To piękne, staropolskie imię dla dziewczynki odchodzi w zapomnienie. Wymyślił je Jan Długosz

To imię dla dziewczynki pięknie brzmi i ma bardzo pozytywne znaczenie. Mówi się, że jego autorem jest Jan Długosz. Imię to nie cieszy się obecnie zbytnią popularnością, dzięki czemu zyskuje na oryginalności i z pewnością przyciągnie uwagę.

Imię Bogna. Pochodzenie i znaczenie

Bogna to staropolskie imię żeńskie, które stanowi pochodną od imion rozpoczynających się przedrostkiem “Bog”, jak Bogdan czy Bogumiła. Według niektórych źródeł Bogna to zdrobnienie od łacińskiego imienia Benigna, które oznacza kobietę przyjazną, życzliwą i uprzejmą. Jego autorem miał być polski kronikarz, Jan Długosz. W źródłach pisanych pojawiło się ono w XV wieku.

Sprawdź: To imię dla chłopca można spotkać aż w 32 językach. Jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków

Imię Bogna jest bardzo subtelne i eleganckie. W 2022 roku zastało ono nadane jedynie sześć razy, po czym można wnioskować, że niewiele osób pamięta o jego istnieniu. Jeśli szukasz oryginalnego i mało popularnego, a jednocześnie tradycyjnego imienia dla córki, Bogna będzie idealne.

Charakterystyka imienia Bogna

Kobiety o imieniu Bogna są bardzo otwarte i pozytywnie nastawione do otaczającego je świata i ludzi. Bogna posiada nieograniczone pokłady energii, którą zaraża innych. Kocha podróże i nowe wyzwania. Kobiety o tym imieniu mają wrodzony dar opowiadania i z każdym znajdą temat do rozmowy. Ludzie uwielbiają przebywać w ich towarzystwie. Bogna to również artystyczna dusza, która od dziecka czuje potrzebę tworzenia.

Sprawdź: Fanki “Pierwszej miłości” uwielbiały to imię. Teraz jego popularność maleje. Nadano je zaledwie 59 razy

Ze względu na wspominane cechy, Bogna odnajdzie się doskonale we wszystkich zawodach artystycznych oraz w tych, które związane są z podróżami. Będzie z niej świetna aktorka, pisarka, malarka czy dziennikarka. Bogna nie lubi rutyny, więc praca w biurze od 8 do 16 zdecydowanie nie jest dla niej.

Bogna – imieniny i zdrobnienia

Bogna obchodzi imieniny 20 czerwca i 23 lipca.

Od tego staropolskiego imienia można utworzyć wiele uroczych zdrobnień. Do Bogny mówi się Bodzia, Bogneczka, Bognusia, Bogienka, Bognunia, Bognulka, Boni, Bognia czy Bognuśka.

Bogna – znane imienniczki

  • bł. Bogna – matka św. Stanisława
  • Bogna Bartosz – śpiewaczka (mezzosopran i kontralt)
  • Bogna Celarska – polska aktorka
  • Bogna Dybul – polska szczypiornistka
  • Bogna Jóźwiak – szablistka, kilkukrotna mistrzyni Polski, mistrzyni Europy z 2008 roku
  • Bogna Sokorska – śpiewaczka (sopran koloraturowy)
  • Bogna Sworowska – modelka, II wicemiss Polonia z 1987 roku
  • Bogna Świątkowska – polska dziennikarka i promotorka kultury
  • Bogna Wernichowska – polska pisarka
  • Bogna Woźniak – aktorka głosowa i musicalowa

Sprawdź: Znaczenia wszystkich imion dla dziewczynek

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo