Znasz pochodzenie swojego nazwiska? Tutaj błyskawicznie dowiesz się, skąd się wywodzi i co oznacza

Zapewne nie raz zastanawiałeś się, gdzie sięgają korzenie Twojej rodziny i skąd wywodzi się Twoje nazwisko. Takie informacje mogą być bardzo cenne, jeśli chcemy wiedzieć, jaki był status społeczny naszych przodków i z jakich terenów pochodzili. Okazuje się, że teraz można to łatwo i błyskawicznie sprawdzić, korzystając ze specjalnej wyszukiwarki.

Co oznacza Twoje nazwisko? Teraz możesz to sprawdzić

Geneza naszego nazwiska może okazać się naprawdę interesująca i dużo powiedzieć nam o pochodzeniu rodziny oraz jej historii. Nazwiska wywodziły się najczęściej od konkretnych nazw własnych, czyli np. nazw miejscowości, ale także od cech fizycznych danej osoby, jej zawodu lub cech geograficznych.

Językoznawcy zajmujący się badaniem nazwisk zazwyczaj rozkładają je dosłownie na czynniki pierwsze, analizując poszczególne człony. Bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenie ustalenie pochodzenia własnego nazwiska mogłoby się okazać dość żmudnym i trudnym zadaniem. Z pomocą przychodzi Internetowy Słownik Nazwisk w Polsce (nazwiska.ijp.pan.pl), który powstał dzięki pracy badaczek Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. W jednej bazie zgromadzono najważniejsze informacje o 30 tys. nazwisk.

Na początku pod lupę wzięto tylko najbardziej popularne polskie nazwiska, ale w następnych latach słownik ma być sukcesywnie rozszerzany. Aby poznać informacje o danym nazwisku, wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę. W opisie hasłowym znajdują się historyczne zapisy pochodzące ze starych ksiąg i kronik. Autorzy bazy zamieszczają także informację o przypuszczalnej etymologii oraz pochodzeniu nazwiska. Można się więc bez problemu dowiedzieć, od jakiego słowa czy nazwy miejscowej wywodzi się nasze nazwisko.

Zobacz: To imię dla dziewczynki błyskawicznie zyskuje popularność. Jest niezwykle eleganckie i klasyczne

Kto jeszcze nosi to nazwisko?

W Internetowym Słowniku Nazwisk znajdziemy także inne ciekawe dane m.in. to, ile jeszcze osób w Polsce nosi to samo nazwisko i w jakich mniej więcej regionach mieszkają te osoby.

Podobne informacje dotyczące pochodzenia nazwisk można znaleźć także na stronie genezanazisk.pl, której autorką jest prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo