Z tą japońską zagadką matematyczną mają problem nawet największe orły. Stała się hitem w internecie

Regularne rozwiązywanie łamigłówek i zadań matematycznych to dobry trening dla mózgu i pamięci. Pozwala skutecznie ćwiczyć umiejętność logicznego myślenia, dzięki czemu nie wychodzimy z wprawy. Niestety czasami z pozoru zupełnie proste zagadki potrafią zaskoczyć i sprawić więcej problemów, niż można byłoby się spodziewać. Takim twardym orzechem do zgryzienia okazała się pewna japońska zagadka matematyczna.

Ta japońska zagadka matematyczna może okazać się kłopotliwa

Zagadki matematyczne to nie tylko dobry trening umysłu, ale także ciekawe i czasami nieco trudne wyzwanie. Przekonało się o tym mnóstwo osób, które w internecie natrafiły na pewne zadanie wywodzące się z dalekiej Japonii. Chociaż z pozoru działanie nie wydaje się skomplikowane, to po rozwiązaniu często okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest prawidłowa. Ponoć zaledwie 60% Japończyków w wieku 20 lat było w stanie przy pierwszym podeściu poprawnie je rozwiązać. Do obliczenia jest następujące równanie:

9-3:⅓+1=

Na pierwszy rzut oka działanie wydaje się bardzo proste i w istocie tak jest, ale wiele osób popełnia drobną pomyłkę, która skutkuje nieprawidłowym wynikiem.

Zobacz: Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!

Jak poprawnie rozwiązać zadanie?

Aby poprawnie rozwiązać zadanie, należy przede wszystkim przypomnieć sobie kolejność wykonywania działań oraz podstawowe obliczenia na ułamkach, czyli wiedzę z zakresu szkoły podstawowej. Wiadomo, że zgodnie z kolejnością działań najpierw należy wykonać dzielenie. Aby podzielić liczbę 3 przez ułamek, musimy pomnożyć ją przez jego odwrotność (w rezultacie otrzymujemy więc: 3×3=9).

Po rozprawieniu się z dzieleniem przez ułamek można przejść do dodawania i odejmowania, ale teraz zadanie nie powinno już stanowić problemu nawet dla pierwszaków. Po mnożeniu otrzymaliśmy rezultat: 9-9+1, co daje wynik 1. Zagadka okazuje się więc prosta, ale dla niektórych podchywtliwa.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo