To imię z dumą nosiły kobiety z wyższych sfer. Oznacza “zamożność”. Dziś prawie nikt o nim nie pamięta

Niegdyś to imię kojarzone było z kobietami z wyższych sfer. Nadawano je przede wszystkim dziewczynkom, które w przyszłości miały szansę zostać żonami władców. Wielu osobom na myśl od razu przychodzi Jadwiga, jednak chodzi o zupełnie inne imię.

Imię Oda oznacza “mądrość” i “zamożność”. Wywodzi się z czasów wczesnosłowiańskich, a dziś mało kto o nim pamięta. Mimo że niegdyś cieszyło się ogromną popularnością, dziś nosi je tylko 21 kobiet w Polsce.

Sprawdź: Najpiękniejsze zagraniczne imiona żeńskie. Te propozycje urzekają oryginalnością i wyjątkowym brzmieniem

Co to za imię Oda? Nie do końca wiadomo, skąd wzięło się w Polsce

Imię Oda pochodzi z czasów wczesnosłowiańskich, jednak cieszyło się popularnością nie tylko na naszych ziemiach. Możliwe, że posługiwali się nim nawet Wikingowie, jednak nie ma na to jednoznacznych dowodów. Imię może pochodzić od męskiego odpowiednika – Otto. Ma oznaczać “mądrość” i “zamożność”.

Kto nosi imię Oda? Nie jest zbyt popularne

Oda obchodzi imieniny 8 lipca. Imię niegdyś było popularne zwłaszcza w kościele katolickim. Kojarzy się ze świętą Odą z Amay, świętą Odą z Sint Oedenrode i świętą Odą z Rivreulle. Nosiły je również żony władców dynastii Piastów, Oda Dytrykówna (druga żona Mieszka I) i Oda Miśnieńska (czwarta żona Bolesława Chrobrego).

Sprawdź: Niedawno mało która dziewczynka nosiła to imię. Jest “znakiem zwycięstwa” i powoli wraca do łask

Jaki charakter ma Oda? Kobiety o tym imieniu kojarzone są z pozytywnymi cechami

Imię Oda kojarzy się z inteligencją, wieloma zdolnościami i wytrwałością. Kobiety o tym imieniu lubią poznawać nowe rzeczy i są ciekawe świata. W towarzystwie cieszą się sporą popularnością i zazwyczaj wykazują się wrażliwością. Ody lubią odkrywać i radzą sobie w wielu trudnych sytuacjach. Lubią kontakt z innymi i umieją rozwiązywać skomplikowane problemy, dlatego sprawdzą się w pracy jako adwokat, sędzia i mediator. Oda często z powodzeniem realizuje swoje pomysły. W życiu szybko osiąga stabilizację i nie ma tendencji do wpadania w panikę. Zamiast tego myśli chłodno, opanowanie i szybko znajduje wyjście praktycznie z każdej sytuacji.

Sprawdź: Najwięcej dziewczynek o tym imieniu urodziło się w 2009 roku. Teraz za sprawą znanego piłkarza znów pnie się na szczyt popularności

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo