniącej naskórek – nie jest ona naturalnie chroniona tak, jak powinna. Co ciekawe, takie zaburzenie dotyka całej skóry osób cierpiących z powodu AZS, a nie tylko miejsc, gdzie pojawia się wysypka i świąd skóry atopowej.

Choć czynniki związane z dziedziczeniem są ważne, nie możemy zapominać również o innych aspektach wpływających na ryzyko wystąpienia atopii u dziecka czy dorosłego. Podatność na AZS w różnym stopniu warunkują takie czynniki, jak: alergeny wziewne i pokarmowe, czynniki drażniące, środowiskowe oraz psychogenne.

Poznaj: Najczęstsze przyczyny egzemy u dzieci

Pielęgnacja skóry dzieci z atopią

Osłabiona bariera ochronna skóry dzieci z AZS powoduje większe wchłanianie substancji ze środowiska zewnętrznego, a tym samym potęguje ryzyko uczuleń. W związku z tym skórę atopową nie tylko musimy nawilżać, ale też powinniśmy dbać o to, by stosowane przez nas preparaty nie zawierały potencjalnie uczulających substancji.

Powinniśmy wystrzegać się kosmetyków zawierających:

  • parabeny;
  • substancje zapachowe;
  • metyloizotiazolinon (MI);
  • formaldehyd i związki uwalniające formaldehyd ( bronopol, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea);
  • lanolinę;
  • metyloparabeny;
  • propoyloparabeny;
  • fenoksyetanol;
  • parafinę.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim ostatnia z nich, obecna w dużej ilości kosmetyków pielęgnacyjnych, parafina. Jest to substancja ropopochodna tworząca na skórze powłokę blokującą wchłanianie czynników zewnętrznych, ale też zaburzającą funkcjonowanie naskórka. Parafina sama w sobie nie posiada właściwości odżywczych. Przy dłuższym stosowaniu prowadzi do przesuszenia skóry i sprzyja namnażaniu się bakterii beztlenowych. Używając kosmetyków bazujących na tej substancji po pewnym czasie zauważymy zwiększoną produkcję sebum oraz powstawanie zaskórników.

3 kroki, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z AZS

Dbając o wrażliwą skórę dziecka z AZS należałoby sięgnąć po produkty kosmetyczne bogate w składniki, które powlekają wrażliwą skórę tworząc na jej powierzchni nawilżająco-natłuszczającą barierę ochronną. W bogatej ofercie kosmetyków dla dzieci z atopią warto zwrócić uwagę na linię Allergoff® atopy. Są to wyroby medyczne zalecane do kąpieli, natłuszczania i pielęgnacji skóry atopowej, bardzo suchej i wrażliwej oraz wspomagające terapię łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Linia składa się z barierowej emulsji do kąpieli, oliwki oraz kremu i stanowi pełną kuracją dla skóry ujętą w trzech krokach. Atutem wyrobów jest ich skład opracowany bez kompromisów, z najwyższą starannością i dbałością o poszczególne potrzeby skóry.

Żaden z wyrobów linii Allergoff® atopy nie zawiera parafiny, oleju mineralnego i wazeliny. Preparaty wchodzące w skład linii nie zawierają również substancji zapachowych, barwników, parabenów oraz substancji pochodzenia odzwierzęcego. W składzie kosmetyków znalazły się natomiast olejowy kompleks Omega Plus, mocznik, prebiotyki, DEFENSIL-PLUS.

Krok 1: Kąpiel i nawilżenie

Skóra atopowa dzieci i niemowląt jest szczególnie narażona na działanie związków powierzchniowo czynnych zawartych w wielu kosmetykach. W przypadku osób z AZS należy więc stosować kąpiele lecznicze, których zadaniem jest eliminacja suchości skóry, jak również odbudowa naturalnego płaszcza lipidowego naskórka. Barierowa emulsja do kąpieli leczniczych z linii linii Allergoff® Atopy dzięki zawartości substancji silnie nawilżających (takich jak mocznik, liczne oleje naturalne, w tym kompleks DEFENSIL®- PLUS) łagodzi uczucie suchości i świądu po kąpieli. Ochronne działanie wyrobu jest także związane z obecnością prebiotyku– (Biolin), który wspomaga rozwój prawidłowej flory bakteryjnej, ograniczając rozwój flory patogennej.

Emulsja wspiera naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.

Krok 2: Kąpiel i natłuszczanie

Przesuszona skóra atopowa swędzi, a w konsekwencji drapania powstają uszkodzenia, które łatwo ulegają nadkażeniom. Dlatego w pielęgnacji dzieci z AZS tak ważne jest natłuszczanie i nawilżanie naskórka. Barierowa Oliwka Allergoff® atopy jest bogata w naturalne oleje roślinne, w  tym olej sojowy, olej z ogórecznika, olej lniany, kompleks olejowy Omega Plus, które bogate są w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ( NNKT) silnie zmiękczające naskórek oraz wzmacniające lipidową barierę ochronną skóry. Olej lniany stanowi bogactwo kwasów Omega 3,6,9 i oprócz działania silnie regeneracyjnego, dzięki zawartości witaminy E ma działania przeciwutleniające.

Dzięki zawartości naturalnych olejów oliwka wzmacnia i uszczelnia lipidową barierę ochronną skóry

Krok 3: Nawilżanie i ochrona

O kondycję skóry atopowej należy dbać również po kąpieli. W wielu wypadkach nawet wielokrotnie w ciągu dnia powinniśmy sięgać po krem, który eliminuje suchość skóry i pomaga odbudować prawidłową warstwę lipidową naskórka. W tej roli doskonale sprawdzi się Allergoff® Atopy Powlekająco barierowy krem do ciała. Podobnie jak pozostałe wyroby Atopy zawiera kompleks olejowy DEFENSIL®-PLUS, który chroni i regeneruje uszkodzoną barierę skórną, działa przeciwzapalnie, zmniejsza pieczenie, wyraźnie poprawia kondycję skóry. Zawarte w kremie oleje roślinne mają bardzo szerokie działanie na skórę: zapobiegają utracie wody przez skórę, hamują proces starzenia się skóry, przywracają zakłóconą równowagę kwasowo-wodno-lipidową, nadają skórze kwaśne pH i wywierają wpływ na powstanie naturalnej mikroflorę skóry. Dodatkowym atutem kosmetyku jest to, jak szybko się wchłania. To szczególnie ważne w przypadku preparatu, który powinniśmy stosować nawet kilka razy dziennie!

Krem wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.

Czynnikami zaostrzającymi przebieg AZS są alergeny wziewne. Mamy małych alergików zainteresować może również Allergoff Spray, który obniża ilość alergenów w kurzu domowym. Preparat nie tylko skleja drobiny kurzu w nielotne cząstki, ale także neutralizuje alergeny. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu. Allergoff można zastosować na materac w łóżku, dywanik, pluszaki i tapicerowane meble, również fotele w samochodzie. Dzięki innowacyjnej mikrokapsułowanej formule Allergoff działa do 6 miesięcy. Najnowsze badania kliniczne potwierdziły, że zastosowany w domach pacjentów cierpiących na alergię znacząco zredukował nasilenie objawów i ilość stosowanych leków przeciwalergicznych.

Allergoff Spray obniża ryzyko rozwoju uczulenia lub zaostrzenia przebiegu choroby alergicznej. Wspomaga leczenie objawów choroby alergicznej i astmy oskrzelowej.

Więcej o preparatach na stronie www.allergoff.pl.

Produkty Allergoff są dostępne w aptekach i na stronie https://sklep.icbpharma.pl/.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką ALLERGOFF®

Zdjęcie główne: Depositphotos

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Jak nie złapać wilka?

Problemy z pęcherzem często dotykają kobiety. Nie jest trudno złapać jego infekcję, ale niestety trudno ją wyleczyć. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić? Zapalenie pęcherza Zapalenie pęcherza jest...

Czytaj dalej →
Choroby niemowląt

Ropiejące oczko u niemowlaka i noworodka

Ropiejące oczko u niemowlaka bywa bagatelizowane przez młodych rodziców. Wydaje się im, że to normalny, przejściowy stan i nie zdają sobie sprawy, że przyczyną może być infekcja bakteryjna, która wymaga...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Anemia u niemowlaka i starszych dzieci

Anemia u dzieci jest często występującym problemem. Jest objawem zmniejszonej ilości czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Zdarza się, że zostaje zauważona dosyć późno, ponieważ nie dawała niepokojących objawów. Zazwyczaj rozpoznawana jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Sepsa: przyczyny, objawy i leczenie posocznicy

Sepsa jest uogólnioną reakcją organizmu na zakażenie wywołane przez krążące we krwi bakterie, wirusy oraz grzyby. Szczególnie narażone na jej rozwinięcie są osoby z osłabionym układem immunologicznym. Leczenie sepsy polega...

Czytaj dalej →
Choroby niemowląt

Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Przepuklina pachwinowa to zazwyczaj wrodzona wada polegająca na przemieszczaniu się narządów wewnętrznych. W przeważającej liczbie przypadków przemieszczają się jelita, znacznie rzadziej problem dotyczy innych organów. Przepuklina pachwinowa wrodzona występuje znacznie...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Ftalany: czy są groźne?

Coraz częściej usłyszeć można o szkodliwości ftalanów. Mają one negatywnie wpływać na organizmy ludzi dorosłych, ale szczególnie groźne są dla małych dzieci. Czym dokładnie są ftalany? Gdzie się znajdują i...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Cytomegalia w ciąży i u dzieci: Objawy oraz leczenie

Cytomegalia to choroba wywoływana przez cytomegalowirus. Zalicza się ją do grona chorób wenerycznych. Często nie daje żadnych objawów, dlatego bywa diagnozowana dosyć późno. Jak więc ją rozpoznać? Jak wygląda leczenie?...

Czytaj dalej →
Choroby niemowląt

Alergia u niemowlaka

Twój maluszek ma zaledwie kilka tygodni, a już kilka razy męczył go katar i kaszel? A może powtarzają się nawracające problemy z zatwardzeniem i bólami brzuszka, którym towarzyszy wysypka? To...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general