“DOBRY START”, czyli dodatkowe dofinansowanie 300+ na każde dziecko (bez kryterium dochodowego)

Dzisiaj (wtorek 9. lipca 2019) rząd przyjął projekt rozporządzenia w sprawie zmian dotyczących programu “DOBRY START”, znanego także jako “dofinansowanie 300+ na wyprawkę szkolną”. Najważniejszą zmianą w programie jest możliwość starania się o dofinansowanie także przez uczniów szkół dla dorosłych. Co jeszcze zmieniło się w programie “DOBRY START”?

W 2019 roku z programu “DOBRY START” zostanie wypłacone ponad 1,4 mld. złotych. Beneficjentami programu po raz pierwszy staną się także uczniowe szkół dla dorosłych. O dofinansowanie 300+ na wyprawkę w ubiegłych latach mogli starać się rodzice dzieci, które uczą się w szkole, ale nie ukończyły jeszcze 20 roku życia. Wyjątek stanowiły uczące się dzieci niepełnosprawne. W ich przypadku możliwość starania się o dofinansowanie przysługiwała dopóki nie ukończyły 24 lat.

Zmiany w programie “DOBRY START” w roku 2019

Centrum Informacyjne Rządu ogłosiło, że przyjęty dziś projekt rozporządzenia w sprawie programu “DOBRY START” wprowadza dwie istotne zmiany.
Pierwsza z nich rozszerza działanie programu i pozwala starać się o wyprawkę 300+ także uczniom tak zwanych szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych. Nie zmienia się jednak kryterium dotyczące wieku uczniów.

Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Ma ono przysługiwać na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność – do ukończenia 24. roku życia
~ Centrum Informacyjne Rządu

Jaki zatem jest cel zmiany w programie? Do tej pory o dofinansowanie w przypadku osób, które kończyły szkołę średnią, mogli starać się tylko studenci. Zmiana ma sprawić, że wyprawkę otrzymają wszyscy uczniowie, niezależnie od typu szkoły na jaki się zdecydują.

Możliwość wysyłania wniosków o dofinansowanie 300+ drogą elektroniczną

Druga zmiana, która weszła dziś w życie dotyczy formy składania wniosków o wyprawkę 300+. Do tej pory wnioski w programie “DOBRY START” można było składać drogą tradycyjną w urzędzie, a także poprzez większość systemów bankowości oraz specjalny system Emp@tia (podobnie jak wnioski o 500+). W 2019 roku będziemy mogli skorzystać z nowej formy składania wniosków – Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W tym roku roku rodzice składający wnioski w programie 500+ na każde dziecko chwalili PUE ZUS za to, że automatycznie uzupełniała dane wszystkich dzieci. Zapewne podobnie będzie to wyglądało w przypadku wniosków o wyprawkę szkolną 300+.

Ponad milion złożonych wniosków o wyprawkę 300+

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do tej pory złożono już ponad milion wniosków w programie “DOBRY START”. Oznacza to, że dofinansowanie na wyprawkę trafi do miliona polskich rodzin.

Wyprawka 300+ bez kryterium dochodowego

Program “DOBRY START” nie posiada kryterium dochodowego. Oznacza to, że każdy uczeń, który nie ukończył 20 roku życia oraz każdy niepełnosprawny uczeń, który nie ukończył 24 roku życia może starać się o wyprawkę szkolną 300+. Należy pamiętać tylko, że termin składania wniosków upływa 30 listopada. Osoby, które do tego terminu nie złożą wniosku, nie będą miały możliwości otrzymania dofinansowania aż do przyszłego roku.

Program ten jest kolejnym, obok najbardziej znanego programu ‘Rodzina 500 plus’, elementem kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej prowadzonej przez rząd. Celem programu „Dobry start” jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci oraz pomoc rodzinom w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.
~ komunikat prasowy Centrum Informacyjne Rządu

Komu nie przysługuje dofinansowanie 300+?

300 zł na wyprawkę szkolną nie otrzymają rodzice dzieci, które chodzą do przedszkola lub uczęszczają na przygotowanie przedszkolne, nawet jeśli odbywa się ono w placówce szkolnej. Dlaczego przedszkolaki nie otrzymają wyprawki? Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nauka przedszkolna nie wymaga od rodziców dodatkowych nakładów finansowych (w przeciwieństwie do nauki w szkole) i dlatego wyprawka w ich przypadku jest niepotrzebna.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: “DOBRY START”, czyli dodatkowe dofinansowanie 300+ na każde dziecko (bez kryterium dochodowego)

    Rodzice

    Kalendarz szczepień + analiza SWOT

    We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

    Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Obyczaje ślubne

    Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general