Kiedy dzieci idą do szkoły? Lekcje zaczną się w tym roku wyjątkowo późno, ale to koniec dobrych wiadomości dla uczniów na jakiś czas

Chociaż sierpień dobiega już końca, to uczniowie mają powody do zadowolenia. 1 września nie będą musieli zrywać się od rana i biec do szkoły na uroczyste rozpoczęcie. Decyzją ministerstwa edukacji nauka wystartuje nieco później, dzięki czemu młodzież zyskuje cały dodatkowy weekend wakacji. Kiedy dzieci idą do szkoły? Kiedy rozpoczną się lekcje?

Kiedy dzieci idą do szkoły?

1 września w tym roku będzie wyglądał w wielu polskich domach zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Zamiast porannego wstawania, nerwowej krzątaniny i wybierania strojów galowych, uczniowie będą mogli spokojnie się wyspać i cieszyć ostatnimi chwilami wakacji. Ze względu na tegoroczny układ kalendarza resort edukacji podjął decyzję o przesunięciu uroczystego rozpoczęcia roku z 1 na 4 września, czyli z piątku na poniedziałek. Dzięki temu rozpoczęcie nauki nie będzie rozbite na dwa osobne tygodnie.

W poniedziałek 4 września uczniowie wezmą udział wyłącznie w oficjalnej części rozpoczęcia. W większości szkół odbywa się wtedy uroczysty apel z udziałem dyrekcji, całego grona pedagogicznego oraz wszystkich klas. Następnie uczniowie udają się na krótkie spotkanie z wychowawcą do swoich sal. Całość trwa mniej więcej godzinę, po której spokojnie mogą wrócić do domu. Normalne lekcje zaczną się dopiero od wtorku 5 września.

Zobacz: Dobra wiadomość dla uczniów na nowy rok szkolny. Niektórzy dostaną 5000 złotych

Kiedy odpoczynek od nauki? Uczniowie mogą szykować się na listopad

Przedłużone o kilka dni wakacje to jednak jedyna dobra wiadomość dla uczniów na początku roku. Pierwszy semestr będzie bowiem dla nich dosyć trudny i męczący. Aż do grudnia i przerwy bożonarodzeniowej nie będą mieli w zasadzie żadnego dodatkowego odpoczynku (oprócz standardowych weekendów). Wszystko dlatego, że dwa ważne święta – 11 listopada i 14 października – wypadają w soboty i uczniowie tracą okazją na wolne. Jedyny dodatkowy odpoczynek szykuje się 1 listopada w Święto Wszystkich Świętych, które wypada w tym roku w środę.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo