Jaka jest różnica między “OK” a “Oki”? Złośliwi twierdzą, że subtelna, ale znacząca

Czasami różnica między dwoma słowami może być naprawdę niewielka i ledwo wyczuwalna, ale dla wrażliwych osób może mieć kluczowe znaczenie. Dlatego też zawsze warto zwracać uwagę na odpowiedni dobór słów, zwłaszcza w trakcie ważnych rozmów, aby nikogo nie urazić i nie pozostawić jakichś nieodmówień. Tak może się zdarzyć w przypadku popularnego stwierdzenia “okej”, którego używamy w kilku wariantach. Jaka jest różnica między “OK” a “Oki”?

Jaka jest różnica między “OK” a “Oki”?

Słowo “OK” to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych zapożyczeń z języka angielskiego, które weszło do naszej rodzimej mowy. Przyjęło się i zadomowiło na tyle skutecznie, że na co dzień nie pamiętamy już, że nie jest to polski wyraz, ale skrót od angielskiego “all correct” oznaczającego “wszystko w porządku”.

Jak wyjaśnia Słownik Języka Polskiego, “OK” ma w języku polskim aż trzy potoczne znaczenia:

  1. partykuła oznaczająca akceptację, zgodę na coś;
  2. dobry, porządny;
  3. dobrze, porządnie, w porządku

Chociaż wymawiane jest zazwyczaj jako “okej” lub (bardziej z angielskiego) “ołkej”, to jest kilka wariantów zapisu: ok, okej, okey, okay. Od jakiegoś czasu często pojawia się także opcja “oki” – czym różni się od pozostałych? W zasadzie niczym, wszystkie te formy stosuje się jako formę potwierdzenia. Niektórzy twierdzą jednak, że istnieje subtelna różnica w wydźwięku obu wersji, szczególnie w formie pisanej.

Zdaniem niektórych osób samo “OK” jest oschłe i niemiłe, podczas gdy “Oki” oznacza, że nasz rozmówca jest w dobrym humorze, a wiadomość ma sympatyczniejszy wydźwięk.

Zobacz: Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]

“OK” czy “Oki”? Którego lepiej używać?

To, w jaki sposób odbieramy oba te słowa, jest kwestią całkowicie indywidualną. Nie wszyscy wyczuwają wspomnianą wyżej subtelną granicę i wcale nie uważają samego “OK” za mniej miłe czy wręcz chamskie, a raczej za zupełnie neutralne. Na co dzień na szczęście raczej nie musimy się tym przejmować, ponieważ “OK” niezależnie od wariantu używane jest przeważnie w sytuacjach nieformalnych, czyli takich, w których możemy pozwolić sobie na większą swobodę językową.

Sprawdź też: Co to znaczy “zgerypała”? Wielu uczniów dostało za to jedynkę, choć nauczyciele nie powinni ich dawać

Czytelnicy pytają, co lepiej wybrać – “Oki” czy “OK”

Czy OK jest chamskie?

Dla niektórych “OK” nie jest neutralne, ale niesie lekki ładunek emocjonalny i brzmi bardziej nieprzyjemni niż np. “Oki” czy “Okej”.

Oki co to znaczy?

Oki to wariant popularnego OK, czyli partykuły potwierdzającej.

Oki slang – co znaczy?

Oki jest jedną z wersji OK. Zdaniem niektórych jest bardziej sympatyczna i świadczy o tym, że rozmówca ma dobry humor.

OK slang – co to znaczy?

OK to przede wszystkim partykuła potwierdzająca. Czasami też używa się jej jako przymiotnika i przysłówka w znaczeniu: “dobry, dobrze”.

Źródła:
Zdrowie dziecka, Ciekawostki, Newsy

Sprawdzone i naturalne metody na komary

Nawet najpiękniejsze wakacje potrafi nam zepsuć walka z insektami. Czy musi tak być, że jedynym sposobem na komary są produkty pełne chemii? A może są także skuteczne naturalne metody na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo