Kto straci 500+ i dlaczego? Winne są nowe przepisy, które wejdą w styczniu!

W wyniku określonych decyzji rządu od stycznia 2019 roku część rodzin straci 500+ na pierwsze dziecko. Kogo dotyczą zmiany i na czym polegają?

W styczniu 2019 część rodzin straci 500+

11 września br. rząd przegłosował zmiany w płacy minimalnej. Ma ona od 2019 roku wynosić 2220 złotych, a stawka godzinowa w niektórych umowach cywilnoprawnych wzrośnie do 14,70 zł. Wydaje się, że jest to dobra zmiana, jednak po bardziej wnikliwej analizie okazuje się, że niektórzy na niej stracą.

Wzrost płacy minimalnej może sprawić, że niektóre rodziny nie załapią się na wsparcie finansowe na dzieci jak np. 500+, ale też inne dofinansowania, czy stypendia, ponieważ przekroczą zarobki minimalne na członka rodziny. Niestety mowa tu o zaledwie paru złotych ponad limit, przez co większe zarobki nie przyczynią się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodziny, która często dotkliwie odczuje brak dodatkowej pomocy w postaci świadczeń socjalnych.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, na chwilę obecną wzrost płacy minimalnej nie wpłynie na wydawane świadczenia na następny rok:

Resort rodziny komunikuje, że obecnie trwa przyjmowanie wniosków i wydawanie decyzji 500+ na nowy okres świadczeniowy w oparciu o dochód rodziny z 2017 roku i nikt nie straci prawa do świadczenia 500+ w nowym okresie świadczeniowym z powodu wzrostu płacy minimalnej w 2019 r.

Większa płaca, lepsza praca?

Zmiany mogą spowodować też straty w mniejszych firmach zwłaszcza z biedniejszych rejonów. Zwiększenie płacy nie zawsze równa się zwiększeniu wydajności pracy, a rząd zakłada, że zmiany poprawią sytuację małych biznesów. Jeśli nie wzrośnie wydajność pracy, a jedynie płaca za nią, może dojść do załamania rynku pracy, bezrobocia i zwiększenia importu. Ustawa rzeczywiście może być korzystna pod warunkiem, że rząd dokładnie opracuje plan działania i przemyśli możliwe komplikacje oraz to, jak wpłynie ona na dofinansowania dla rodzin.

Zobacz także:

[Zdjęcie główne: depositphotos]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Materiały prasowe

Jak uczyć dzieci ekologii?

Każdego roku rośnie w nas świadomość proekologiczna, dzięki czemu podejmujemy coraz mniej działań szkodliwych wobec Ziemi. Chętniej segregujemy śmieci czy korzystamy z rozwiązań zero waste ograniczając zaśmiecanie środowiska. Ale jak...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo