Najwięcej dziewczynek o tym imieniu urodziło się w 2009 roku. Teraz za sprawą znanego piłkarza znów pnie się na szczyt popularności

Jakiego imienia przybyło w Polsce za sprawą znanego piłkarza? Jeszcze kilka lat temu uważane było za staroświeckie i prawie nikt go nie nadawał. Zaraz po tym, gdy na to imię zdecydowali się Robert i Anna Lewandowscy, zaczęło piąć się w rankingu najczęściej wybieranych damskich imion. Tylko w roku narodzin córki Lewandowskich nadano je prawie 1000 dziewczynkom.

Klara – imię o łacińskim pochodzeniu, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza “jasna”, “blask” czy “sława”. W ostatnich latach zyskało na popularności, a wszystko za sprawą znanego piłkarza – Roberta Lewandowskiego, który nadał to imię swojej córce.

W 2022 roku prawie 1000 dziewczynek w Polsce otrzymało imię Klara. Dane na temat roku 2023 nie są jeszcze dostępne, ale można przypuszczać, że trend wzrostowy będzie kontynuowany. Imię Klara cieszy się dużą popularnością wśród rodziców, a jego urok tkwi w prostocie i elegancji. Choć trzeba przyznać, że jeszcze do niedawna było uważane za staroświeckie i kojarzyło się ze starszymi ciotkami i siostrami zakonnymi.

Sprawdź: To imię oznacza “szlachetnie urodzoną”. Piękne, ale rodzice o nim zapominają

Znaczenie imienia Klara

Imię Klara ma korzenie łacińskie i oznacza “jasną” lub “blask”. Jest to imię o silnej, pozytywnej energii, które niesie ze sobą obietnicę jasnej i pełnej blasku przyszłości. Jest to idealne imię dla dziewczynki, która ma jasne i pozytywne spojrzenie na świat.

Osobowość: Kobiety o imieniu Klara są zazwyczaj niezależne, ambitne i mają silną wolę. Są też bardzo wrażliwe i empatyczne. Kobiety o imieniu Klara mają bardzo bogate życie wewnętrzne i nieodgadnioną naturę. Są skryte i nie ujawniają zbyt szybko swoich emocji. Mają bystry, przenikliwy umysł i rozwinięty zmysł obserwacji. Są bardzo sumienne, punktualne, pracowite i ambitne.

Sprawdź: To imię nadawano kobietom z wyższych sfer. Dziś kojarzy się z gazetą

Popularność imienia Klara

Imię Klara jest popularne na całym świecie, szczególnie w krajach europejskich, takich jak Polska, Niemcy, Szwecja i Hiszpania. W Polsce pojawiło się już w XIII wieku. W naszym kraju Klara jest jednym z 100 najpopularniejszych imion dla dziewcząt. Według danych z 2019 roku, w Polsce żyje około 36 000 kobiet o imieniu Klara. Najwięcej dziewczynek o tym imieniu urodziło się w 2009 roku – 1439. Jest duża szansa, że rok 2023 pobije ten rekord.

W jakim zawodzie odnajdą się Klary?

Dobrze rozwinięta intuicja oraz wysoka wrażliwość predysponują Klarę do wykonywania zawodu psychologa, lekarza, pielęgniarki, psychiatry czy ratownika medycznego. Zmysł obserwacji oraz przenikliwość sprawiają, że świetnie odnajdzie się również w pracy, która wymaga logicznego myślenia i pogłębionej analizy faktów.

Sprawdź: To imię o królewskim rodowodzie. Szlacheckie, a ma je tylko 7 dziewczynek

Ciekawostki związane z imieniem Klara

Klara to imię o bogatej historii i wielu ciekawostkach. Na przykład, św. Klara z Asyżu była jedną z pierwszych świętych Kościoła katolickiego, a jej imię do dziś jest symbolem czystości i niewinności. Ponadto, Klara jest imieniem popularnym nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach, takich jak Szwecja, Niemcy czy Włochy.

Zdrobnienie imienia: Niektóre zdrobnienia imienia Klara to Klareczka, Klarka, Klarenka, Klarcia, Klarunia, Klarita, Klaruś, Lara

Jak brzmi imię Klara po angielsku? W języku angielskim imię Klara tłumaczy się jako Clara.

Czy imię Klara jest święte? Tak, imię Klara jest imieniem świętym. Święta Klara z Asyżu jest patronką telewizji (bliska przyjaciółka św. Franciszka z Asyżu).

Czy imię Klara jest biblijne? Imię Klara nie pojawia się w Biblii.

Kiedy obchodzone są imieniny Klary? Imieniny Klary obchodzone są najczęściej 12 sierpnia.

Jakie imię pasuje do imienia Klara? Do imienia Klara pasują imiona takie jak: Anna, Maria, Elżbieta.

Znane osoby o imieniu Klara: Klara Williams (aktorka teatralna i filmowa), Clara Schumann (niemiecka pianistka), Clara Lago (hiszpańska aktorka).

Szczęśliwa liczba: Dla Klary szczęśliwa jest 7.

Szczęśliwy kamień: Szczęśliwy kamień Klary to tygrysie oko.

Szczęśliwy kolor: Szczęśliwym kolorem Klary jest złoto.

Sprawdź: Już nie Maria ani Lena. Popularność zyskuje piękne imię o greckich korzeniach

Znane osoby o imieniu Klara

Wiele znanych osób nosiło imię Klara, na przykład Klara Zakopalova, czeska tenisistka i Klara Wester, szwedzka modelka. Imię Klara pojawia się również w kulturze i literaturze. Klara jest jednym z głównych bohaterów powieści “Heidi” autorstwa Johanny Spyri. W “Dzienniku Anny Frank” Klara Van Pels jest jednym z ukrywających się z Anną.

Imię Klara to piękne i klasyczne imię, które zyskało na popularności w ostatnich latach. Jego uniwersalność, elegancja i pozytywne konotacje sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdej małej dziewczynki.

Sprawdź: Imiona damskie na A. Rzadko nadawane, a to piękne i tradycyjne propozycje. Jedno z nich ostatnio zyskuje popularność

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo