Styczeń może przynieść ogromne zmiany dla seniorów. Czy w nowym roku będzie podwójna waloryzacja emerytur?

Nowy rok przyniesie z pewnością jedną bardzo dobrą informację dla wszystkich seniorów. Ze względu na obecną sytuację w 2024 szykuje się kolejna dwucyfrowa waloryzacja rent i emerytury. Dzięki temu na konta znów mogą trafić rekordowe podwyżki. Może się jednak okazać, że korzystna waloryzacja to dopiero początek pozytywnych wieści. Niewykluczone, że w kolejnym roku będą aż dwie waloryzacje.

Dobre wiadomości dla seniorów w nowym roku

Wskaźnik waloryzacji, od którego zależy o ile w danym roku wzrosną emerytury i renty, obliczany jest przede wszystkim na podstawie poziomu inflacji z poprzednich 12 miesięcy. W marcu 2023 jego wartość sięgnęła niemal 15% i wszystko wskazuje na to, że 2024 będzie pod tym względem podobny. Według wstępnych wyliczeń przyszłoroczna waloryzacja ma wynieść 12,3 proc. Oznacza to, że minimalna emerytura wzrośnie prawie o 200 zł i będzie wynosić 1783,84 zł brutto.

Niewykluczone również, że rządzący zdecydują się na waloryzację kwotowo-procentową, jak to miało miejsce w tym roku. Dzięki temu seniorzy pobierający najniższe świadczenia mogą zyskać więcej niż 200 zł.

Zobacz: Emerytura dla urodzonych między 1948-1968. Trzeba pamiętać o tym dokumencie, inaczej ZUS nie przyzna pieniędzy

Czy w nowym roku będzie podwójna waloryzacja emerytur?

Kolejna rekordowo wysoka, dwucyfrowa waloryzacja to jednak może nie być jedyna dobra wiadomość dla seniorów. Możliwe, że emeryci i renciści będą mogli spodziewać się aż dwóch waloryzacji w ciągu roku. Taki projekt pojawił się bowiem na liście propozycji “100 konkretnych działań na pierwsze 100 dni” przygotowanej przez Koalicję Obywatelską. Pomysł zakłada wprowadzenie podwójnej waloryzacji, o ile inflacja w danym roku przekroczy 5%. Jeśli okaże się, że KO wygra wybory, to prawdopodobnie może być jedna z pierwszych decyzji.

Jak informuje SuperExpress, podobne propozycje były już postulowane m.in. przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) czy Lewicę. Rząd nie zdecydował się jednak na wprowadzenie takiego rozwiązania.

Sprawdź też:

Źródła:
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo