Bulwersujące rekolekcje w Toruniu. Nagrania bulwersują: “Zamknij ryj, sz**to! Jesteś moim kundlem”

Szokujące nagrania z rekolekcji odbywających się w jednym z toruńskich kościołów wywołały prawdziwą burzę. Na filmach zarejestrowano kontrowersyjne przedstawienie, podczas którego młoda kobieta jest wyzywane, dręczona i popychana. Pozostali występujący zwracają się do niej, nie przebierając w słowach: “Zamknij ryj, sz**to! Ty nie jesteś człowiekiem, rozumiesz? Jesteś moim kundlem”. Internauci nie kryją oburzenia. Kto jest odpowiedzialny za rekolekcje w Toruniu? Jaki miały być ich cel?

Szokujące rekolekcje w Toruniu. Dziewczyna popychana i wyzywana przed ołtarzem

Uczestnicy rekolekcji, które odbyły się w ostatnich dniach w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Toruniu, byli na tyle zaskoczeni ich niestandardowym przebiegiem, że postanowili je zarejestrować na wideo. Na nagraniach z kościoła widać dość dziwne i niepokojące sceny z przedstawiania, w trakcie którego na ołtarzu odbywa się lincz na roznegliżowanej kobiecie. Występujący “na scenie” mężczyzna najpierw zdejmuje dziewczynie spodnie, przyciska ją do ziemi, szarpie, krzyczy i wyzywa: “Zamknij ryj, sz**to! Ty nie jesteś człowiekiem, rozumiesz? Jesteś moim kundlem”.

Jako pierwszy o skandalicznych nagraniach poinformował portal tylkotorun.pl. Jak informują dziennikarze, nagrania otrzymali bezpośrednio od młodzieży biorącej udział w wydarzeniu. Uczestnicy pokusili się także o komentarz w sprawie tego, co zobaczyli w kościele.

Patrzyliśmy na to najpierw trochę z rozbawieniem, a potem z zażenowaniem. W sumie to poszliśmy do kościoła, żeby nie iść na lekcje. To, co zostało nagrane to był chyba element rekolekcji, tak jakby coś, co miało nas poruszyć. Udało się…Komentarz uczestników rekolekcji, cytat za portalem tylkotorun.pl

Okazuje się, że organizatorem kontrowersyjnych rekolekcji był Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej. Brali w nich udział uczniowie toruńskich szkół ponadpodstawowych. Na profilu diecezji na Facebooku można przeczytać, że: “ich [rekolekcji – przypis red.] hasłem przewodnim będzie wezwanie WAKE UP (czyli obudź się) nawiązujące do słów Pana Jezusa, które skierował do umarłej córki Jaira (Mk 5, 35-43), aby ją wskrzesić”.

Zobacz: Minister Czarnek zapowiada odchudzanie podstawy programowej. Nawet 4-5 godzin tygodniowo mniej w planie

Ksiądz tłumaczy się z kontrowersyjnego wydarzenia

Sprawę szokujących rekolekcji postanowił nagłośnić również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zdaniem organizacji podczas wydarzenia mogło dojść do złamania prawa i dlatego do prokuratury ma trafić zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jak informuje Ośrodek, “polski kodeks karny zakazuje pokazywania dzieciom scen z użyciem przemocy, zwłaszcza nacechowanych elementami przemocy seksualnej”.

Na nagraniach widać i słychać, że młodzież początkowo śmieje się z tego, co ogląda, ale ostatecznie przyglądają się tym scenom raczej z niesmakiem. Część z nich wyszła z kościoła bardzo poruszona obejrzanym widowiskiem (zarejestrowane materiały można zobaczyć TUTAJ).

Do sprawy odniósł się także ks. Mariusz Piotr Wojnowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Toruńskiej. W rozmowie z dziennikarzami portalu tylkotorun.pl poinformował, że do prowadzenia rekolekcji została zaangażowana grupa ELO, spoza diecezji. Zapewnił, że w kolejnych dniach osoby odpowiedzialne za skandaliczne przedstawienie zostaną odsunięte.

To pierwsze takie rekolekcje miejskie dla uczniów szkół ponadpodstawowych. A to młodzież poszukująca i jest potrzeba, aby w dobrym tonie przeprowadzić dla nich rekolekcje. Grupa ELO, którą poprosiliśmy o współpracę, prowadziła już kilka podobnych rekolekcji. Jeśli zaś chodzi o tę scenę, to jest mi przykro, bo trochę poniosły ich emocje i prawdą jest, że były wśród uczestników osoby niepełnoletnieks. Mariusz Piotr Wojnowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Toruńskiej

Księdza Wojnowskiego zapytano także, dlaczego w jednej ze scenek pojawiła się inscenizacja picia alkoholu i nie została przerwana. Duchowny przyznał, że była to przesada, ale podkreślił jednocześnie, że “to tylko scenka, a w tej butelce absolutnie nie było przecież alkoholu”. Następnie stwierdził, że grupa ELO została poinformowana, że ich widowisko było “zbyt mocne”, dlatego “następnego dnia rekolekcje upłyną pod znakiem adoracji najświętszego sakramentu, spowiedzi świętej, zatem to będzie zupełnie inny przekaz, o wiele spokojniejszy”.

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo