Kto straci 500+ i dlaczego? Winne są nowe przepisy, które wejdą w styczniu!

W wyniku określonych decyzji rządu od stycznia 2019 roku część rodzin straci 500+ na pierwsze dziecko. Kogo dotyczą zmiany i na czym polegają?

Kto straci 500+ i dlaczego? Winne są nowe przepisy, które wejdą w styczniu!
depositphotos.com

W styczniu 2019 część rodzin straci 500+

11 września br. rząd przegłosował zmiany w płacy minimalnej. Ma ona od 2019 roku wynosić 2220 złotych, a stawka godzinowa w niektórych umowach cywilnoprawnych wzrośnie do 14,70 zł. Wydaje się, że jest to dobra zmiana, jednak po bardziej wnikliwej analizie okazuje się, że niektórzy na niej stracą.

Wzrost płacy minimalnej może sprawić, że niektóre rodziny nie załapią się na wsparcie finansowe na dzieci jak np. 500+, ale też inne dofinansowania, czy stypendia, ponieważ przekroczą zarobki minimalne na członka rodziny. Niestety mowa tu o zaledwie paru złotych ponad limit, przez co większe zarobki nie przyczynią się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodziny, która często dotkliwie odczuje brak dodatkowej pomocy w postaci świadczeń socjalnych.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, na chwilę obecną wzrost płacy minimalnej nie wpłynie na wydawane świadczenia na następny rok:

Resort rodziny komunikuje, że obecnie trwa przyjmowanie wniosków i wydawanie decyzji 500+ na nowy okres świadczeniowy w oparciu o dochód rodziny z 2017 roku i nikt nie straci prawa do świadczenia 500+ w nowym okresie świadczeniowym z powodu wzrostu płacy minimalnej w 2019 r.

Większa płaca, lepsza praca?

Zmiany mogą spowodować też straty w mniejszych firmach zwłaszcza z biedniejszych rejonów. Zwiększenie płacy nie zawsze równa się zwiększeniu wydajności pracy, a rząd zakłada, że zmiany poprawią sytuację małych biznesów. Jeśli nie wzrośnie wydajność pracy, a jedynie płaca za nią, może dojść do załamania rynku pracy, bezrobocia i zwiększenia importu. Ustawa rzeczywiście może być korzystna pod warunkiem, że rząd dokładnie opracuje plan działania i przemyśli możliwe komplikacje oraz to, jak wpłynie ona na dofinansowania dla rodzin.

Zobacz także:

[Zdjęcie główne: depositphotos]

Dodaj komentarz

Niemowlę
Lista 12 rzeczy, które MUSI zawierać wyprawka dla niemowlaka
Wyprawka dla niemowlaka składa się z paru podstawowych i zawsze potrzebnych przedmiotów, a reszta gadżetów to tylko dodatek, których wcale nie potrzeba kupować zaraz po narodzinach dziecka. Dowiedz się, o
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Co może oznaczać podwyższone CRP w ciąży?
Ciąża to taki specjalny czas w życiu kobiety, kiedy jest ona niezwykle wyczulona na sygnały, jakie wysyła organizm. Dbamy o siebie bardziej niż zwykle, unikamy szkodliwego środowiska, staramy się jeść
Czytaj dalej