Przeliczenie emerytury po 65 roku życia? Część seniorów ma szansę na podwyższenie świadczenie. Jakie są warunki?

Przy obliczaniu wysokości emerytury każdy dodatkowy czynnik może okazać się istotny i znacznie podnieść wysokość świadczenia. Nie wszyscy seniorzy są jednak świadomi, że mogło złożyć do ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. W niektórych przypadkach emeryci mogą zyskać nawet kilkaset złotych więcej miesięcznie. Jakie są warunki?

Komu przysługuje przeliczenie emerytury po 65. roku życia?

Jeśli świadczeniobiorcy jest w stanie udokumentować okresy składkowe, których nie było w archiwum ZUS, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Dotyczy to okresów sprzed 1999 roku, które zaliczają się do tzw. kapitału początkowego. W tamtym okresie oskładkowane nie były okresy np. urlopu czy nauki. Przedstawienie odpowiednich dokumentów w urzędzie może stanowić podstawę do zmiany wysokości świadczenia.

O ponowne przeliczenie emerytury mogą wystąpić także kobiety, które odprowadzały składki do OFE i przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku. Wniosek mogą złożyć po ukończeniu 65. roku życia po warunkiem, że osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego mężczyzn – 67 lat. Po ukończeniu tego wieku ZUS automatycznie przeliczy emeryturę, bez potrzeby składania wniosku.

Zobacz: Dodatkowe 200 zł do emerytury za dzieci? Niektórzy mogą dostać znacznie więcej, ale są warunki

Przeliczenie emerytury kapitałowej po 65. roku życia

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć osobiście w najbliższej siedzibie ZUS. Z powodzeniem można to również zrobić, wysyłając dokument tradycyjną pocztą lub drogą internetową, czyli przez platformę PUE ZUS. Do wniosku należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające: naukę w szkole wyższej, okresy pracy na etacie, okresy służby wojskowej lub prowadzenia działalności. Jeśli świadczeniobiorca posiada papiery dokumentujące przebywanie na urlopie wychowawczym lub pobieranie zasiłku dla bezrobotnych, to również powinien je załączyć.

Sprawdź też:

Prawo, Finanse

Opieka na żonę po porodzie

Opieka na żonę po porodzie możliwa jest w ramach specjalnego zwolnienia lekarskiego. Chociaż przepis ten obowiązuje w Polsce już od dość dawna, nadal nie wiedzą o nim często ani sami...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general