Denerwują Cię zaparowane okulary? Sprawdź, jak zabezpieczyć szkła i pozbyć się uciążliwego problemu

Sezon jesienno-zimowy dla niektórych kojarzy się nie tylko z deszczem, śniegiem i chłodem, ale także z zaparowanymi okularami. Problem ten potrafi naprawdę zirytować i utrudnić życie. Okazuje się jednak, że można spróbować się go pozbyć na dłużej. Jak zabezpieczyć szkła przed parowanie?

Ten problem zrozumieją tylko okularnicy

W okresie jesienno-zimowym zdecydowanie wzrasta wilgotność powietrza, która w główniej mierze przyczynia się do parowania okularów. Parowanie pojawia się szczególnie po wejściu do ciepłego pomieszczenia z zewnątrz ze względu na różnicę temperatur. Cząsteczki pary wodnej osadzają się na chłodnej powierzchni szkła. Parowanie może jednak pojawiać się również w zupełnie zwyczajnych okolicznościach, np. podczas jedzenia ciepłych posiłków lub picia gorących napojów.

Zwykle w takiej sytuacji albo czeka się na odparowanie albo przeciera szkła. Niestety w pierwszym przypadku przez jakiś czas okularnicy zwyczajnie nic nie widzą, a w drugim przypadku na okularach mogą pojawić się zacieki czy plamy. Można jednak zastosować takie zabiegi, które będą zapobiegać parowaniu.

Zobacz: Zasiłki rodzinne 2023/2024. Przez problematyczne kryterium dochodowe maleje liczba uprawnionych

Sprawdzone sposoby na zaparowane okulary

Aby okulary nie parowały, można spróbować umyć szkła wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła. Wystarczy dodać kilka kropel detergentu do letniej wody. Następnie zostawiamy okulary do wyschnięcia i po całym zabiegu wycieramy je starannie suchą ściereczką do szkieł.

Parowania można pozbyć się również za pomocą niewielkiej ilości gliceryny, którą bez problemu zakupimy w aptece. Wystarczy przetrzeć szkła delikatnie ściereczką z mikrofibry lekko nasączoną gliceryną. Drugą, suchą ściereczką z tego samego materiału należy potem wypolerować szkła do sucha. Dzięki temu cząsteczki pary wodnej nie powinny już tak chętnie osiadać na chłodnej powierzchni.

Sprawdź też:

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general