Sprawdź: 500 Plus na pierwsze dziecko w 2018?
Dane, które niezbędne były do wykonania zestawienia, są gromadzone w oparciu o dobrowolne deklaracje osób z badanej grupy społecznej – w tym przypadku beneficjentów tzw. 500+. Osoby ankietowane porównywały swoje wydatki w poszczególnych obszarach w roku 2015 i w roku 2016. Na podstawie porównania można wyciągnąć wnioski, które wskazują na to, w jaki sposób Polacy wydają pieniądze otrzymane od państwa.
Wyraźny wzrost wydatków związanych bezpośrednio z dziećmi wiąże się ze wzrostem wysokości kieszonkowego wydzielanego im przez rodziców. I wydawałoby się, że to by było na tyle – znaczących różnic nie ma ani w wydatkach związanych z zakupem zabawek i akcesoriów dla najmłodszych, ich ubrań, ani też w wydatkach związanych z ich edukacją czy rozwojem zainteresowań.
Sprawdź: 300 zł zamiast 500 na drugie dziecko? Jakie zmiany mogą czekać program 500+? >>
U 90% beneficjentów programu 500+ nastąpił natomiast znaczący wzrost wydatków na sprzęt elektroniczny i AGD. Co kupowali Polacy najczęściej? Smartfony, komputery, kamery, konsole do gier. Zauważalny jest również wzrost liczby kupowanych samochodów. Co ciekawe – Polacy pieniądze przeznaczali także na remonty mieszkań i domów, a także uzupełnianie ich wyposażenia.
To, co może niepokoić to fakt, że beneficjenci 500+ znacząco zwiększyli także swoje wydatki na alkohol i wyroby tytoniowe. W przypadku rodzin otrzymujących rządowe wsparcie wzrost ten plasował się na poziomie 18,9 procenta, jeśli chodzi o alkohol, natomiast wzrost o 4,1 procenta dotyczył papierosów.
Zobacz także: Coraz więcej osób otrzymuje bony zamiast gotówki w programie 500+ >>
Sprawdź: Dodatkowe pieniądze za szybkie urodzenie drugiego dziecka. To nie żart!