To imię dla chłopca staje się coraz większym hitem. Popularność zdobyło dzięki kultowej bajce, ale wielu wciąż myśli, że to tylko zdrobnienie

Od kilku lat w rankingu najczęściej nadawanych imion królują takie popularne propozycje jak Antoni, Adam, Aleksander, Jan czy Jakub. Imiona te są nadawane już od wieków, dobrze znane i zakorzenione w naszej kulturze. Od czasu do czasu na szczycie zestawienia pojawiają się jednak propozycje mniej popularne, nieco zapomniane lub nietypowe. Jedno z nich ostatnio wyjątkowo zyskuje na popularności, choć niektórzy wciąż myślą, że to tylko zdrobnienie.

To niepozorne imię dla chłopca pnie się w rankingu

Tymon to imię dość dobrze znane w Polsce, które przez lata pozostawało raczej w cieniu i należało do tych bardziej niszowych i nietypowych propozycji. Od kilku lat jednak zdecydowanie zyskuje na popularności i to do tego stopnia, że w zestawieniu z pierwszej połowy 2023 roku Tymon znalazł się na 14. miejscu. Nazwano tak aż 1468 chłopców.

Imię pochodzi z języka greckiego, ale do naszego kraju przywędrowało za pośrednictwem łaciny i starożytnego Rzymu. Utworzone zostało od słowa „timē” oznaczającego „honor”, „męstwo”, „szacunek”. Tymon to zatem “te, który szanuje”, “ten, który jest mężny”.

Wydaje się, że sporą popularność imię Tymon zawdzięcza kultowemu filmowi animowanemu Disneya – “Król lew”. Ta bajka to niewątpliwie jeden z największych sukcesów wytwórni. Od momentu premiery w 1994 roku aż do dziś przyciąga młodszych i starszych widzów wciągającą fabułą, charyzmatycznymi postaciami i pięknymi melodiami. Główny bohater Simba spotyka na swojej drodze sympatyczny duet, który ratuje mu życie – guźca Pumbę i surykatkę Tymona. Filmowy Tymon jest wesołą, zaradną, dowcipną postacią, o wielkim sercu.

Mimo że popularność imienia Tymon wciąż rośnie, to wciąż wiele osób myśli, że jest to jedno ze zdrobnień od Tymoteusza. Warto podkreślić, że są to zupełnie dwa osobne imiona.

Zobacz: To królewskie imię dla dziewczynki pnie się w rankingu. Nosiła je najsłynniejsza francuska władczyni, ale ma rzymskie korzenie

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2023

Dzięki opublikowanemu niedawno zestawieniu imion nadawanych w I połowie 2023 roku możemy zobaczyć, jak – i czy w ogóle – w ostatnim czasie zmieniły się nieco gusta rodziców.

Najczęściej wybierane imiona męskie 2023:

  1. Nikodem – 3317 (4. miejsce w 2022)
  2. Antoni – 2930 (1. miejsce w 2022)
  3. Jan – 2848 (2. miejsce w 2022)
  4. Aleksander – 2824 (3. miejsce w 2022)
  5. Franciszek – 2525 (to samo miejsce w 2022)
  6. Leon – 2430 (7. miejsce w 2022)
  7. Jakub – 2366 (6. miejsce w 2022) 
  8. Mikołaj – 2056 (to samo miejsce w 2022)
  9. Ignacy – 1994 (poza pierwszą dziesiątką w 2022)
  10. Stanisław – 1975 (9. miejsce w 2022).

Sprawdź też:

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo